Skocz do zawartości

OC dla i2500k


Recommended Posts

Witajcie. Przejrzałem kilka tematów dotyczących OC dla tego procesora, jednak wychodzę z założenia, że każdy procesor jest inny tak więc wymaga..innego podejścia  ;)

Chłodzenie jakie mam to Thermalright macho, ale niestety nie wiem, które dokładnie, ale wygląda identycznie jak to. Ogólnie temperatury w budzie mam bardzo dobre, mam dodatkowe fany na górze obudowy. Kiedyś próbowałem oc, ale miałem problemy ze stabilnością, więc wróciłem do ustawień domyślnych. Teraz jestem zdeterminowany, aby wydusić moc z procka. Mam już HWmonitor-a, OCCT oraz Intel XTU. 

 

Od czego zacząć? Głównie mam na myśli, jak poustawiać opcje w BIOS, bo każdy mówi co innego - tak jak każdy film na youtube ma swoje mądrości.

Link to post
Share on other sites

Nie mogę w BIOS-ie ustawić wartości poniżej mnożnika, tam, gdzie domyślnie jest auto. Wpisałem mnożnik 45 i jak chce ustawić niżej, to wchodząc na to okno z "auto" samo zaczyna mi wpisywać losowe znaki z klawiatury i w sumie nie mogę tam nic ustawić. Zaktualizowałem BIOS do wersji 3.30 z poziomu windowsa jakąś godzinę temu. Pozostałe opcje w BIOS normalnie działają. O co chodzi?

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to, że nie mogę zmienić wartości poniżej mnożnika - czyli niżej, long duration power limit (tak samo short i primary) to dzieje sie tak, jakbym miał wciśnięty losowy przycisk na klawiaturze i finalnie nie mogę nic zrobić. Mam albo ciąg "jjjjjjj" albo "nnnnnn" itp. Klikam kilka razy esc, strzałki góra, dół, w końcu uda się przejść do innych opcji.

Edytowane przez jimix
Link to post
Share on other sites

Resetowałem już BIOS - nic to nie dało - nic to, poradziłem. Winowajca - klawiatura  :D

 
Tak mam to teraz ustawione. Robiłem trzy testy - każdy zakończony blue screenem - whea_uncorrectable_error. Zaczynałem od +0,005V, później +0,010V, na końcu +0,015V. Najdłużej w teście przez OCCT wytrzymał przy tym najwyższym napięciu, bo 30 sek :) Jakieś sugestie?
 
Link to post
Share on other sites

PLL dałem na auto, ale kiedy dałem na sztywno 1.3V to chwilę po pojawieniu się ekranu startowego system wysypał mi się z tym samym błędem. Zmniejszyłem mnożnik na 44 no i próbuję z tym OFFSETEM jednak. Dałem +0,015V. Test działał 30 min. Bez błędów. Poniżej wyniki. Martwi mnie trochę to wysokie napięcie momentami, bo widać, że dochodziło nawet do 1,38V.

EDIT: źle zapisałem wartości z HWmonitor, zapisało mi te bieżące, no ale max temp było 63,a max napięcie 1,386V. Teraz dałem mnożnik 44->45, a napięcie +0,015V->+0,010V. Test zakończyłem po 53 min. Bez błędów. Myślałem, że napięcia będą mniejsze, skoro zmniejszyłem, ale podniosłem mnożnik, więc pewnie dlatego. Oto wyniki: https://iv.pl/image/GrWW68n

Edytowane przez jimix
Link to post
Share on other sites

Jak na laika, od wczoraj, nie poświęcając temu zagadnieniu aż tak wiele czasu to chyba udało się uzyskać stabilne 4.5 GHz. OFFSET musi zostać na +0,015V. Na screenie jest +0.010V, ale mi wywaliło jednak, więc zwiększyłem. Mogę coś zmienić jeszcze w innych ustawieniach? Ew inny program do testów, bo różne chodzą opinie o OCCT, że nie jest wiarygodny, chyba, że się mylę :)

4aa6fa3c7890.jpg

1bc5c4b9e41d.jpg

c3e9856c8634.jpg

848758fbcd53.jpg

98c9cf3fd88a.jpg

Edytowane przez jimix
Link to post
Share on other sites

Current Limity możesz ustawić na maksymalną wartość, jak wpiszesz np 1000 to powinno się ustawić. Dla ramu profil xmp włącz bo chodzi na 1334 zamiast na 1600. Reszta wygląda dobrze, bez obciążenia zegar spada do 1600mhz? Do testowania stabilności dobry jest blend test w prime95, moim zdaniem godzina w zupełności wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Czytałem, że lepiej wyłączyć turbo boost. Wydawało mi się też, że mam trochę za wysokie napięcie jak na 4,5GHz i z tego co czytałem w sieci wiele osób ma ustawione niższe napięcia (nawet sporo) żeby zasilić 4,5GHz. Wiem, że każda sztuka CPU inna, ale może coś źle robię.

Poza tym nie mogę wyłączyć turbo boost, przeskakuje mi na kolejną opcję, tj. additonal turbo voltage. Muszę to wyłączać? Podobno lepiej to zostawić włączone :)

Edytowane przez jimix
Link to post
Share on other sites

No jest to napięcie faktycznie względnie wysokie do 4,5ghz tylko jesteś w komfortowej sytuacji że masz porządne chłodzenie i wyrabia się ze schłodzeniem, tym bardziej że 2500K ma jeszcze lutowany IHS i nie ma zbytnio problemów z utrzymaniem temperatur w ryzach.

 

 

 

Poza tym nie mogę wyłączyć turbo boost, przeskakuje mi na kolejną opcję, tj. additonal turbo voltage.

Tu może by pomógł ktoś kto ma/miał asrocka s1155 bo ja nie wiem jak to działa na tych płytach. Additional turbo voltage możesz spróbować ustawić na sztywno zamiast auto, powinno obniżyć napięcie w stresie. Dla porównania u mnie na płycie msi 2500K był przy 4,5ghz @ 1,3v stabilny jak skała tylko tyle że miałem ustawione na stałe napięcie bo bios nie oferuje offsetu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...