Skocz do zawartości

Recommended Posts

RAM: Patriot VIPER LED DDR4 2x8GB, 3600MHz, CL16

PSU: SeaSonic Focus Plus Gold 550W 

GPU: MSI RX 480 8GB Gaming X  MONITOR: AOC AG272FCX 144hz FULLHD
CPU: R5 2600 Cooler: Dark Rock PRO 4
MOBO: 
ASROCK X470 TAICHI

GŁOŚNIKI: Logitech 5.1 X-530

 

 

Witam!

Gram swobodnie bez żadnych jęków i nagle gaśnie klawiatura, freezuje komputer a z głośników wydobywa się przerażający dźwięk. Krótkie filmiki przedstawiające problem:

 

Reinstallowałem sterowniki + DDU ale dalej to samo. Celuję, że to GPU szwankuje  (niegdyś nękały mnie piszczące cewki) mimo temperatur w normie.

 

Jedyne co mogę zrobić to restart PC, a po wejściu do Windowsa pojawia się komunikat RadeonHostApplication (jakoś tak) przestał działać.

 

Jakiś czas był spokój po zainstalowaniu starszych driverów do RX480. Dzisiaj "demony" z głośników wróciły. W trakcie freezingu sprawdzałem z którego wyjścia audio na płycie głównej dobiega ten dźwięk i okazuje się, że tylko z wyjścia zielonego (OUT).
1. Może to jednak audio na mobo siada?

2. Na forach pogrzebałem i możliwość jest taka, że dźwięk 5.1 jest tutaj winowajcą i trzeba na stereo przestawić. Ale z drugiej strony..mam głośniki 5.1, karta dźwiękowa zintegrowana wspiera 7.1 więc powinno nie być problemu co nie? Póki co to testuję tą możliwość i siedzę na stereo + zainstalowałem na świeżo najnowsze sterowniki Realteka.

3. Mam tez system okrojony, ale może mieć on taki wpływ?

4. Robiłem testy w OCCT i Cinebench - brak problemów

 

Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę porównanie wymagań sprzętowych to nasuwa się wniosek, że coć nie tak jest z kartą graficzną. Jak masz możliwość to sprawdzenie czy na innej karcie graficznej też problem się powtórzy. Możesz też do sprawdzenia obniżyć taktowanie karty, a w szczególności taktowanie pamięci grafiki.

Link to post
Share on other sites

Teraz musisz zweryfikować która kość RAM powoduje błędy także MemTest dla poszczególnych kości pojedynczo.

Czyli GPU, PSU, CPU można wykluczyć? Pamięci RAM od nowości stawiają opór chociażby z profilem XMP ehh..

Dziś kolejny wieczór poświęciłem na test pamięci. Tym razem spróbowałem zresetować BIOS do ustawień domyślnych a pamięć RAM domyślnie ustawiła się na 2133Mhz - Poprzedni test robiłem na 3200Mhz CL14. Próbowałem dzisiaj na profilu XMP (3600Mhz CL16) i od początku testu wywaliło kilkadziesiąt errorów - darowałem sobie dalsze testowanie.

92921469-2618381068447980-14463315769577

 

Hmm. Może problem nie jest z RAM a wsparciem MOBO dla nich.

Link to post
Share on other sites

Możliwe, że płyta ma problem z tym RAM-em. Jaki masz konkretnie ten RAM, bo nie mogę znaleźć z opóźnieniami CL16? Z listy QVL pod twój CPU z taktowaniem 3600MHz to są jedynie PV416G360C7K (11BF1), ale i tak obsługiwana prędkość taktowania to 3466 MHz. Możesz próbować ręcznie podnosić taktowanie RAM dopasowując timingi tak by nie powodowały błędów. Wrzuć screena z CPU-z zakładki Memory i SPD.

 teraz spojrzałem i Twoja płyta obsługuje cytat  AMD Ryzen series CPUs (Pinnacle Ridge) support DDR4 3466+(OC) / 3200(OC) / 2933/2667/2400/2133 ECC & non-ECC. Także ręcznie ustaw taktowanie na 3466 MHz nawet bez ruszania timingów i sprawdź. Jak będą błędy to podnieś napięcie dla RAM na 1.35V i sprawdź.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites
Możliwe, że płyta ma problem z tym RAM-em. Jaki masz konkretnie ten RAM, bo nie mogę znaleźć z opóźnieniami CL16? Z listy QVL pod twój CPU z taktowaniem 3600MHz to są jedynie PV416G360C7K (11BF1), ale i tak obsługiwana prędkość taktowania to 3466 MHz. Możesz próbować ręcznie podnosić taktowanie RAM dopasowując timingi tak by nie powodowały błędów. Wrzuć screena z CPU-z zakładki Memory i SPD.

teraz spojrzałem i Twoja płyta obsługuje cytat AMD Ryzen series CPUs (Pinnacle Ridge) support DDR4 3466+(OC) / 3200(OC) / 2933/2667/2400/2133 ECC & non-ECC. Także ręcznie ustaw taktowanie na 3466 MHz nawet bez ruszania timingów i sprawdź. Jak będą błędy to podnieś napięcie dla RAM na 1.35V i sprawdź.

PVLW416G360C6K - nima ich na liście X470Taichi

 

Gear down, command rate ruszać?

 

Wysłane z mojego motorola one vision przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Ok. Działam z testami tak jak radzisz.

 

Edit. Robiłem test bez ruszania timingów, 3466Mhz, 1,35v, wysypało mi błędy po 50 minutach. Zatrzymałem test.

Ustawiłem w BIOS Gear Down Enable i wygląda to obiecująco na tym etapie.

 

3c407da89e5c3cc0ea8cde4e411325d8.jpg

 

Edit2. Memtest zakończony pomyślnie 0 błędów

 

6a97384e8cec6ed4e8ace90b7803518b.jpg

3466Mhz, 1,35v

e5296295e432328942b370009289a484.jpg

 

Coś/czymś jeszcze mogę sprawdzić?

Edytowane przez adrian0380
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...