Skocz do zawartości

Jaki dysk zewnętrzny 3,5 cala na usb


Recommended Posts

Witam,

 

Szukam w/w dysku  o około 1-2 TB pojemności  z własnym zasilaniem do przechowywania danych. Priorytetem jest niezawodność, sprawdzona bezawaryjność, następnie kultura pracy, później prędkość.Tylko nie mam pojęcia czy lepiej wybrać dysk jaki się chce i do tego oddzielną puszkę czy opcja 2 w 1. Jeżeli  to pierwsze, to jaki dysk i jaką obudowa. Taka plastikowa  obudowa ugreen będzie dobra, dysk nie będzie latał w śrpdku? Nie lepiej z aluminium dla lepszego odprowadzenia ciepła? 

 https://allegro.pl/oferta/obudowa-dysku-3-5-ugreen-usb-3-0-sata-do-10-tb-7761995012

 

 

Dobre opinie zbiera Toshiba P300, (choć nie wiem na ile są wiarygodne), ale przy obrotach 7200 nie będzie się przegrzewać? A może jakieś tańsze dyski serwerowe? Co wg. waszej subiektywnej opinii byście zaproponowali sprawdzonego, bo już jestem tym skołowany? 

 

Jeżeli jednak opcja 2 w 1, to możecie uzasadnić dlaczego i jakie najlepsze propozycje? 

 

Cena? Najlepszy stosunek cena/jakość, nie ma sztywnego budżetu. Dysk SSD jak na razie odpada ze względu właśnie na wysoką ceną, pewnie byłby to MX500. 

Link to post
Share on other sites

Jaki dokładnie budżet? Jaka dokładnie pojemności? To ma działać zawsze kiedy PC jest włączony ( czy tylko offline-owy backup ).

 

Co masz na myśli przez niezawodności? Mam nadzieję że to ma być tylko backup, nie chcesz tam trzymać danych nieposiadających kopii, prawda?

Link to post
Share on other sites

Budżet  jak najtaniej się da oczywiście, ale myślę że za koło 300zł, może trochę więcej na 1-2TB. Dysk będzie używany do przechowywania zdjęć, ważnych plików, ogólnie pierdoły domowe trzymane na kompie, bo na laptopie nie ma miejsca. Preferuję 3,5" z własnym zasilaniem, bo będzie to typowo stacjonarny sprzęt a 2,5" nie zawsze prawidłowo działa z usb jeżeli dostaję za mało prądu. 

Niezawodność w sensie sprzęt sprawdzony, mniejsze prawdopodobieństwo że zaraz się uwali. Wiem, że nigdy nie ma gwarancji, ale są opinie że jedne modele padają jak muchy, inne żyją i żyją.... Ważna aby się za bardzo nie przegrzewał w tej obudowie, bo chłodzenia przecież tam nie ma i ogólnie kultura pracy. Prędkość już mniej istotna, bo będzie działał w domu, nikt nie goni. Wolę kosztem prędkości mieć lepszą kulturę pracy, tym bardziej niezawodność. 

Czy uda się w takim budżecie coś w miarę porządnego wyhaczyć, bo czym bliżej 500zł, to już z HDD bym głowy sobie nie zawracał, a kupił 1 TB SSD. 

Edytowane przez morfeusz1805
Link to post
Share on other sites

Nie radzę trzymać zdjęć czy ważnych plików tylko na jednym nośniku. To bardzo zły pomysł jest. Backup tak, storage nie.

 

Oczywiście mówiąc tylko o fizycznych zagrożeniach jak awaria nośnika ( bo jeszcze wirusy trzeba doliczyć jako zagrożenie ).

Link to post
Share on other sites

Nie radzę trzymać zdjęć czy ważnych plików tylko na jednym nośniku. To bardzo zły pomysł jest. Backup tak, storage nie. Oczywiście mówiąc tylko o fizycznych zagrożeniach jak awaria nośnika ( bo jeszcze wirusy trzeba doliczyć jako zagrożenie ).

Jest jeszcze laptop, dojdzie w tym roku PC stacjonarny dla małoletniego, może jakiś serwer w chmurze, więc kopii będzie więcej. 

 

Zobaczyłem że oprócz tej Toshiby P300 polecany jest jeszcze  Western Dogotal Caviar Blue. 

 

A jak się odniesiesz do mojej prośby?

Link to post
Share on other sites
tośka kupiła fabrykę do produkcji 3.5" od WD, więc... 

 

 

A czy nie od Hitachi? 

 

 

 

WD BLUE WD20EZRZ tak ode mnie, jeśli 2TB, bo to 5400RMP jest na dwóch talerzach. 

 

 W tym stwierdzeniu 5400RMP chodziło Ci o obroty, czy sposób zapisu  prostopadłego PMR? 

 Proponujesz dyski o mniejszych obrotach i właśnie ten zapis PMR? Z tego co wyczytałem jest skuteczniejszy. chyba mniej awaryjny od  SMR.

 

Na forach i w morele ten WD10EZEX zbiera dobre opinie, ale ma większe obroty 7200. 

 

Więc sugerujesz dysk odzienie i obudowę odzienie? Jaką obudowę byś zaproponował?  Najlepiej z aluminium? 

 

Znalazłem takie propozycje:

 

https://www.morele.net/kieszen-sharkoon-swi...1016310-745210/

https://www.morele.net/kieszen-chieftec-ceb-7035s-784106/

https://allegro.pl/oferta/obudowa-dysku-3-5-ugreen-usb-3-0-sata-do-10-tb-7761995012

 

A może jakiś tańszy dysk serwerowy, dłużej pożyje?

Edytowane przez morfeusz1805
Link to post
Share on other sites

 

 

 W tym stwierdzeniu 5400RMP chodziło Ci o obroty, czy sposób zapisu  prostopadłego PMR? 
 RPM 

 

 

 Proponujesz dyski o mniejszych obrotach i właśnie ten zapis PMR? Z tego co wyczytałem jest skuteczniejszy. chyba mniej awaryjny od  SMR.
tak, PMR mniejsza gęstość zapisu, większa tolerancja na defekty warstwy magnetycznej.  Oraz większa szybkość zapisu. 

 

 

Na forach i w morele ten WD10EZEX zbiera dobre opinie, ale ma większe obroty 7200. 
sugerowałem się 2TB konstrukcjami, skoro napisałeś 1-2TB (mimo że prosiłem o dokładną pojemność), to podałem dla 2TB... 
Link to post
Share on other sites
sugerowałem się 2TB konstrukcjami, skoro napisałeś 1-2TB (mimo że prosiłem o dokładną pojemność), to podałem dla 2TB... 

 

Dysk nie jest dla mnie a koleżanka prosiła abym jej doradził w kupnie. Napisałem 1-2TB żeby był większy wybór, bo czasami lepsze modele mają inną pojemność, ale max 2TB, dlatego dokładnie nie określiłem. 

 

Więc już wiem że zapis PMR, szybkość 5400 i polecasz w tych pieniądzach WD BLUE WD20EZRZ. Rozmawiałem z koleżanką i zostaje 2TB. 

W razie czego, tak dla wiadomości,  żeby jednak zmieniła zdanie, jaki najlepszy wybór jeżeli 1TB? Szybszych, 7200 nie polecasz, bo co grzeją się w takich obudowach?

 

A polecisz jakąś sprawdzoną  obudowę do takiego dysku? Przynajmniej naprowadź w jakim kierunku iść.  

Edytowane przez morfeusz1805
Link to post
Share on other sites

Nie mam osobiście takich więc nie polecę. Fajnie aby miała wyłącznik.  

A 7200 rpm raczej nie, bo głośniejsze, większe wibracje i większa szansa na uszkodzenie, po przypadkowym ruchu podczas pracy (pamiętaj aby nie ruszała tego gdy jest włączone)

 

Pamiętaj aby koleżance uzmysłowić dość dostanie, aby nie trzymała nigdy danych bez kopi w takim czymś, bo to jednak podpięte jest do zasilacza 12V za 2 zł z chin :D 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

(pamiętaj aby nie ruszała tego gdy jest włączone)
 

 

 

Pamiętaj aby koleżance uzmysłowić dość dostanie, aby nie trzymała nigdy danych bez kopi w takim czymś, bo to jednak podpięte jest do zasilacza 12V za 2 zł z chin  
 

 

Tak wie o tym, zrobi więcej kopii. O nieruszaniu dysku w czasie pracy też jej  powiem. 

Jeżeli tak mówisz, to może zasilacz kupić inny, lepszy na 12V? Przeważnie kabel jest odłączany, więc myślę że problemu  by nie było z kupnem. 

 

Ale generalnie proponujesz kupno HDD łączonego z obudową niż w całości? Jeżeli chodzi o drugą opcję dużego wyboru nie ma. 

Link to post
Share on other sites

Byś musiał patrzyć co za HDD ci ładują do środka, a tak to przynajmniej wiesz. Bo sam go dobierasz.

 

Dobry zasilacz 12V to jest w PC. Takich zwykłych zasilaczy do gniazdka to wszystko podobne niestety. Przecież nie będziesz wyciągać ATX-owego zasilacza aby zasilić taki jeden dysk.

 

I tak poruszenie dysku, bądź zrzucenie go z biurka będzie większym zagrożeniem od zasilacza.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
W dniu 23.01.2020 o 15:24, kokosnh napisał:

WD BLUE WD20EZRZ tak ode mnie, jeśli 2TB, bo to 5400RPM jest na dwóch talerzach. 

Odświeżę temat.

Dysk ten ma tendencję do częstego parkowania głowicy, przez co szybciej się zużywa. Jeżeli jest zamocowany na stałe, to z tego co wiem można zmienić ustawienia podobne jak np. w WD RED. Teraz pytanie: a  jeżeli jest w zewnętrznej obudowie, można także coś podobnego zrobić, ale  na stałe? Obojętnie gdzie go podłączysz bez zmieniania ciągle ustawień.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...