Skocz do zawartości

Dziwny problem z komputerem - raz się uruchamia, raz nie


Recommended Posts

Witajcie,od jakiegoś czasu mam dziwny problem z uruchamianiem komputera.

 

Problem polega na tym, że jakiś czas temu zdarzało się, że komputer nie chciał uruchomić się poprawnie, albo się zapętlał - tak jakby startował od zera kilka razy nie lądując ekranu Windowsa. Czasami nie pojawiał się  obraz logowania Windowsa, czasami wyskakiwał komunikat "Prawdopodobnie system Windows nie został poprawnie uruchomiony" i menu z możliwością różnych napraw. Ostatnio doszło do tego , że nie udało mi się uruchomić Windowsa pomimo bardzo wielu prób mimo iż wcześniej za któryś razem ładował się normalnie. Wiec byłem zmuszony zainstalować na nowo Windowsa 10. I wydawało mi się, że problem się rozwiąże aż tutaj dzisiaj mimo iż mam świeżego Windowsa problem się pojawił na nowo, początkowo nawet komputer nie wyświetlał obrazu(obrazek ładowania płyty głównej,nie wiem jak to się fachowo zwie...) co się wcześniej nie zdarzało. Udało mi się uruchomić komputer za któryś razem i teraz boję się go wyłączać.

 

Co poradzicie,od czego zacząć diagnostykę? Dodam , że gdy są problemy z uruchamianiem słychać jakby któryś wentylatory chodził nieco szybciej ?

Edytowane przez Kowall123
Link to post
Share on other sites

Płyta główna: Msi B75A-G43 

Procesor: Intel Core I5 3470 3,2GHZ  + Spartan Pro HE924 

Pamięć RAM: GoodRam (4gb+4gb+2gb) 1333 MHz 

Karta graficzna: Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ 8GB

Zasilacz: OCZ ZS 650W  

Dysk twardy: Western Digital Caviar Blue 3,5 500GB + System postawiony na SSD GOODRAM 240GB IRIDIUM PRO

Link to post
Share on other sites

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że zdarza się to rzadko.Dzisiaj się pojawił znowu problem z uruchamianiem.

Wyglądał tak:

 

naciskam przycisk włączania komputera, komputer startuje po czym po 3 sekundach go odcina ,chwila przerwy i nagle sam znowu startuje tym razem,wentylatory na karcie graficznej wchodzą na obroty(dodam że normalnie nie wchodzą na obroty dopiero po przekroczeniu iluś tam stopni Celsjusza,karta działa cały czas pasywnie w spoczynku) ,oprócz tego brak obrazu,skorzystałem więc z okazji i przełączyłem na kartę zintegrowana z płyty i obraz się pojawił.

Zresetowałem natomiast znowu komputer tym razem obraz działał już z normalnej karty graficznej natomiast na zintegrowanej nie pokazywał obrazu...

Edytowane przez Kowall123
Link to post
Share on other sites

Zacząłbym jak radzi @gepardmak od sprawdzenia baterii biosu i dostępnych pod ręką rozwiązań jak wymontowanie karty graficznej i przeczyszczenie styków spirytusem (może być spożywczy) oraz sprawdzenie podłączeń zasilania płyty gł. ATX 24 PIN i CPU 8 PIN. Następnie jeżeli zasilacz podłączony jest do listwy (przedłużacza) to sprawdzanie przez bezpośrednie podłączenie do ściany. Czy na płycie gł. jest zamontowany głośniczek systemowy (speaker)? Jeżeli tak to czy jakieś piknięcia się pojawiają w momencie włączenia PC? Karty pół pasywne są tak zaprogramowane , że przy uruchamianiu komputera zawsze uruchamiają się na krotko wentylatory celem przedmuchu coolera karty.  

Link to post
Share on other sites

Zacząłbym jak radzi @gepardmak od sprawdzenia baterii biosu i dostępnych pod ręką rozwiązań jak wymontowanie karty graficznej i przeczyszczenie styków spirytusem (może być spożywczy) oraz sprawdzenie podłączeń zasilania płyty gł. ATX 24 PIN i CPU 8 PIN. Następnie jeżeli zasilacz podłączony jest do listwy (przedłużacza) to sprawdzanie przez bezpośrednie podłączenie do ściany. Czy na płycie gł. jest zamontowany głośniczek systemowy (speaker)? Jeżeli tak to czy jakieś piknięcia się pojawiają w momencie włączenia PC? Karty pół pasywne są tak zaprogramowane , że przy uruchamianiu komputera zawsze uruchamiają się na krotko wentylatory celem przedmuchu coolera karty.  

 

Więc tak,wymieniłem baterie biosu na nówkę, wymontowałem kartę przeczyściłem styki. Posprawdzałem podłączenie innych kabli(atx,cpu 8 pin). Komputer jest podłączony do listy,więc osobno podłączyłem kabel z zasilacza do gniazdka. Speaker-a nie mam zamontowanego bo mnie denerwuje :P

 

I po wykonaniu tych wszystkich czynności dzisiaj znowu pojawił się ten problem...komputer startuje  już normalnie ale działa tylko obraz z Integry...po przejściu do menadżera zadań nie wykrywa karty mimo iż karta pracuje,słychać wentylatory które nie powinny chodzić...

 

Nie wiem co dalej robić, posprawdzać jakoś napięcia miernikiem na kablach od zasilacza? Może nie wiem zasilacz podaje za słabe/złe napięcie na kartę?(nie znam się na tym).

 

Najbardziej martwi mnie karta która jest najwięcej warta z moich komponentów, już wolę zepsuty zasilacz niż kartę...

 

Tak więc teraz od kilkudziesięciu minut nie mogę odpalić komputera z obrazem z karty graficznej(czy to dvi czy hdmi).Dam znać jak się coś zmieni...

Edytowane przez Kowall123
Link to post
Share on other sites

 

 

po przejściu do menadżera zadań nie wykrywa karty
W Menedżerze urządzeń sprawdziłeś czy jest widoczna karta Radeon. Jak dzieła na zintegrowanej to pokaż screen z HWiNFO uruchomionego z zakładki Sensors, z odczytami parametrów podzespołów. Kartę na pewno poprawnie podłączyłeś?
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...