Skocz do zawartości

STRACH przed Ryzenem 3600


Recommended Posts

Witam

 

Mam pytanie do wszystkich posiadaczy tego procesora a właściwie całej serii 3xxx - czy to prawda, że na Ryzenach 3xxx wystarczy minimalne obciążenie (przegladarka czy nawet ruch myszką) by automatycznie skakała temperatura o 10-15C a co za tym idzie wentylator wkręcał się na wyższe obroty? Jak wygląda kwestia pracy procesora w spoczynku? Obecnie posiadam i5 6600k @ 4.5GHz 1.3v i z coolerem Dark Rock 3 jest on praktycznie niesłyszalny nawet w testach obciążających. Wiem, ze w UEFI można Ryzenowi ustawić krzywą ale w wielu wątkach zagranicznych i krajowych przewijają się nagminnie tematy związane z grzaniem się i hałasowaniem (naprzemiennym wkręcaniem się i schodzeniem z obrotów) nawet zaawansowanych chłodzeń. Taki i5 6600k w idlu pracuje sobie 700MHz, obciążenie automatycznie zwiększa zegar wg potrzeb (np. 1200/2200,4500x4) ale to wcale nie jest słyszalne. Mam już właściwie nierozpakowany  sprzęt w domu (Ryzen 3600 i MSI Tomahawk Max) ale poważnie rozważam odesłanie go i pozostanie przy obecnym. Zaletą mojej obecnej konfiguracji jest fakt, że mogę komputer trzymać w biurku a obudowa (MESHIFY C) i 3 wentylatory pozwalają korzystać z kompa wsadzonego do biurka z zachowaniem bardzo przyzwoitych temperatur (przy graniu w wymagające gry otwieram tylko drzwiczki)

Edytowane przez leon691
Link to post
Share on other sites
Mam już właściwie nierozpakowany  sprzęt w domu (Ryzen 3600 i MSI Tomahawk Max) ale poważnie rozważam odesłanie go i pozostanie przy obecnym.

 

 

A to Ci heca, kupiłeś sprzęt masz go przed oczami i zamiast sprawdzić to pytasz czy dobrze zrobiłeś zakupując go.  :->

 

Składałem 3600 w zestawieniu z Grandisem 2, wszystko działało w granicach przyzwoitości a zjawisko o którym piszesz było marginalne, tylko teraz co dla kogo znaczy "marginalne".... 

 

Faktem jest że zen2 to mniejsza litografia i odprowadzanie ciepła na IHS przez to jest bardziej "punktowe" co może skutkować wyższymi skokami temperatur, prawdą jest też to że stockowe chłodzenie od 3600 jest lekko mówiąc średniej jakości, no ale chyba nie zamierzasz go trzymać na stockowym coolerze?

 

Jednymi słowy musisz przekonać się sam.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Ale co to za problem? Ustawiasz na sztywno profil wentyla na Cpu w biosie, żeby do 70C chodził na min (~25%), następnie dajesz mu liniowo w górę z max rpm przy 85C. Masz ciszę oraz pewność, że przy większym obciążeniu będzie chłodzony cep.

Link to post
Share on other sites

Pendzel_3 -->Wiesz, czeka mnie jeszcze zakup zapinki pod am4, która prawdopodobnie umożliwia tylko taki montaż chłodzenia że łapie powietrze znad karty (więc jednak wymiana Dark Rocka na wersje z nr 4). Poza tym nie lubię odsyłać używanego sprzętu. Fakt mogłem lepiej przemyśleć zakup, więcej doczytać ale....tak wyszło. Mam 14 dni na zwrot.


Ale co to za problem? Ustawiasz na sztywno profil wentyla na Cpu w biosie, żeby do 70C chodził na min (~25%), następnie dajesz mu liniowo w górę z max rpm przy 85C. Masz ciszę oraz pewność, że przy większym obciążeniu będzie chłodzony cep.

I to jest konkretna rada. 4 lata już nie składałem kompa, gotowe pomysły zawsze w cenie.

Edytowane przez leon691
Link to post
Share on other sites

 

 

akup zapinki pod am4, która prawdopodobnie umożliwia tylko taki montaż chłodzenia że łapie powietrze znad karty (więc jednak wymiana Dark Rocka na wersje z nr 4).

 

Myślę ze nawet pomimo tego to chłodzenie da radę, a jeśli Ci taki układ nie odpowiada to równie dobrze możesz kupić fortisa/grandisa... a stare graty sprzedać jako "zestaw".

Link to post
Share on other sites

Myślę ze nawet pomimo tego to chłodzenie da radę, a jeśli Ci taki układ nie odpowiada to równie dobrze możesz kupić fortisa/grandisa... a stare graty sprzedać jako "zestaw".

Mogę, rozważam taka opcję ale zmysł estetyki mi podpowiada, że jednak Dark Rock 4 (ten już zapina się normalnie). 

Edytowane przez leon691
Link to post
Share on other sites

Ja miałem DR3 na Rysiu 2600 i Asusie X470-F (swoją drogą zapinkę pod AM4 mi producent z Rzeszy przysłał za free, powinno to jeszcze działać) i nie przypomina sobie, żeby były jakieś ograniczenia w montażu -> powinieneś mieć tak samo na Tomahawk, bo tam nie ma żadnych dziwnych kondensatorów blisko Socketu.

Link to post
Share on other sites

Ja miałem DR3 na Rysiu 2600 i Asusie X470-F (swoją drogą zapinkę pod AM4 mi producent z Rzeszy przysłał za free, powinno to jeszcze działać) i nie przypomina sobie, żeby były jakieś ograniczenia w montażu -> powinieneś mieć tak samo na Tomahawk, bo tam nie ma żadnych dziwnych kondensatorów blisko Socketu.

Powiem szczerze, że wyczytałem o tym na jednym z forów zagranicznych - podobno późniejsze wersje DC3 tak się zapinały. Na plus 4ki dużo sensowniejszy montaż (zapinka zapewnia zabawę minikluczykami itp.kombinowanie). Napiszę jeszcze w tej sprawie do BQ.

Edytowane przez leon691
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...