Skocz do zawartości

Po zmianie Szybkość/duplex rozłącza karte


Recommended Posts

Witam,

 

Potrzebuje pomocy i porady.

Po zmianie internetu z 30/2 na 200/20 Mbit/s łącze asymetryczne.

Na speedtestach prędkość dochodzi do 100Mb.

Po zmianie ustawień duplexu speedtest pokazuje 200 ponad i wywala, po czym ustawienia duplexu zmieniają się na pierwotny poziom, czyli 100Mb. 

Na telefonie pokazuje prędkosc do 50 Mb 

Na konsoli PS 4 róznie raz 30Mb.

Następny pomiar pokazuje wynik 70Mb, oczywiście po WiFi nie po kablu.

 

Proszę Was o pomoc. Dlaczego tak sie dzieje, czy to wina routera DASAN h660GW. Gdzieś czytałem ze wina kabla.

Może ktoś z Was miał taka przypadłość?Szczerze liczę na pomoc forumowiczów.

 

Pozdrawiam,

Dominik

 

Link to post
Share on other sites

Mierzysz na kablu czy Wifi...bo w sumie nie wiem czy prędkości jakie podajesz to po kablu czy Wifi ( oprócz "Następny pomiar pokazuje wynik 70Mb, oczywiście po WiFi nie po kablu").

Podłącz komputer kablem do routera ( jakiej kategorii masz przewody Ethenrnet? ) i sprawdź prędkości na speedtest. Spróbuj tez podłączać przewód w routerze do rożnych gniazd LAN1 -LAN4

A wifi to wifi ma swoje ustawienia.

Link to post
Share on other sites

Mierzysz na kablu czy Wifi...bo w sumie nie wiem czy prędkości jakie podajesz to po kablu czy Wifi ( oprócz "Następny pomiar pokazuje wynik 70Mb, oczywiście po WiFi nie po kablu").

Podłącz komputer kablem do routera ( jakiej kategorii masz przewody Ethenrnet? ) i sprawdź prędkości na speedtest. Spróbuj tez podłączać przewód w routerze do rożnych gniazd LAN1 -LAN4

A wifi to wifi ma swoje ustawienia.

komputer mam podłączony po kablu i max jest 100Mb, chyba ze zmienię duplex w ustawieniach wtedy wyskoczy wiecej, ale wywali neta. I automatycznie duplex zmieni do poprzedniej wartości. 

PS4 mam podłączone przez WiFi. 

 

EDIT: co znaczy jakiej kategorii mam przewody Ethenrnet?

Edytowane przez Dominik92
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że masz światłowód doprowadzony do tego urządzenia  DASAN h660GW który pełni też funkcję routera. Od niego prowadzi przewód Ethernet ( tzw. kabel sieciowy ) do komputera. Przewody jakie się obecnie spotyka to Cat 5, 5e i 6.

Cat5 max 100 Mbit/s

Cat5e max 1000 Mbit/s

Cat6 max 10.000 Mbit/s

Na chwilę obecną zakłada się zazwyczaj cat 5e i 6.

Czasem może być to wina przewodu - czyli kabla sieciowego ( złej jakości, nie tej kategorii, czy tez źle zarobiony przez tego co go robił na miejscu ), czasem wina portu LAN ( dlatego pisałem Ci abyś przetestował w innych portach LAN ).

Co do prędkości Wifi...ten router maksymalnie może osiągnąć wyniki prawdziwe w okolicy 100 Mbit/s ( wiem, że w danych technicznych jest 300 Mbit/s ale w praktyce na tyle to wychodzi w standardzie N 300 Mbit/s ). A do tego dochodzą ściany, odległość od routera jak i zakłócenia z innych sieci Wifi i Bluetooth.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie jest tak jak mówisz.

światłowód doprowadzony do tego urządzenia  DASAN h660GW który pełni też funkcję routera, Od niego prowadzi przewód Ethernet ( tzw. kabel sieciowy ) do komputera.

Kabel sieciowy jest ten który był w zestawie z routerem. Niestety nie wiem jaki on jest (czy Cat 5. Cat 5e itd, ponieważ nie ma na nim nic napisane, jest gładki.

Wrzucę linka z SS jak to wygląda.

Gdy zmienie ten duplex co jest na SS na 1 GB/s to internet na kompie łapie ponad 200Mb ale się rozłącza.

I zmienia znów na 100Mb.

https://zapodaj.net/0d2833253de0d.png.html

Link to post
Share on other sites

Wpierw spróbowałbym podłączać ten przewód do innych portów LAN w routerze...potem sprawdziłbym na innym kablu sieciowym co najmniej kategorii 5e ( większość kabli ma te oznaczenia wydrukowane na oplocie-osłonce przewodów ). Ewidentnie router z komputerem nie dogaduje się ze sobą...za dobrze.

1. Może to być wadliwy przewód

2. Może to być problem z karta sieciowa w komputerze ( sprawdziłbym na jakimś LiveCD Linuxie z jaką prędkością działa internet na Linuxie - jeśli dobrze to sterowniki Windowsa mogą być problemem ).

3. Może być problem z tym urządzeniem DASAN.

 

Pierwsze dwa punkty możesz wyeliminować i sprawdzić sam. Jeśli nic się nie objawi to stawiałbym na problem przez tego DASANA.

Edytowane przez ANATHEMA
Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc najwidoczniej to wina była kabla tak jak mówiłeś. 

Podłączyłem kompa z routerem kablem CAT 5e i już nie wywala nic i internet pięknie śmiga, aż miło dziękuje za pomoc. Nie podziewał bym się ze to może być wina kabla. 

Teraz pozostaje jeszcze jedno pytanie... Na telefonie test łącza wychodzi za każdym razem na poziomie 50Mb. Czyli na telefonie jest nie możliwe do osiągnięcia więcej czy to wina routera np jaki ostawień? 

Bo to ze na PS4 raz 110Mb, a kolejny pomiar i wychodzi tylko 40Mb to niby wina serwerów Sony z tego o wyczytałem. Oczywiście PS4 podłączony po WiFi, jeszcze muszę spróbować po kablu. 

Link to post
Share on other sites

Widzisz...routery i telefony rożnie potrafią się dogadać. Z mojego doświadczenia wynika, że  telefony maja malutkie i słabiutkie antenki Wifi i zazwyczaj nie mają wielkich transferów bliskich maksymalnemu jaki potrafi dać router ( a w Twoim praktyczne max to 100 Mbit/s ). Niestety urządzenie DASAN  nie jest najwyższych lotów.

Można spróbować kupić swój router który kablem będzie podłączony do DASANA i to on będzie udostępniał net po kablu i Wifi. W zależności od modelu i jakie masz telefony to szybkości możesz mieć po Wifi szybsze.

Też posiadam w domu światłowód. Tyle, że operator zakończył go urządzeniem Huawei z którego kablem sieciowym idzie TV a drugi idzie do mojego routera i to od mojego routera zależy działanie sieci.

Link to post
Share on other sites

Tylko ze ten DASAN był od mojego dostawy internetu. I myślisz ze jak zmienię router to internet będzie lepiej śmigał na telefonach i wgl? 

Czyli reasumując jak będę miał dwa routery to internet z WiFi nie będzie brany z DASANA tylko z tego drugiego? 

I jaki ten router miał by byc? TPlinka Czy asus czy jaki? 

I czy taki router np 5GHz miał by sens? I czy faktycznie coś by się zmieniło?

Edytowane przez Dominik92
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze primo :D

Jeśli w routerze DASAN da się wyłączyć WIFI to fajnie. Wtedy można skorzystać ze swojego routera podłączając go do DASANa przewodem ( a jego Wifi nie będzie zakłócało Wifi nowego rotera ) . Od Ciebie zależy jaki to może być router, z jakimi częstotliwościami jak i za jakie pieniądze. Jeśli masz urządzenia które obsługuje tryb AC ( czyli 5GHz - choć i w trybie N zdarzało się 5GHz ) to bym zainwestował w taki właśnie router 5GHz a trybem AC - bo jeśli nie masz takich urządzeń to jest bez sensu.

Moim zdaniem to DASAN nie wydala w Wifi i raczej więcej z niego nie wyciągniesz. Z dobrego routera i dobrze współpracującymi z nim urządzeniami wyciągnąć możesz i te 200 Mbit/s. Wszystko zależy od kasy, czasu i chęci. Może ktoś ze znajomych ma fajny router i by pożyczył na próbę.

I jeszcze jedno, nie każdy telefon może wyciągną max przepustowość Twojej sieci Wifi. Trzeba by potestować telefon w innych sieciach WIFI sprawdzając prędkości wtedy sprawdzisz czy może on wyciągnąć więcej niż 50Mbit/s.

Edytowane przez ANATHEMA
Link to post
Share on other sites

Czy masz udostępnione dane do zalogowania się do DASANa żeby można było zmieniać w nim ustawienia?

A jaki router?

Chmm...to zalezy od paru rzeczy...min.: kasy jaka możesz na niego przeznaczyć, metraż jaki ma obsłużyć, w jakiej technologii Wifi ma działać ( na pewno porty LAN musisz mieć gigabitowe żeby wykorzystać ponad 100 Mbit/s ).

Ja osobiście posiadam od ponad trzech lat router marki Mikrotik. Sprzęt droższy od popularnych marek, trudniejszy do obsługi ale typu...ustaw i zapomnij.

Na chwile obecną rozważał bym coś marki ASUS czy TP Link .. ale jaki model to już zależy od pieniędzy, metrażu i technologii jakie ma być w nim.

 

 

WESOŁYCH i spokojnych Świąt.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...