Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wszystkim, 

Rozglądam się za dyskiem SSD tylko mam problem z doborem interfejsu. Aktualnie mam 1x 128GB SSD oraz 2x1TB podpięte częściowo w macierz RAID1 (systemowo). 

Ciągle brakuje mi miejsca, a patrząc na to, że jeszcze system ostatnimi czasy zaczął mi się sypać to postanowiłem dokupić jakiś dysk i postawić na nim system.

Zastanawiałem się jednak czy jest sens w 2020 roku kupować SATA czy M.2 to must have?

Różnica jest niby nieduża w cenie ale z drugiej strony- z tego co patrzyłem również różnica w prawdziwej efektywności nie jest taka duża (jako prawdziwą efektywność mam tutaj przyspieszenie chociażby w uruchamianiu Windowsa w porównaniu do zwykłego SSD). Czy warto więc dopłacać? w jakich sytuacjach taki dysk z przepustowością rzędu 3000mbps może okazać się strzałem w dziesiątkę?

Na co dzień klepię coś kodu w Javie, tworzę w Unity 3D i gram w różne gry. Nie renderuje, ani nie przerabiam filmów.

Czy do powyższych zastosowań brali byście Satę czy M.2 z racji niewielkiej różnicy cenowej, który się przyda "na przyszłość".

Dodatkowo, chciałem zainstalować sobie dwa systemy. Jeden na nowym SSD, drugi- linux- na tym starym. Mam nadzieję, że bez problemu będzie to możliwe?

Mobo: MSI M5 Z170

Z góry dzieki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz szybkiej odpowiedzi to lepszym rozwiązaniem jest szybki dysk na M2. Ja na system posiadam Plextora PX 256M9Pegn. Sytem startuje mi bardzo szybko, praktycznie ekran UEFi i logowanie windowsa. Więc w porównaniu do innych moich dysków nawet na M2 ( jakiś Adata dużo wolniejszy ale i tak szybszy jest od SSD ). Więc jeśli posiadasz wolny slot M2 to kupuj tylko taki pod system, bo pod gry to i SSD wystarczy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jeśli chcesz szybkiej odpowiedzi to lepszym rozwiązaniem jest szybki dysk na M2. Ja na system posiadam Plextora PX 256M9Pegn. Sytem startuje mi bardzo szybko, praktycznie ekran UEFi i logowanie windowsa. Więc w porównaniu do innych moich dysków nawet na M2 ( jakiś Adata dużo wolniejszy ale i tak szybszy jest od SSD ). Więc jeśli posiadasz wolny slot M2 to kupuj tylko taki pod system, bo pod gry to i SSD wystarczy.

 

Dzięki za odpowiedź :)

Mam dwa wolne sloty na M.2 i jeszcze dwa na 2.5". Akurat myślałem o Silicon Power P34A80, tyle, że w wersji 512GB. Kosztowała 339zł i byłem zdecydowany na kupno. Niestety, prawdopodobnie przez koronawirusa i ograniczenie transportu z Chin- dysk z dnia na dzień podrożał do 400zł... Niestety. 

Gry w większości mam na HDD. Pojedyncze, te które często włączam mam właśnie na aktualnym SSD, ale jak wspominałem- ze 120 GB zostało jakieś 2-10 GB wolnego :( 

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Lepiej zainwestować w M.2. Sata jest trochę leciwe. Oczywiście Sata i to SSD ma też spoko osiągi.

Ale sprzęt będziesz miał trochę na dłużej.

 

Jeśli chodzi o Linuxa. Pamiętaj, że Grub jaki stworzy linux będzie dla Windowsa i linuxa. Windows nie widzi Linuxa. Najpierw musisz zainstalować Windowsa a potem linuxa.

Edytowane przez jou300
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli chodzi o Linuxa. Pamiętaj, że Grub jaki stworzy linux będzie dla Windowsa i linuxa. Windows nie widzi Linuxa. Najpierw musisz zainstalować Windowsa a potem linuxa.

Czyli grub stworzony pod linuxem jest i dla linuxa i windowsa? To nie lepiej właśnie jego zainstalować jako pierwszego? Nie wiem, nie znam się. Zawsze miałem co najwyżej VBox'a. 

Link to post
Share on other sites

Różnica między systemem na sata a m.2 jest niezauważalna. Miałem dysk samsunga na MLC, przesiadłem się na 950 Pro też tego producenta i... nie zauważyłem różnicy w ładowaniu systemu. Co prawda wychodziła mi jakaś prawie sekunda szybciej, ale nie wiem czy to placebo. Kupiłem po prostu m.2 na wyrost, zaraz po premierze, kiedy testy w internetach były szczątkowe. Dopiero później się przekonałem, że praktyczna szybkość m.2 wychodzi dobrze w benchmarkach.

 

Może jest szybciej w ładowaniu programów, ale jak wyłapać różnicę w częściach sekundy? Ile czasu się zaoszczędzi odpalając nawet kilkanaście programów dziennie? Oczywiście piszę tutaj tylko o zwykłym użytkowaniu systemu i podstawowych na m.2, bo wiem przy jakich zastosowaniach m.2 pokazują pazury.

 

 

Lepiej zainwestować w M.2. Sata jest trochę leciwe. [...] Ale sprzęt będziesz miał trochę na dłużej.

O ile będzie miał dłużej m.2 i kiedy będzie musiał zrezygnować z sata, bo nie będzie już wyrabiał? Przy wymianie na komputer kwantowy?

Link to post
Share on other sites

Co? M.2 to gniazdo, a nie typ dysku.

Dyski pod te gniazdo mogą mieć niską prędkość typowego SSD 2,5" jeśli obsługiwane są kontrolerem SATA. Szkoda na to hajsu bo nie zyskujesz prędkości, można równie dobrze kupić klocka 2,5" i wpiąć go wtyczkami. Jak już inwestować w coś nowego to bez zmiany jedynie kosmetycznej. Na pewno masz na płycie gniazda M.2 przystosowane do dysków NVMe więc zwróć uwagę na to aby kupić dysk pod ten kontroler, wtedy będą te lepsze transfery.

Link to post
Share on other sites

Na razie chyba lepiej poczekać aż te niesprzedane dyski z Chin po epidemii w końcu trafią do Europy i sprzedawcy będą je próbowali sprzedać.

Wtedy będziesz po prostu mógł kupić lepszy czyli NVME

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...