Skocz do zawartości

Ryzen 5 2600 - oc kilka pytań


Recommended Posts

Cześć, co prawda nie narzekam na brak wydajności w obecnych zastosowaniach, standardowe taktowania spełniają moje oczekiwania.

Jednak ostatnio grając w NFS Heat uświadczyłem mikro zacięć, wiec podkręciłem Ryzena 5 2600 na 3.9 Ghz przy napięciu 1.3V ( niestety przy nawet 1.29 miałem po chwili czarny ekran).

Stąd pytanie czy takie napięcie jest bezpieczne dla procka i czy jest sens go tak trzymać przy taktowaniu 3.9? Dodam, że przy domyślnych ustawieniach max to było 3.75 nawet w boost. Temp po OC w trakcie gry to maks 57 stopni.

 

Nie jestem jakimś specjalistą od OC, w sumie wcześniej tego nie robiłem z racji tego, że korzystałem z laptopa, jednak trochę na ten temat czytałem i oglądałem różne poradniki.

Może coś żle robię, lub jest szansa żeby to jakoś inaczej poustawiać, czytałem też, że przy Ryzenach OC Ram daje sporego kopa wydajności, obecny ram z sygnatury mam ustawiony na profilu XMP z płyty głównej jednak z tego co widzę chodzi na 2999Mhz i timingi 16-16-16-35.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Jednak ostatnio grając w NFS Heat uświadczyłem mikro zacięć, wiec podkręciłem Ryzena 5 2600 na 3.9 Ghz

Nawet bez OC nie powinno być żadnych przycięć wydajności z powodu CPU.

Lepiej wpierw sprawdź czy to na pewno CPU jest problemem zanim zaczniesz kombinować z OC którego być może nie potrzebujesz. Odpal jakiś program do monitoringu CPU i GPU np.  MSI Afterburner i sprawdź w grze czy podczas przycięć któryś z wątków CPU zbliża się do 100% obciążenia. Na start polecam wyłączyć w biosie HPET (high precision timer) który często jest przyczyną mikroprzycięć.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, w sumie masz rację, inne tytuły, jak Wiedźmin 3 czy nowy CoD śmigają bez zająknięcia, a czytałem sporo złego o optymalizacji tego NFS.  Ale pytanie tak na przyszłość, gdybym jednak chciał podkręcić swojego procka, to te 1.3V chyba go nie zabiją?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dzięki za odpowiedź, w sumie masz rację, inne tytuły, jak Wiedźmin 3 czy nowy CoD śmigają bez zająknięcia, a czytałem sporo złego o optymalizacji tego NFS.  Ale pytanie tak na przyszłość, gdybym jednak chciał podkręcić swojego procka, to te 1.3V chyba go nie zabiją?

 

Mam ten sam procek, na co dzien trzymam go na 3.8Ghz przy 1,1725V ( LLC 2 ) i dziala stabilnie nawet przez pare godzin. Do 4,1Ghz musialem uzyc 1,36V. Jezeli nie bedziesz przekraczal 1,35V do pracy 24/7 to bedzie ok. 1,4 badz 1,45V to tylko do testow aby zrobic sobie wynik

Link to post
Share on other sites

@up. Bzdury piszesz. 1.4V a nawet lekko ponad nic temu procesorowi nie zrobi. Ryzeny 3600 śmigają ponad 1.4 na fabrycznych ustawach i jakoś nic złego się nie dzieje.  Stabilność przez parę godzin to nie jest dobry argument. Ja trzymam taki sam procesor na 1.37 z podbiciem do 1.38 przy LLC 1  i 4.125 GHz od roku i hula aż miło. W assassynie spory wzrost w miejscu procesorowym. Najważniejsze temperatury aby nie przekraczać 75 st. C ze względu na niestabilne OC.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...