Skocz do zawartości

Chlodzenie blaszaka


Recommended Posts

Raczej niewiele o samym ciśnieniu statycznym ale mnóstwo innych pomiarów jest np. tutaj (w polskiej sieci jeszcze nie ma czegoś takiego). Generalnie można przyjąć, że jak wentylator generuje ciśnienie statyczne rzędu 1,3-1,5 mm H20, to jest to już konkretna wartość :) Doskonałym przykładem są najcichsze Enermaxy, których nie polecam na radiatory / chłodnice bo maja ciśnienie rzędu 0,9 mm H20 ;)

Link to post
Share on other sites

jak wentylator generuje ciśnienie statyczne rzędu 1,3-1,5 mm H20, to jest to już konkretna wartość

 

dokładnie, a jak przekracza 2 to już jest kozak

 

Doskonałym przykładem są najcichsze Enermaxy, których nie polecam na radiatory / chłodnice bo maja ciśnienie rzędu 0,9 mm H20

 

podobnie jak slip streamy od scythe, świetny cfm ale ciśnienie marne, dlatego praktycznie każdy ich schładzacz wymaga wymiany wentyla

Link to post
Share on other sites

Owszem, owszem ;) Jakiś pomysł jest ale na razie byłby to pomiar CFM + wydajność przy schładzania CPU przy użyciu jakiegoś gęstego coolera CPU. Myślę jeszcze o dodatkowo o jakiejś wizualizacji i pomiarze strumienia powietrza jaki może wytworzyć dany wentylator w różnych odległościach od niego.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam znow...

Pojawil sie problem, dzieki bogu nie kupilem zadnego jeszcze wentyla, sprawdzilem na stronie prod. specyfikacje mojego gladiusa 600. On ma miejsce na same 120mm wentyle, czyli pk2 nie kupie bo nie wejdzie... musze wybrac jakis 120mm na przod ktory pozadnie mi wtloczy pow do srodka...Cena nie gra roli, ma byc wydajny i robic mi tornado w srodku.

 

Dla podsumowania napisze cala game planowanych wentyli :

Przod - czekam na propozycje

tyl - fabryczny silenciumPC Zephyr

gora - 2x Enermax TB Silence PWN

 

 

A takie dodatkowe pytanie, czy obracajac zasilacz tak ze jego wentylator bedzie w srodku to poprawie jakos wentylacje obudowy ? czy nie ingerowac w to ?

Link to post
Share on other sites

Jeżeli bardzo Ci zależy na 140 mm wentylatorze to zerknij na taki adapter.

Co do zasilacza to lepiej pozostaw go wentylatorem do dołu, w taki sposób pobiera chłodne powietrze z zewnątrz obudowy a nie ciepłe ze środka co niewątpliwie poprawia jego warunki pracy jak i zwiększa nieco żywotność.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

A co powiesz na taki wentyl ??

http://www.aac.com.pl/scythe-gentle-typhoon-high-speed-120mm-4250rpm,produkt,955.html

Pomijajc oczywiscie glosnosc bo jesli by pracowal z max predkoscia to chya tylko jesli by tego mobo wymagala, tak ?

 

Adapter bylby dobrym rozwiazaniem ale nie wiem czy mi sie zmiesni na przoddo obudowy. wraz z gruboscia wentyla bedzie prawie 40mm.

A jeszcze jedno pytanie, czy ten oryginalny wentyl da sobie rade w polaczeniu z cala reszta ? nie bedzie za malo wydajny ?

Edytowane przez Drusss
Link to post
Share on other sites

Wybaczcie panowie ale zmieniam znow swoje zdanie...

 

Doszedlem do wniosku ze kontroler bedzie przydatny poniewaz jak bede mocno urzytkowal kompa to wentyle beda na 100% chodzily a przy normalnym uzytkowaniu sie obnizy do min. wiec glosnosc pracy nie bedzie odgrywac glownej roli bo np przy graniu i tak nie bede ich slyszal ale zeby przy zmniejszonych obr byly ciche.

 

A wiec potrzebuje 4 wentyli z regulacja obr ktore podlacze do kontrolera Lamptron'a( takiego sobie wybralem ).

 

Czemu teraz 4 ? bo jesli beda nowe POZADNE 3 wentyle to ten z tylu moze niewyrabiac z ich wydajnoscia, wiec lepiej i jego jest zmienic.

 

A wiec szukam 4 POZADNYCH, NAJWYDAJNIESZYCH wentyli z mozliwoscia kontroli obrotow za pomoca kontrolera.

Oczywiscie trzeba wziasc od uwage to ze 2 beda pracowac w pionie a 2 w poziomie i dobrac do tego odpowiednie lozysko ( ale Wam nie musze tego mowic :] )

 

Czekam na propozycje.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Z tego co wymieniles to tylko Akasa ma PWM, chyba ze nienapisali tego w sklepie ze maja PWM.

 

Moze to troche ulatwi wybor jesli powiem ze kasa nie ma znaczenia na te wentyle ? Jesli mam zaplacic za cos zaj*****go to zaplace ale towar musi byc 1sza klasa...

 

Mysle ze narazie zawieszam szukanie nowych wentyli.pojawil sie nowy pomysl...nowa buda :evil:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...