Skocz do zawartości

BenQ XL2540 vs Asus TUF VG279QM (Najlepszy Monitor do gier 240hz/1080p))


Recommended Posts

Witam,
 
Jestem zdezorientowany, potrzebuję rady, bo chyba zwariowałem.
 
Po pierwsze, mam / miałem wcześniej przez jakieś 2 lata = LG 24GM79G-B, TN Monitor /144hz (nadal go mam)
 
Gram w gry FPS takie jak Call of Duty Modern Warfare, Apex itp. i jestem przyzwyczajony do czystego motion blura (jak najbardziej wyraźny wraz z niskim response time/input lag.
 
Postanowiłem kupić monitor 240hz i wybrałem = Asus TUF VG259QM (/VG279QM), ponieważ jest to  IPS i ma najlepszy response time jak na IPS + b.niski input lag, ale nie ma takiego samego dobrego rozmycia ruchu jak mój LG 24GM79G (144hz TN) - testowałem to.
Kupilem też tego asusa bo chcialem lepsze kolory + 240hz, w 240hz sie zakochalem ale w kolorach nie koniecznie, bo do gier nie jest to takie pomocne
 
Dodam też że Nie chcę używać ULMB - chcę dobrego rozmycia ruchu bez użycia tego, w szczególności ULMB w Asusie działa tylko pomiędzy 200-280hz, a ja gram w Coda z Avg FPS = 180
 
I tak, kolory na Asusie są lepsze, ale na słonecznych mapach są zbyt jasne, nawet jeśli obniżam jasność/kontrast. Dla filmów jest to mega, ale dla gier myślę, że za bardzo przyzwyczajam się do mojego panelu TN 
 
Dlatego chcę kupić 240 HZ Tn Monitor i znalazłem BenQ XL2540 który posiada jedne z najlepszych response time + input lag i co najwazniejsze b dobry motion blur,  choć response i input lag nie ma tak dobry jak w Asus TUF VG259QM (/VG279QM).
 
Nie chcę zostać na 144hz, ponieważ widzę różnicę z ruchu przeciwników.
 
Zadam prostsze pytanie.
 
Podajcie mi powód, dla którego miałbym zostać (lub przyzwyczaić się) na Asusa TUF VG279QM - który jest jednym z najlepszych najnowszych monitorów (może z wyjątkiem MSI MAG251rx) w porównaniu z BenQ XL2540.
 
Zdałem sobie sprawę, że:
- Nie obchodzi mnie, który monitor ma lepsze kolory, wszystko czego chcę to najlepsza widoczność w grach i najlepsze (najmniejsze) rozmycie ruchu z niskikm czasem reakcji i opóźnieniem wejściowym. -> 
Edytowane przez forii
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Zdałem sobie sprawę, że: - Nie obchodzi mnie, który monitor ma lepsze kolory, wszystko czego chcę to najlepsza widoczność w grach i najlepsze (najmniejsze) rozmycie ruchu z niskikm czasem reakcji i opóźnieniem wejściowym. -> 
 

To tylko TN . I tylko TN do FPS jak grasz i ci zalezy nna jak najmniejszym rozmyciu i lagu .
( zadaj sobie pytanie czy jestes zawodowym graczem ze ci tak bardzo zalezy )

Ja od ponad pół roku czytam fora i testy bo sam chcę sobię kupic monitor i wybrałem 3 .
Sa to Asus VG259Q albo QM oraz LG 27GL850 ale tutaj np od zwyklego asusa VG259Q musialbym doplacic tysiaka .
Tylko że ja zawodowo niegram .
Ten ULMB faktycznie działa tylko od 200FPS ? bo nawet nie wiedziałem .

Tyle monitorów i badz tu madry który wybrac :)  

PS. powinny lada chwila miec premiera monitorow Acer Nitro XV , powinna gdzie miało miec na poczatku roku a dalej nic ;/ .

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Dzisiaj przyszedł do mnie ten benQ, od razu poczułem jaki to stary monitor, gry postawilem go obok swojego Asusa to tak samo od razu zdalem sobie sprawę, jak nie docenilem tego VG259QM...
Kolory i widzenie w grach na PLUS w Asusie, na BENQ czarny kolor jest szary, matryca jakby byla jakas sprzed 2 wojny - kalibrowalem go tak by bylo podobnie w grach jak w asusie ale bez skutku, nawet wyostrzenie lepsze jest w asusie, musialbym wiec sie bawić w wyostrzanie poprzez nvidia experience + filtry.
 
Input lag niższy na asusie, response time owszem niższy na Benq ale z OVERSHOTEm(!) i widocznym ghostingiem(!), wole mieć stabilny response time ktory bedzie 3,6ms zamiast 3ms ale bez zadnego ghostingu czy overshotów.
 
IPS jak wydać rozwija sie lepiej i prawie juz przegania TN (o ile tego nie zrobił).
 
Jedyna rzecz na plus w matrycy TN, na ktora nie warto zwracac uwagę to ten motion blur, tzn jak odpalilem ufo test na obu monitorach przy 240hz, to na BenQ ufo było lekko bardziej widoczne niż na asusie, ale za to byl ghosting.
 
Tak więc jak ktoś się teraz zastanawia jaki monitor kupić to uwierzcie mi, bo siedze w tym od tygodnia i chcialem sie tylko upewnić co do tego asusa.
 
Oto wynik:
1) TOP aktualnie monitor do gier FPS (competive) z uwagi na najszybszą matrycę bez żadnych overtshootów i kolorami = VG259QM ew. VG279QM dla fanów większego ekranu na 27 cali.
By wykorzystac potencjał tego Asusa najlepiej korzystać z 280hz + ELMB (strobbing) - i tak, by nie bylo overshotów to najlepiej miec fps w granicy 200-280fps.
 
2) MSI MAG 251rx (bardzo podobny do VG259QM / VG279QM) - jeszcze lepsze kolory bo 10bit. 
Szybszy jezeli porównujemy do Asusa ktory bylby bez 280hz i ELMB i ponizej 200hz, ponieważ MSI lepiej sie sprawdza dla fpsów poniżej 200, takto asus wygrywa


3) To co będzie wkrótce to monitory 1440p 240hz IPS, gdy tylko wejdą lepsze karty graficzne, jak wiadomo 1440p może okazać się lepsze pod względem wypatrywania przeciwników z daleka, stąd tutaj 27 cale/32 cale moze byc lepsze niz 24 cale 1080p, na ten moment niestety nie ma tak samo szybkiego monitora jak VG259QM lub SI MAG 251rx na matrycy IPS
 
Polecam też sprawdzić poniższy link, gościu tesował Asusa vs MSI, choć trafił na bardzo wadliwy model VG279QM, jak ktoś chce kupic tego asusa to sugeruję wersję 25 cali, ja nie mam zadnych problemów z tym ips glow czy jasnym obrazem
Edytowane przez forii
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Dzisiaj przyszedł do mnie ten benQ, od razu poczułem jaki to stary monitor, gry postawilem go obok swojego Asusa to tak samo od razu zdalem sobie sprawę, jak nie docenilem tego VG259QM...
Kolory i widzenie w grach na PLUS w Asusie, na BENQ czarny kolor jest szary, matryca jakby byla jakas sprzed 2 wojny - kalibrowalem go tak by bylo podobnie w grach jak w asusie ale bez skutku, nawet wyostrzenie lepsze jest w asusie, musialbym wiec sie bawić w wyostrzanie poprzez nvidia experience + filtry.
 
Input lag niższy na asusie, response time owszem niższy na Benq ale z OVERSHOTEm(!) i widocznym ghostingiem(!), wole mieć stabilny response time ktory bedzie 3,6ms zamiast 3ms ale bez zadnego ghostingu czy overshotów.
 
IPS jak wydać rozwija sie lepiej i prawie juz przegania TN (o ile tego nie zrobił).
 
Jedyna rzecz na plus w matrycy TN, na ktora nie warto zwracac uwagę to ten motion blur, tzn jak odpalilem ufo test na obu monitorach przy 240hz, to na BenQ ufo było lekko bardziej widoczne niż na asusie, ale za to byl ghosting.
 
Tak więc jak ktoś się teraz zastanawia jaki monitor kupić to uwierzcie mi, bo siedze w tym od tygodnia i chcialem sie tylko upewnić co do tego asusa.
 
Oto wynik:
1) TOP aktualnie monitor do gier FPS (competive) z uwagi na najszybszą matrycę bez żadnych overtshootów i kolorami = VG259QM ew. VG279QM dla fanów większego ekranu na 27 cali.

By wykorzystac potencjał tego Asusa najlepiej korzystać z 280hz + ELMB (strobbing) - i tak, by nie bylo overshotów to najlepiej miec fps w granicy 200-280fps.

 

2) MSI MAG 251rx (bardzo podobny do VG259QM / VG279QM) - jeszcze lepsze kolory bo 10bit. 

Szybszy jezeli porównujemy do Asusa ktory bylby bez 280hz i ELMB i ponizej 200hz, ponieważ MSI lepiej sie sprawdza dla fpsów poniżej 200, takto asus wygrywa

 

 

3) To co będzie wkrótce to monitory 1440p 240hz IPS, gdy tylko wejdą lepsze karty graficzne, jak wiadomo 1440p może okazać się lepsze pod względem wypatrywania przeciwników z daleka, stąd tutaj 27 cale/32 cale moze byc lepsze niz 24 cale 1080p, na ten moment niestety nie ma tak samo szybkiego monitora jak VG259QM lub SI MAG 251rx na matrycy IPS

 
Polecam też sprawdzić poniższy link, gościu tesował Asusa vs MSI, choć trafił na bardzo wadliwy model VG279QM, jak ktoś chce kupic tego asusa to sugeruję wersję 25 cali, ja nie mam zadnych problemów z tym ips glow czy jasnym obrazem

 

 

Panie Forii , czy ten ELMB to działa powyżej 200FPS ? bo  planuje zakup go ale do 144hz bo niegram w csy itd tylko do zwyklych gier . Bo jak nie bedzie działac ELMB to bym bral VG259Q bo doplacac 400zl do czegos co uzywac nmie bede to hmm. 

Tylko prosze o potwierdzenie bo nie moge tego nigdzie znalesc 

Link to post
Share on other sites

Panie Forii , czy ten ELMB to działa powyżej 200FPS ? bo  planuje zakup go ale do 144hz bo niegram w csy itd tylko do zwyklych gier . Bo jak nie bedzie działac ELMB to bym bral VG259Q bo doplacac 400zl do czegos co uzywac nmie bede to hmm. 

Tylko prosze o potwierdzenie bo nie moge tego nigdzie znalesc 

 

Już wyjaśniam,
 
ELMB najlepiej działa na 200-280Hz, czyli trzeba mieć 200+ fps.
Ale można z niego korzystać poniżej 200 Hz, tyle że występują wtedy lekkie overshooty. Jeśli Ci to nie przeszkadza to śmiało
ELMB przy wyłączonym Adaptive-sync działa na 120Hz, 144Hz, 240hz i na podkręconym 270Hz/280Hz.
Włączenie ELMB blokuje OverDrive na 80, a wg testów te OD najlepiej się sprawdza właśnie powyżej 200+ fps (takto są te overshooty), nie mniej jednak OD 80- gwarantuje optimum z 240hz, z niewielką ilością Overshootów. W końcu na 240hz z Over Drive 80 masz rekordowy AVG = 3,6ms response time

Na 280hz z OD 80 masz mniejszy response time = 4.0, ale płynniejszy obraz, coś za coś.

Ja wole 240hz bo samo w sobie zapewnia lepszy motion blur niż na 144hz i gdy:

a) gdy mam mniej niż 200 fps to ustawiam OD na 60

b) gdy mam więcej niż 200 fps to włączam sobie ELMB

c) nie testowałem ELMB poniżej 200 fps, dzisiaj mogę sprawdzić. ale generalnie te elmb jest przereklamowane wg mnie, owszem obraz jest wyraźny ale na tym monitorze nie masz żadnego ghostingu, obraz wcale nie jest rozmazany, bo to 240hz (nie musisz mieć 240fps, sam gram na 160~fps w jednej gierce i jest roznica w porownaniu do 144hz).

 
Jeśli zamierzasz grać na 144~ fps to masz dwie opcje: 
1) Overdrive na 60 bez ELMB (najlepszy gdy masz od 120 do 200 fps, takto lepiej 80 OD) i praktycznie żadne overshoty jeżeli nie zrzucisz poniżej 144 fps.
2) ELMB/80 OD - widoczne overshooty ale niższy response time (lepiej) + płynniejszy obraz. Jakby Asus odblokował OD i można by było to ustawić na 60 to byłoby miodzo.
 
Edytowane przez forii
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuje za odp. Forii .

Wiem na czym stoję i zapewno wybiorę Asus VG259Q bo wiem że ULMB nie będzie umnie chodziło w wymagajacych grach albo doplacę do LG 27GL850 atylko że tu 2k rozdziałka i stracę z 20FPS hm. 
Muszę to jeszcze przemyśleć :) ale dziękuje ci za wyjasnienie .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...