Skocz do zawartości

Zestaw z monitorem 1440p do CAD/PS i okazyjnie do gier - 6k


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera: projektowanie CAD (raczej bez renderów, ale może kiedyś), PS i inne programy graficzne do obróbki grafiki, biuro, okazyjnie gry (ale bez większego nacisku).
  • Maksymalna kwota: 6150 (5k netto)
  • Kiedy zamierzam kupić komputer?: do piątku
  • Których części potrzebuję: wszystko (buda + karta wifi, monitor).
  • Czy będę podkręcać sprzęt?: tak, docelowo, na razie nie umiem wcisnąć do budżetu porządnego chłodzenia bez realnej straty gdzie indziej.
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: do kupienia, na ten moment jest propozycja Asus PB27BQV
  • Specjalne wymagania: brak
  • Własna propozycja zestawu: https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=625891

Złożone na morelach tylko dlatego, że wolę ich konfigurator od proline, będę zamawiać gdzie najtaniej i składać sama (ale z tego co patrzyłam to do urwania z 50-60zł może bez zmiany podzespołów, nie starczy na chłodzenie).

 

Komp dla znajomej z pracy, budżet jest sztywny (+/- 50zł) i nie ma szans na zwiększenie.

 

Ogólnie jestem dość mocno zdecydowana na postawienie na AMD, patrząc po wynikach w testach, jedyny intel w tej półce cenowej to 9700f, który ma podobną wydajność w użytkowych programach (nawet siedzących na jednym wątku), niewiele lepiej sprawdza się do gier (i tak grafa tu będzie trzymać, więc nie ma co dyskutować) i zostanie zmieciony z powierzchni ziemi jeżeli chodzi o wydajność wielowątkową. Na odblokowanego intela hajsów brak (głownie przez płyty), a jednak dobrze mieć tę rezerwę, chociażby na przyszłość.Rozważam zejście do 3600/3600X, ale jednak to "może" przy renderach trochę mnie przekonuje do starszego brata, poza tym nie ma za bardzo gdzie indziej tych pieniędzy zainwestować w ten zestaw żeby faktycznie do pracy się lepiej nadawał, gry nie są priorytetem (a różnica pomiędzy 1660ti a 2060 przy użyciu tylko do wspomagania gpu nie jest duża, bo realnie 1660ti i tak jest tu na wyrost).

 

Do weryfikacji szczególnie RAM (może lepiej byłoby coś wyżej taktowanego? Ilości bym raczej nie tykała, 16GB to trochę mało do PSa i pracy z większymi xrefami, a bawienie się w 2x8 + 2x4 mija się z celem), dysk SSD (nie znam się, internet generalnie poleca jako budżetowe NVMe). Przypuszczam też, że może znajdzie się jakaś godna polecenia dwuzakresowa karta wifi (bt nie jest wymogiem koniecznym, ale miło by było) co będzie trochę tańsza.

 

Co do monitora to raczej jestem pewna wyboru, widziałam na żywo, stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry. Niektóre sztuki mają podobno problemy z tragicznym backlight bleedem (jak to IPSy od Asusa), ale będę odsyłać tak długo, aż nie dostanę dobrego, w razie co, bo ten co widziałam świecił ładnie, więc są i takie.

 

Obudowy nie miałam w rękach, więc tu też znak zapytania. Czy Signum jest tak samo godne polecenia jak Regnumy (powyżej wersji pierwszej) od SPC, czy jednak szukać gdzie indziej?

 

Pozdro sześćset i z góry dzięki za uwagi.

Link to post
Share on other sites

Popracowałbym nad SSD szczególnie pod PS'a

Jakby nie patrzeć, jakieś 1TB NVME by się przydało + osobny SSD na system i soft. 

Zasilacz do takiego konfigu to i Focus 450W za 230 zł więc już jest na tę ADATA SX 8200 Pro 1TB po wywaleniu HDD

B450 Tomahawk można zmienić na 70 tańszego B450A PRO MAX. W zasadzie to samo w niższej cenie. Z dwoma złączami M2 ASUS B450 TUF PRO. Co do pamięci. Nie nastawiałbym się jakoś specjalnie na OC. Stabilność ponad cyferki mimo wszystko ale i te Vipery w takiej cenie będą spoko. Jeżeli chodzi o chłodzenie CPU - kwestia zejścia do 1660 Super. Wydajność będzie tutaj na podobnym poziomie. Obudowa jeżeli już, to bardziej SG1 z lepiej wentylowanym frontem. Szału nie ma ale swoje zadanie spełni. 

 

Patrzę tak w oparciu bardziej o proline + morele i wejdzie to mimo wszystko z dwoma SSD, GTX 1660 Super będzie to około 6330 zł brutto. Ewentualnie jeszcze Philips 275E1S/00

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

PS na 32GB ramu bez dedykowanego scratch disku będzie działać okej, zwłaszcza, że to nie jest główne zastosowanie, wg informacji 90% to jednak modelowanie 3d, a do tego osobny ssd nie jest konieczny. Plus mechaniczny storage to trochę wymóg, bo nie ma backupu na ten moment żadnego, a jednak HDD jak dedzi, to przynajmniej daje znać w 9 przypadkach na 10, więc musiałoby zostać w układzie SSD nvne + SSD sata + HDD, a to już zdecydowanie ponad budżet.

 

275E1S/00

Nie wiem, czy mogłabym z czystym sercem polecić komukolwiek ten monitor. Owszem, jest tani, ale ani to to do gier się nie nadaje najlepiej (smużenie), ani odwzorowania kolorów nie ma nawet poprawnego, plus dosłownie wszystkie, które widziałam świecą bardzo nierówno (a widziałam sporo, bo znajome biuro wymieniło wszystkie 20+ monitorów na takie).

 

 

Obudowa jeżeli już, to bardziej SG1 z lepiej wentylowanym frontem.

Ło matko, wiedziałam, że są dwie różne, ale nie popatrzyłam na obrazki (na miniaturkach nie widać) i założyłam, że to jest M jak Mesh... Mój błąd.

 

 

Focus 450W

Zastanawiałam się nad tym, ale ludziom niekomputerowym się lampka zaświeca na zasilacze <500W i tak bardzo nie chcę wchodzić do tej rzeki. Z drugiej strony ten model ma praktycznie tyle na linii 12v co gównozasilacze 600W, więc starczy z kopką i może wytłumaczę.

 

Wklepałam na proline, chociaż ten ich konfigurator zasługuje na to, żeby zostać wyprowadzonym i rozstrzelanym, ale mają taniej większość, więc wychodzi bardziej realistycznie:

 

https://proline.pl/konf/2ae352d0

 

1660 Super, Adata sx8000 1TB, dołożone chłodzenie.

 

Monitor to placeholder za Asusa. Zostaje jakieś 100zł (70zł + 30zł różnicy w cenie monitora). Dołożyć do Grandisa? Nijak nie mogę wcisnąć tu jeszcze SSD na system, zwłaszcza że 240/256GB to trochę bieda na OS, wypadałoby przynajmniej 500, a to już minimalnie ze 300zł.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Pomysł był taki, że tu na razie po prostu dla komfortu a nie pod OC, a potem hajsy zostały i się w sumie nie mogłam zdecydować.

 

https://proline.pl/konf/7b4919b7

 

Wygląda na to, że finisz, chyba że ktoś ma jakieś uwagi jeszcze.

 

Dołożę jeszcze wentylator na tył, ale to już coś mam. Zakładam, że Grandis wejdzie do obudowy, skoro obudowa ma maks wysokość chłodzenia 161mm, a Grandis ma 159mm i są od jednego producenta, mam nadzieję, że słusznie.

 

Btw, wiadomo, czy B450-A Pro Max będzie mieć zupdejtowany bios, czy będę się musiała bawić z łuskaniem R3 1200 z serwera plików (znów)? Niby w opisie jest "obsługa 3ciej generacji Ryzen" ale w opisie B450 PC Mate na stronce MSI też było, a bez update nie ruszył.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

 

 

B450 PC Mate

A wyszła w ogóle B450 PC Mate? jest B350 PC Mate.

 

 

 

Btw, wiadomo, czy B450-A Pro Max będzie mieć zupdejtowany bios,

Będzie miała bo każda płyta od MSI z tym dopiskiem go ma, A-Pro zdrożał, nie wiem czy nie dorzuciłbym do Tomahawka z lepszymi radiatorami na sekcji.

 

Z drugiej strony, jedno złącze M.2, na B450M Mortar MAX masz dwie sztuki jak coś. 

 

Bez dorzucania wentyli masz za 180zł białą RG4, Grandis tam wejdzie bez problemu.

Link to post
Share on other sites

A wyszła w ogóle B450 PC Mate? jest B350 PC Mate.

to by wiele wyjaśniało... Na swoją obronę mam, że to było jakiś czas temu. I może to jednak nie było PC mate wcale tylko inna płyta od MSI. Albo nawet może nie od MSI, bo - jak widać - pamięć mam zawodną.

 

Stanęło w końcu na SG1 z szybą. Białe odpadają bo coś tam. SPC twierdzi, że Grandis wejdzie, więc jak producent mówi, że wejdzie, to wejdzie pewnie.

 

 

A-Pro zdrożał, nie wiem czy nie dorzuciłbym do Tomahawka z lepszymi radiatorami na sekcji.

Chciałam Tomahawka to mi Kajtek napisał, że to to samo. Sama sekcja zasilania ta sama, więc założyłam, że faktycznie, radiatorów oceniać na widok tak o nie umiem, zwłaszcza że te na A-Pro wyglądają dość pokaźnie jak na płytę z dolnych stanów średniej półki. W skrócie - zamówione, po ptokach (cpu, ram, mobo, zasilacz, reszta jeszcze do zmiany jak coś, bałam się zmian cen i że za chwilę znów będę wszystko konfigurować od nowa, bo jestem blisko limitu i jak podrożeje sprzęt jeszcze z 50zł to będzie pod kreską). Przynajmniej kupione jeszcze za wczorajszą cenę 405zł.

 

Rekordów OC tu nikt bić nie będzie, ustawię coś rozsądnego (nie testowałam jeszcze 3700x więc nie wiem, jak daleko da się pchnąć ten cpu w ogóle) tak, żeby nie było za 2 miechy że w jakimś jednym konkretnym programie oc jest niestabilne i że zepsuło się przeze mnie, płyta ma dobre opinie, więc problemów nie przeczuwam, chyba że coś pójdzie katastrofalnie nie tak.

 

Na Mortar drugie m.2 to tylko sata, nie? Nie jest to jakiś wielki feature moim zdaniem, bo różnica w wydajności tego samego dysku 2,5 i m.2 na sata jest znikoma, tyle że kable się nie pałętają, więc nie odczytuję tego jako wielkiej straty.

 

Czekam jeszcze na decyzję, czy jak okno, to jakieś wentyle rgb, czy walić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...