Skocz do zawartości

Modernizacja starego zestawu - i5-2500k


Recommended Posts

Czółko!

 

Dojrzałem jednak do decyzji, żeby zmodernizować mój stary komputer.

 

Na stan obecny jest w nim:

 

Procek: Stary, ale ciągle żywy i5-2500k z założonym standardowym chłodzeniem Intela - nigdy nie kręcony.

Karta graficzna: MSI GTX 560Ti Twin Frozr II - ma tylko jedną wadę, nie działa   :D

Płyta główna: GIGABYTE GA-P67A-D3-B3

RAM: 2x 4GB GoodRAM PC3-1060 1333 MHz DDR3

Zasilacz: AeroCool E80-700 700W

 

Z rzeczy ważniejszych to tyle, mam jeszcze spory SSD który chciałbym zostawić.

 

Co stało się z kartą? Podobno zimny lut, osobiście nie wiem. Nagły bluescreen, restart komputera i już na początku ekran startowy (nie windowsa, ten z którego wchodzi się do BIOSu) był w dziwnych kolorach, dodatkowo mnóstwo artefaktów. I daje radę tylko do ekranu z logiem Win10, później zamiast wejścia na pulpit kolejny bluescreen. I tak w kółko.

 

Tyle historii. Aktualnie zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu tego sprzętu - siedzę na starym laptopie, który ma ciężko z wydajnością. Po otwarciu projektu można udać się na 15 minutowy spacer żeby się nie irytować prędkością działania. Będę go używał zarówno do programów obliczeń wytrzymałości konstrukcji, jak i późniejszego ich modelowania. A w wolnych chwilach chętnie w coś zagram. I tutaj pojawia się pytanie - czy warto jeszcze opierać komputer o i5-2500k? Oczywiście zakładając że w końcu go podkręcę.

 

Myślałem czy warto wsadzić:

 

www.x-kom.pl/p/365401-karta-graficzna-amd-asus-radeon-rx-580-dual-oc-8gb-gddr5.html

 

www.x-kom.pl/p/529518-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gtx-1650-super-windforce-oc-2x-4gb.html

 

Zastanawiam się jednak nad kilkoma rzeczami (od razu mówię że w tej kwestii jestem okrutnie niekompetentny):

 

1. W jakim stopniu karta ta jest przyszłościowa? Chciałbym uniknąć jej wymiany w najbliższych kilku latach.

2. Jak sprawdzi się ona z i5-2500k? Da radę?

3. Jak wygląda kompatybilność tej karty z moją płytą?

4. I najważniejsze - czy w tej cenie to będzie najbardziej rozsądny wybór?

5. Zasilacz da radę to uciągnąć?

 

Kolejna rzecz - jeśli faktycznie ten procesor nadaje się do wymiany to w co celować w następnej opcji? Myślałem o Ryzenie 5 2600, ale co do tego to już nie wiem. Wiem że na pewno przyda się płyta z odpowiednim socketem i jakieś 16GB RAM-u, ale modelem konkretnym nie pojadę - za cienki w temacie jestem. A, i obudowa też by się przydała bo na tą szkoda patrzeć. Nie wiem czy zasilacz może zostać   ^^

Link to post
Share on other sites

A powiedz mi, wystarczał Ci ten 550 Ti? W sensie, gdyby nie padł to nie zmieniałbyś gratow?

 

Już był na granicy wymiany, na szczęście się popsuł. Nosiłem się ze zmianą już długo, ale jakoś zawsze odkładałem to na później.

Może dlatego, że długo w nic wymagającego nie grałem, dopiero Wiedźmin 3 musiał ostro tą kartę zmęczyć. Także na pewno bym zmienił, dobrze że już padła  :D

Link to post
Share on other sites

Najtańszą nową, sensowną kartą od 1080p jest moim zdaniem gtx 1650S (Gigabyte OC, ~735 pln w Proline).

 

Za ~1k możesz znaleźć używany (ale na gw) gtx 1660 Super / Ti, ponownie Gigabyte OC jest ok:

 

https://allegro.pl/oferta/outlet-gigabyte-geforce-gtx-1660-ti-oc-6gb-gddr6-8944081592

 

Między tymi kartami jest około 25% różnicy wydajności, co praktycznie pokrywa się z różnicą w cenie.

 

Tu masz test z W3:

 

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_nvidia_geforce_gtx_1650_super_vs_amd_radeon_rx_570?page=0,11

Link to post
Share on other sites

A co z kompatybilnością tej karty? Zakładam że nie będzie problemu z PCI-E 3.0 na karcie i 1.0 na płycie?

 

I ciągle się zastanawiam ile ten procesor jeszcze będzie w stanie mi posłużyć, zakładając że wrzucę go na jakieś 4.2 GHz. Myślałem o zmianie na Ryzena 5 2600/7 2700X w niedalekiej przyszłości, czy to będzie dobry wybór?

Link to post
Share on other sites

Do karty w tym budżecie? Jak najbardziej. Nadal wychodzą gry typu Far Cry, które działają w okolicach max swoich możliwości na 4R/4W procesorach ale stopniowo coraz więcej tytułów dostaje wsparcie wielowątkowości.

 

Z odpaleniem też nie powinno być problemu.

Link to post
Share on other sites

No cóż, ostatnia rzecz zanim zamilknę w wyborze karty na kolejne lata - jak mam sprawdzić czy mój zasilacz to uciągnie?  ;)


Najtańszą nową, sensowną kartą od 1080p jest moim zdaniem gtx 1650S (Gigabyte OC, ~735 pln w Proline).

Za ~1k możesz znaleźć używany (ale na gw) gtx 1660 Super / Ti, ponownie Gigabyte OC jest ok:

https://allegro.pl/oferta/outlet-gigabyte-geforce-gtx-1660-ti-oc-6gb-gddr6-8944081592

Między tymi kartami jest około 25% różnicy wydajności, co praktycznie pokrywa się z różnicą w cenie.

Tu masz test z W3:

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_nvidia_geforce_gtx_1650_super_vs_amd_radeon_rx_570?page=0,11

 

A chwila, bo coś znalazłem:

 

https://proline.pl/gigabyte-geforce-gtx-1660-super-gaming-oc-6gb-gddr6-192bit-pci-e-gv-n166sgaming-oc-6gd-p1391618

 

A zamiast 1660Ti lepszym wyjściem nie byłoby 1660 Super? GDDR 6 zamiast GDDR 5 i wyniki z tego co widziałem w linku podanym przez Ciebie na praktycznie identycznym poziomie  :P

Link to post
Share on other sites

1660 Super jest minimalnie słabszą kartą więc i cena jest (powinna być) minimalnie niższa. Ty znalazłeś lepiej chłodzoną wersję (Gaming OC ma 3 wentyle) gtx 1660 Super w tej samej cenie co proponowany przeze mnie 1660 Ti (z outletu ale z 3l gwarancją), co jest moim zdaniem przerostem formy nad treścią. Gtx 1660S nie potrzebuje aż tak rozbudowanego chłodzenia.

 

Co zaś się tyczy PSU: na podstawie tego testu http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/aerocool-e80-700-duza-moc-za-male-pieniadze.html czytam, że na pojedynczej linii 12V wg producenta poda on szczytowo 30A. Z pomiarów w teście wynika, że jest to w praktyce jednak trochę mniej ale nadal zdecydowanie więcej niż ta karta potrafi szczytowo pobrać (<130W).

Link to post
Share on other sites

Okej, dziękuję Ci bardzo. Ostatnie pytanie i już mamy na tą chwilę wszystko - zabierając się do kręcenia i5 chciałbym zmienić jej pastę i dołożyć jakieś chłodzenie, bo podobno Intelowy cooler to szmelc.

 

https://www.x-kom.pl/p/291318-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fera-3-120mm.html

 

Będzie pasować na mój? Odnośnie gniazda jest informacja na 1151, czyli powinno grać, right?

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie Fortis 3 HE1425.

 

Jeśli priorytetem nie są gry a pogramy i modelowanie, może warto dokupić RAM 2X4GB ?

Do tego procesor z HT i7 2600k - (2500k sprzedaż za 150zł, 2600k kupisz za 250zł). 

Dodatkowo w niektórych grach będzie różnica na korzyść 2600k.

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie Fortis 3 HE1425.

 

Jeśli priorytetem nie są gry a pogramy i modelowanie, może warto dokupić RAM 2X4GB ?

Do tego procesor z HT i7 2600k - (2500k sprzedaż za 150zł, 2600k kupisz za 250zł). 

Dodatkowo w niektórych grach będzie różnica na korzyść 2600k.

 

Może być i Fortis 3. Ważne żeby pasowało  :D

 

Priorytetem na razie jest żeby działało, stąd karta graficzna. Zastanawiam się ciągle nad tym procesorem, ale jak już kupować nowy to pewnie łyknąłbym właśnie Ryzena, dorzucił tam 16GB ramu GDDR4 na nowej płycie. Ale to dopiero później, na razie posiedzę na i5-2500k. Dawał sobie radę nieźle, a zanim przerzucę się na nowy program do modelowania to pewnie zejdzie mi z... no pół roku  :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...