Skocz do zawartości

AMD czy INTEL? AMD 9 3900x czy Intel i9 10900K?


Recommended Posts

Witam,

 

Przymierzam się do wymiany komputera i potrzebuje rad/opinii, które pomogą mi w wyborze. Zastanawiam się, czy kupić AMD Ryzen 9 3900X czy poczekać jeszcze te 1,5 miesiąca i kupić Intel i9 10900K? Do AMD planuję zakup MSI MEG X570 ACE jakby co, jeśli poradzicie, że lepiej w AMD pójść. Będzie też MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio.

 

Komputer będzie służył do różnych rzeczy, między innymi na pewno do gier, będzie też AutoCAD. Generalnie zależy mi na tym, by komputer był szybki i niezawodny - bym nie miał z nim różnych dziwnych problemów, by wszystko działało jak należy. Komputer ma posłużyć pare lat bez zmian (ew. grafika) tak, jak służył mi obecny w sygnaturce.

 

Dzięki z góry za wszystkie konstruktywne posty ;)

Edytowane przez Siekierka
Link to post
Share on other sites

No, szczególnie poprzednia generacja HEDT od Intela okazała się bardzo długowieczna.

 

10900k będzie moim skromnym zdaniem sporo droższy od 3900x, do tego będzie potrzebował solidnej płyty i wszystkie przecieki wskazują na to, że ma jego dostępność poczekasz do wakacji.

 

Nie wiem czego konkretnie oczekujesz od płyty głównej ale jeżeli nie planujesz OC to tak Asus X570-P za tysiąc mniej pln-ów spokojnie ogarnie 3900x.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jak byś chciał "przycebulić" z większym naciskiem na obliczenia, to tanio można kupić 12R i 24W Ryzen Threadrippera 1920X (1-gen) do tego jakaś płyta np. Gigabyte X399 AORUS PRO

 

i za rok/dwa lata jak ceny spadną to sobie kupisz 32R i 64W Ryzen Threadripper 2990WX (2-gen) znacznie taniej  :P

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Raczej cebulić bardzo nie będę :P

 

Zależy mi na tym by po prostu wszystko działało i softowo, i nie martwić się, że coś pracuje na limicie, np sekcja zasilania na MOBO. Dlatego nie będę na mobo oszczędzał. Podkręcać coś na pewno będę.

 

Asrockowi nie ufam. Asus też do mnie nie przemawia ze względu na doświadczenia (może jest teraz inaczej... ale uraz pozostaje), a o Gigabyte nie wspomnę i moje problemy z ich mobo kiedyś i perypetie kolegi z GTX780 swego czasu (jak była nowa). Na MSI do tej pory się nie naciąłem, a że idę też w LEDy ( :P) to dlatego też chcę się ograniczyć do MSI i Corsair. 

 

Ramy, chłodzenie, obudowa i zasilacz będą od Corsair (mam już klawiaturę, myszkę i podkładkę + wentylatory). Mam już RTXa 2070 Super od MSI (kupiłem dla CODa :D i myślałem, że szybciej uda się złożyć nowy zestaw). Dysk M.2 planuję kupić od Samsunga.

 

Dlatego aktualne tylko zostaje pytanie z tytułu tematu. Intel, czy AMD biorąc pod uwagę te 2 modele. Nie chcę kupować teraz Intela jak ubili kolejną podstawkę.

Edytowane przez Siekierka
Link to post
Share on other sites

No to jeżeli wybór faktycznie Intel vs Amd to pozostaje jedynie kwestia, czy chcesz komputer teraz czy za 2-3 miesiące? Poza tym przy premierze Comet Lake-S Czerwoni zapewne odpowiedzą dalszą obniżka cen...

 

Twój wybór ;)

Link to post
Share on other sites

@Autor. 

 

Jeśli to ma być komputer stricte do gier + jakaś tam praca to teraz możesz brać 9900K albo sporo tańszego 3700X.

 

Jeśli zas pracujesz w programach np do renderingu lub tam gdzie wykorzystuje się duża ilość wątków i każdy watek sie liczy już teraz możesz brać 3900X.

 

Generalnie wypisz z jakich programów korzystasz. 

Duża zaleta Ryzena jest to że możesz sobie render czy inne zadanie które nie wymaga kontroli puścić na jednym Chiplecie a na drugim w tym samym czasie sobie grać nie tracąc za bardzo na wydajności. Wybór zależy od ciebie. Ja tak robię (tylko że dzielę CCX) na R7 2700.

Edytowane przez mbe13
Link to post
Share on other sites

Problem z komponentami jest taki, że zawsze można poczekać na coś lepszego/tańszego. Temat finalizacji zakupu może mi się przedłużyć, ale i tak nie będę dalej wiedział czy brać AMD, czy mimo wszystko odgrzewany kotlet od Intela dalej jest lepszy.

Link to post
Share on other sites

Problem z komponentami jest taki, że zawsze można poczekać na coś lepszego/tańszego. Temat finalizacji zakupu może mi się przedłużyć, ale i tak nie będę dalej wiedział czy brać AMD, czy mimo wszystko odgrzewany kotlet od Intela dalej jest lepszy.

Wypisz programy z których korzystasz i wtedy można pomyśleć co ci polecić.

Link to post
Share on other sites

Wypisz programy z których korzystasz i wtedy można pomyśleć co ci polecić.

x2

 

Od siebie dodam że co byś nie robił to XX ekonomiczniejszy zakup będzie AMD (co byś nie wybrał za modelu).

Cena/wydajność = AMD, obecnie 0 konkurencji (i się nie zanosi aby jakaś była)

Edytowane przez Overclock666G
Link to post
Share on other sites

AutoCAD, Corel i inne małe programy, które może wymagające nie są, ale wszystko często uruchamiam jednocześnie (np. Excel, Word, Geostar, CPT-Star, Chrome i kilka kart, duże pliki .zip). Raczej najbardziej wymagające, co mam/będę miał to CoDa MW i Cyberpunk 2077 :P Wielozadaniowość procesora jednak się przyda, by dużo programów chodziło bez problemu jednocześnie (oczywiście nie w trakcie grania :D)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...