Skocz do zawartości

Mugen 5 czy Macho rev C (Ryzen 3800x)


Recommended Posts

Witam,
po wstępnej selekcji i lekturze oraz oglądaniu wielu testów zostały mi do wyboru 2 coolery:

  • Scythe Mugen 5 rev. B
  • Thermalright Macho rev. C

Scythe Mugen 2 używałem do tej pory przez 11 lat i jestem bardzo zadowolony (ale brak mocowania AM4).
Więc do Scythe mam pewien sentyment, ale Macho w testach wypada podobnie, bywa że lepiej, ma większy wentylator więc teoretycznie chodzi ciszej.

Macho ma "dziwniejsze" mocowanie bo nakładana blaszka mocująca teoretycznie może się przesuwać, a mugen ma mocowanie na stałe po środku.

Może ktoś doradzi?
Aktualnie bardziej skłaniam się ku Macho C.

Link to post
Share on other sites

Faktycznie, z powodu tej blaszki montaż Macho może mniej wprawnemu, przysporzyć nieco kłopotu, ale nie ma się czego bać. Generalnie montaż jest bardzo łatwy. Ja dałem radę sam zamontować jego większego brata LeGrand, a to naprawdę duży kloc ;)

Co do jego wentylatora, to bardzo dobra jednostka, bardzo cicha jak na jego wydajność. O Mugenie 5 w odniesieniu do Macho, niestety nie jestem w stanie nic konkretnego powiedzieć, bo go nie miałem.

Link to post
Share on other sites

Faktycznie, z powodu tej blaszki montaż Macho może mniej wprawnemu, przysporzyć nieco kłopotu, ale nie ma się czego bać. Generalnie montaż jest bardzo łatwy. Ja dałem radę sam zamontować jego większego brata LeGrand, a to naprawdę duży kloc ;)

 

Ciekawe, że jest wersja Macho rev. B niby dedykowana Ryzenom - ARO-M14 - gdzie zintegrowali tą blaszkę z podstawką, ciekawe czemu w rev. C nie poszli w tą stronę.

http://www.thermalright.de/en/cooler/73/aro-m14-grey?c=9#prettyPhoto[pp_gal]/8/

Link to post
Share on other sites

A nie zauważyłem tego modelu, osobiście nie ograniczałbym się tylko do montażu pod jedną podstawkę. Jeżeli chodzi o tę blaszkę, pewnie właśnie chodzi o to, że montaż tylko pod AMD.

 

Ale ta blaszka z tego co widzę to w każdym typie gniazda jest używana.

No ale ten ARO dałem jako przykład i tak nie planuję go kupić, z tego co widzę to był drogi, bazuje na rev b i i tak aktualnie niedostępny.

 

Dzięki za opinię, raczej się zdecyduję na Macho.

Link to post
Share on other sites

Mówisz o tej luzem? To tak jest do każdego gniazda, myślałem, że skupiasz się tylko na ARO. Moim zdaniem najlepsze, pewne mocowanie od Thermalrighta, pojawiło się chyba wraz z ich chłodzeniem Venomus. Później było stosowane jeszcze w kilku ich radiatorach, żeby skończyć jako osobny montażowy kit. Sam go wykorzystałem kiedy zapodziało mi się intelowskie mocowanie do Prolimatecha Megahalemsa. Mówię o tym: http://www.thermalright.com/product/venomous-x-btk-ii/

Link to post
Share on other sites

Ten typ mocowania jest obecny w produktach termalright od 2008 roku. Na tym macho rev. c też jest na blaszce otwór, może stopa chłodzenia od góry ma jakąś wypustkę, na którą wchodzi ten otwór i trzyma chłodzenie centralnie. 

Link to post
Share on other sites

Gdy montowałem LeGranda nie było żadnej wypustki, oprócz otworu w blaszce. To mocowanie BKT II z linka, raczej nie jest już produkowane. Nie wiem czy w nowszych rewizjach Macho jest wypustka w stopce, nie widzę. BKT II miało fajnie rozwiązany docisk chłodzenia do CPU, no ale tamte radiatory miały w stopce otwór centrujące.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam czy to nie będzie za duże techno-voodoo jakby pomiędzy górę stopy coolera a tą blaszkę też dać pastę termoprzewodzącą. Teoretycznie można na to później nakleić jeszcze radiatorek ;)

 

W Mugen 2 podoba mi się, że na stopie coolera jest naprawdę pokaźny "grzebień" ,późniejsze modele tego nie mają, ale wydaje mi się że to w sumie mogło całkiem nieźle poprawiać chłodzenie tej stopy.

http://www.scythe-eu.com/uploads/tx_cfamooflow/Mugen-2-ViewBase_03.jpg

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze zagadkę montażową, jak już ten Macho przyjdzie.

 

Procesor pod Wraith Prisma - który jest na nim obecnie wysmarowałem Thermal Grizzly Kryonaut (wtedy jeszcze miałem nadzieję że ten Prism będzie "akceptowalny").

 

Zastanawiam się czy jak procesor chodzi niecałe 2 tygodnie to czy po zdjęciu Prisma, jest sens wycierać procesor do czysta i nakładać pastę od nowa, czy tylko ewentualnie uzupełnić trochę tej pasty jeżeli większość zostanie na coolerze.

 

Pasta jest dość droga, a przez 2 tygodnie chyba jej się nic nie stało więc trochę szkoda wszystko ścierać.

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie powinieneś nowa dać bo:

a) pasta pracowała termicznie i zmieszanie z pastą, która nie pracowała może mieć różne konsekwencje

b) przy zdejmowaniu stara pasta będzie miała różne góry, dołki itp. które przy niedostatecznym wyrównaniu utworzą bąbelki powietrza przy ponownym montażu

c) nie jesteś mną i zamontujesz to chłodzenie na kolejny rok, dwa i nie będziesz go zdejmował co 3 tygodnie

Link to post
Share on other sites

No jakoś to się zmieściło:

Qsc51nkh.jpg

 

Najpierw miałem lekkie załamanie, bo wentylator wyraźnie terkotał, ale na szczęście jak trochę pochodził to ucichło.


Dla porównania Wraith Prism:

DbBuHnyh.jpg

 

a wcześniej Mugen2 na I5:

Y5jjzc8h.jpg

 

A i takie wyniki na szybko:

prism (aż dziwnie wysoki ):

iiUwk2rh.png

 

macho:

AovEcbih.png

Edytowane przez Siderion
Link to post
Share on other sites

Tak zapytam, co to za obudowa? Z ciekawości wziąłem do przetestowania Jonsbo UMX4, zobaczę jak z temperaturami, ma dosyć ciekawy system chłodzenia.

 

Cooltek/Jonsbo C3 wersja bez okna - trochę ciasna ale za to mało miejsca zajmuje.

Link to post
Share on other sites

Może i dobrze że nie ma zapinek do tego mugena 2 , bo to niestety już nie za specjalne chłodzenie . Ostatnio zmieniłem frezera 33 na mugena 2revb i nie daje rady z moim starym xeonem tam gdzie tani freezer sobie radził .

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...