Skocz do zawartości

Problem z podkręcaniem Ryzen 1600AF oraz RAM 3600MHz


Recommended Posts

Cześć, 

niedawno zakupiłem zestaw komputerowy o poniższej specyfikacji:

Pamięć: GoodRam IRDM PRO 2x8GB DDR4 3600 CL17-19-19 IRP-3600D4V64L17S/16GDC

Płyta: MSI B450-A PRO MAX AM4

Procesor: AMD Ryzen 5 1600 AF 12nm AM4

Zasilacz: Seasonic FOCUS Gold 450 (SSR-450FM) 80Plus Gold 450W

Karta graficzna: Sapphire Radeon RX 5600 XT PULSE 6GB GDDR6 (11296-01-20G)

 

Ogólnie cały zestaw działa bardzo płynnie i nie ma co do tego zastrzeżeń. Problem pojawił się przy próbie podkręcenia procesora oraz RAM. Procesor podkręca się do 3,8GHz, na napięciu 1,375V, działa na takim taktowaniu stabilnie, przy teście Prime95 nie wyrzuca błędów. Jednak dobijając już do 3,9GHz i zwiększając napięcie (nawet do 1,4V), po 5-10 minutach testu, komputer się wyłącza. To oznacza, że nic więcej z tego procesora nie da się wycisnąć? Temperatury w stresie to około 60-62 stopni (w Prime95). 

 

Drugim problemem jest pamięć, która startuje na taktowaniu 2133MHz i jakiekolwiek próby włączenia A-XMP, czy też ręcznego bawienia się w podwyższanie taktowania, ustawienia opóźnienia, zwiększanie napięcia (do nawet 1,45V) powodują, że komputer się nie włącza, lub wyłącza się po krótkiej chwili. 

 

Co może być powodem tych problemów?

BIOS jest zaktualizowany do wersji z listopada 2019 roku, nowszej wersji nie znalazłem.

 

Proszę o pomoc,

Pozdrawiam.

 

Tak wyglądają ustawienia w BIOSie:

 

 

Screenshot-1.png

 

Screenshot-2.png

 

 

Link to post
Share on other sites

axmp zostaw na disabled, a zmień tylko ddr frequency na 3333mhz na początek, napięcie na ram też na razie zostaw auto

a i cpu auto daj na początek, na razie ustabilizuj pamięci

Spróbuj zagrać w CoD Warzone na wyższych częstotliwościach pamięci. Mi wywala od razu xd Mogę max 2400 Mhz

Link to post
Share on other sites
axmp zostaw na disabled, a zmień tylko ddr frequency na 3333mhz na początek, napięcie na ram też na razie zostaw auto

a i cpu auto daj na początek, na razie ustabilizuj pamięci

Na początek to ja bym spróbował na 2933mhz ustawić te pamięci.

Taktowanie 3600mhz z Ryzenem gen1 czy tam gen 2 to może być ciężkie do zrobienia. Jak uda się koledze wycisnąć 3200 , 3333 to będzie i tak dobrze. Tak ze step one 2933 i potem lecimy w górę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...