Skocz do zawartości

Rozszerzenie sieci WiFi i "po kablu" - planowanie + zakup sprzętu


Recommended Posts

Czołem!

 

Wpierw przedstawię sytuację, a potem co chciałbym osiągnąć  ;)

 

Mieszkanie, kilku lokatorów, internet z UPC, jako modem od dostawcy mamy UPC Connect Box:


 

Z niego mamy stworzoną sieć WiFi + wypuszczone trzy kable ethernet do każdego pokoju, gdzie jest wpięty 1 komputer. 

 

1) W najdalszym pokoju aktualnie chce rozszerzyć możliwą ilość równocześnie wpiętych kabli (więc przychodzi na myśl switch), bez ciągnięcia dodatkowych przez całe mieszkanie z UPC Connect Box (zresztą jest tam tylko jeden slot wolny już).

 

2) Dodatkowo są tu czasem problemy z mocą WiFi, więc pomyślałem, że dobrze by było od razu też zwiększyć jego moc, skoro doprowadzony tu jest kabel (na myśl przychodzi Access Point).

 

3) Fajnym dodatkiem, o którym długo już myślałem, jest zrobienie własnego dysku sieciowego w sieci lokalnej (lub z opcją wystawienia go na świat) - tutaj na myśl przychodzi NAS lub router z portem USB i możliwością dopięcia dysku po USB. 

 

Kupowanie trzech urządzeń jest mocno średnie, zwłaszcza, że pod biurkiem w rynnie na kable miejsca coraz mniej  :D

 

Czy jest jakaś opcja, by załatwić sprawę 1 i 2 za pomocą jednego urządzenia? Router z opcją AP da radę rozdzielić ruch na dodatkowe 3/4 kable + propagować tą samą sieć?

 

Jeżeli tak, czy jest opcja tam też dopięcie dysku sieciowego?

 

Budżet do dogadania, nie chcę szmelcu, to inwestycja na przyszłość i ew. kolejne przeprowadzki. Sprzęt, który na tym lata ma już najlepsze technologie więc warto doinwestować - 200/300 PLN, ew do dyskusji. 8-)

 

Dzięki wielkie za wszelką pomoc, dajcie znaka jak będzie to najlepiej rozwiązać i czy jest to w ogóle możliwe.

 

Pozdro,

D.

Link to post
Share on other sites

Cześć!

@zoltan2 Hmmm, 4 osoby praktycznie ciągle na łączu + 4 telefony, każdy ogląda serwisy streamowi (Netflix/HBO), gra przez internet (FPS'y itd.), video rozmowy (praca) - więc myślę, że dość sporo.

@cooger Świetnie słyszeć, że router z trybem AP załatwi sprawę!

Wiem, że USB pod router to proteza, ale na początek przygody brzmi jak ciekawy eksperyment. 

Jesteś w stanie coś zaproponować w budżecie?  ;) 

Pozdrawiam,
DaaV

Link to post
Share on other sites

@zoltan2 napiszesz coś więcej? Nawet gdyby, to sieć propaguje wpierw z UPC ConnectBox'a, więc to tam grzebały było narzucać limity.

@cooger - a bez? :) Na innym forum dostałem rekomendację na ten sprzęt: ASUS RT-AC68U. Specyfikacja wygląda świetnie, ale cena trochę ponad budżetem (630zł). Doradź coś  8-) 

Pozdro,
D.

Link to post
Share on other sites

W nie których modelach routera masz możliwość pod danym IP ustawić limit prędkości internetu. Wieczorkiem sprawdzę u siebie czy mam takie coś. Ale wtedy musisz na sztywno ustawić IP w urządzeniach.

 

To że daje UPC boxa nic nie zmienia. Podepniesz sobie drugi kablem, będąca stały obok siebie

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Ja mam router ASUS RT-AC1200G+

 

U mnie jest opcja QOS - daje ona mozliwość ograniczenia pobierania i wysyłania dla poszczególnych użytkowników. 

 

Dokładniej:

Router ma możliwość przypisania konkretnego IP do danego urządzenia dzięki czemu będzie ono nie zmienne (w PC tez trzeba ustawić IP na sztywno, w smartfonie ustawia się statyczne IP przy połączeniu z wifi), i opisujemy to jakąś nazwą. A później dzieki QOS bardzo łatwo zarządzać łączem. Wybieramy z listy urządzenie które wcześniej ustawiliśmy i przypisujemy na sztywno limity. 

 

Ogólnie polecam zainwestować w router raz a porządnie. Ja dałem 250zł gdzieś 3 lata temu. I jestem zadowolony. Konfigurację zrobiłem tylko raz, wyeksportowałem ustawienia do pliku by mieć w razie czego kopie i jest wszystko ok. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki @zoltan2, przyjrzę się temu dokładniej!

Po głębszej analizie sytuacji i opinii, że dwa routery na 60m^2 to trochę overkill, myślę, że zostanę tylko z switch'em, który rozwiąże podstawowy problem: braku dodatkowych kabli ethernet w pokoju.

 
Widzę, że dość mocno popularne i z prędkością 1Gb/s są dwa modele: TP-Link 8p TL-SG108 Metal oraz TP-Link 8p TL-SG1008D.
 
Który jest godniejszy uwagi?
 
Pozdro,
D.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...