Skocz do zawartości

Gigabyte GA-P31-DS3L --> gubienie ustawień OC


Recommended Posts

Dzięki za podpowiedź ale już dawno sprawdzałem bateryjkę (nawet dwa razy). W sumie to było nielogiczne z mojej strony bo gubią się jedynie ustawienia OC a więc bateria działała i działa nadal bo reszta ustawień jest OK ale co mi szkodziło sprawdzić.

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

Witam!

NIe mam pojęcia jaka to dokładnie rewizja. Płyta kupiona we wrześniu tego roku więc chyba jakaś najnowsza. BIOS F10A.

Pozostałe komponenty to:

Dual Core E2160

2x 1GB RAM GEIL 800MHz

GB GeForce 9800GT

BE Quiet BQT E5 450W

 

Płyta gubi ustawienia OC w ten sposób że po tak zwanym cold boocie nie rusza na 3GHz procek. Dopiero jak jakoś się rozgrzeje to wtedy odpala system i wszystko się ładuje. Tak to czarny ekran i tylko wszystkie wiatraki w budzie się kręcą bo słychać ale za chiny nie ruszy. Musze więc na standardzie (1,8GHz) odpalać kompa i dopiero po jakimś czasie zrobić restart kompa i wtedy załadować ustawienia na 3GHz i wtedy wszystko śmiga bez problemów. Jest to uciążliwe i dlatego chciałbym pozbyć się tego problemu.

Czy mógłbyś mi pomóc?

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, w BIOS'ie jest dużo opcji. Moim zdaniem jednak możliwości OC są o wiele mniejsze w tym modelu aniżeli w innych np. P35-DS3. Co do zasilacza to wystarczy, że spojrzysz w instrukcję obsługi jakiej mocy zasilacz zaleca Nvidia do karty graficznej, dodasz do tego resztę sprzętu plus OC - zaznaczam, że to moje zdanie i nie koniecznie mam rację - niech ktoś jeszcze się wypowie czy ten zasilacz da radę. :roll:

Link to post
Share on other sites

Oczywiście że daje radę. Przecież gdy płyta się rozgrzeje (czyt. około 5 minut pracy) to zasiłka ciągnie podkręconego do 3GHz Dual Core (nawet 3,5GHz próbowałem i działało jak należy) plus nawet podkręconego GeForce. Zarówno w systemie, programach jak i samych grach nie ma najmniejszego problemu. A przynajmniej nie ma typowego restartu kompa lub nagłego wyłączeni zestawu spowodowanego tym że zasiłka nie wydala. Spotkałęm się z opiniami na temat tego zasilacza że uciągnąłby silniejsze konfiguracje bez problemu.

Link to post
Share on other sites

Mam do tego wszystkiego dwa dyski twarde, nagrywarkę DVD i ASUS Xonar DX, któy sam w sobie też potrzebuje dodatkowego zasilania i to wszystko ciągnie owy BeQuiet więc myślę że dobry zasilacz. To wina płyty to wiem ale jeszcze nie wiem co dokładnie jest nie tak. KAżdy 9internauta który miał takis am jak ja problem przeszukał pół zasobów internetowych i nie znalazł rozwiązania tego problemu. Czasem to wyłączenie wykrywania urządzeń USB przy starcie (w BIOSie) pomagało, to zaś za drugim razem po prostu płyta po jakichś 3 miechach sama przestała się restartować. Zgłupieć można. Ja wciąż próbuję zrozumieć naturę problemu i dlatego zamieszczam taki temat gdzie mogę.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to coś pomoże ale umnie jest prawie identyczna konfigóracja zamiast GF9800 mam mod GF6600 na Quadro540. Porc standardowo na 3GHz FSB 333, do testów daje rade na 3,3Ghz ale dopiero po zmianie napięcia na 1,375V.

Standardowo umnie żle wykrywa napięcie pamięci i podaje im 1,9V więc tutaj musiałem ziększyć do 2,1V. Dlatego to może wina napięć na CPU ( umnie MO inne wersje ponoć porzebują więcej) lub RAM. Przy próbach OC i zamałym napięciu nie zawsze chciał mi sie uruchomić komp i tak jak pisano gubił utawienia. Ale zawsze jest F11 i F12 i kilka zapisanych profili oc :roll:

Link to post
Share on other sites

Tutaj to raczej bios się wywala z powodu OC i nie chcę Ci robić pustych nadziei, ale jak wyjdzie nowa wersja bios'u radzę od razu ją przetestować nawet betę. Możliwe także, że inny użytkownik tego samego modelu także kreci płytkę i nie ma takiego problemu - chcę powiedzieć, że ta sztuka po prostu nie wytrzymuje. To tak samo jak z procesorami jeden procek lepiej się kręci inny gorzej.

Link to post
Share on other sites

Tak, wszystko co mówicie to prawda bo dotyczy sprzętu i wiadomo że czasem zdarzają się gorsze sztuki. Jednak w przypadku mojego egzemplarza wszystko jest w porządku z wyjątkiem tego gubienia ustawień bo coldboocie. Jak już pisałem, po około 5 minutach pracy płyta wstaje i pracuje bezproblemowo na 3GHz więc tutaj nie chodzi o to że sprzęt nie wytrzymuje bo wytrzymuje bardzo dobrze.

Link to post
Share on other sites

Tak, wszystko co mówicie to prawda bo dotyczy sprzętu i wiadomo że czasem zdarzają się gorsze sztuki. Jednak w przypadku mojego egzemplarza wszystko jest w porządku z wyjątkiem tego gubienia ustawień bo coldboocie. Jak już pisałem, po około 5 minutach pracy płyta wstaje i pracuje bezproblemowo na 3GHz więc tutaj nie chodzi o to że sprzęt nie wytrzymuje bo wytrzymuje bardzo dobrze.

Nie wiem czy to coś pomoże - ale mój kolega ma identyczny problem na Asusie. Sprzęt ma inny bo działa na Quadzie, ale ma te same pamięci co ty.

Objawy problemu są te same co u Ciebie.

Link to post
Share on other sites

Ja tez mam GA-P31-DS3L i nie mam takiego problemu, może gdy podkręcasz procka automatycznie czestotliwośc ramu Ci sie zwiększa :lol:

Ja miałem gdy podkrecałem E6600 z 2,4GHZ do 3,0GHZ to ram z 800MHZ ustawial sie na 1000MHZ a plyta ma max 800MHZ i po zapisaniu ustawien komputer sie restartował, nie było słychać "pipkniecia" procesora, po 3sekundach komputer znowu sie zrestartowal, zmieniając ustawienia BIOSu na domyślne.

Jeśli w tym tkwi problem to zmieni System Memory Multiplier (SPD) na mniejszy, ja musiałem zmienic do 2,4 wtedy mogłem podkrecic procka do 3,0 GHZ.

 

PS:

GA-P31-DS3L obsługuje 4GB ramu ale nie 4x1GB (dwustronnego) miałem OCZ 2x1GB Reaper i dokupiłem drugi taki zestaw i lipa, komputer nie chciał se właczyc :x

Link to post
Share on other sites

Zgadza się na stronie można przeczytać, że obsługuje do 4GB z tego względu iż różnorodność pamięci, producentów, taktowania itp itd etc powoduje iż nie jesteśmy w stanie wszystkich sprawdzić i napisać BIOS na szybko do każdego modelu. Nie jest oczywiście to powód do radości, ale przy następnej wersji BIOS'u już może twoje pamięci będą działać. End user też ma wpływ na następną wersję BIOS'u :lol:

Link to post
Share on other sites

Ja tez mam GA-P31-DS3L i nie mam takiego problemu, może gdy podkręcasz procka automatycznie czestotliwośc ramu Ci sie zwiększa :lol:

Ja miałem gdy podkrecałem E6600 z 2,4GHZ do 3,0GHZ to ram z 800MHZ ustawial sie na 1000MHZ a plyta ma max 800MHZ i po zapisaniu ustawien komputer sie restartował, nie było słychać "pipkniecia" procesora, po 3sekundach komputer znowu sie zrestartowal, zmieniając ustawienia BIOSu na domyślne.

Jeśli w tym tkwi problem to zmieni System Memory Multiplier (SPD) na mniejszy, ja musiałem zmienic do 2,4 wtedy mogłem podkrecic procka do 3,0 GHZ.

 

PS:

GA-P31-DS3L obsługuje 4GB ramu ale nie 4x1GB (dwustronnego) miałem OCZ 2x1GB Reaper i dokupiłem drugi taki zestaw i lipa, komputer nie chciał se właczyc :x

 

Tak, tak mam zmieniony Mem SPD na 2.4 żeby mi pamiątki na 800MHz działały. No i wszystko jest dobrze bo procek działa na 3GHz ale niestety restarty jak były tak są (a raczej teraz to już jest zwis na starcie bo tylko jest czarny ekran i wiatraki się kręcą, jak już we wcześniejszym poście wspomniałem).

Czekam na cud i może przestaną występować takie problemy bo ponoć nie jedenemu już użytkownikowi tej mobo tak się sam problem rozwiązał. Tak ni z gruchy ni z pietruchy :)

Link to post
Share on other sites

witam, mam e5200 na tej plycie (ep31-ds3l) bios F5a (najnowszy), 2x2GB Ramu 5-5-5-15 od Geil'a, ale konfiguracja jak widze nie ma znaczenia. komputer wstaje nawet na 3.5Ghz (280x12.5@ 1.44v z trybu auto, stockowy cooler). i nie wazne w zasadzie jak bym go krecil i tak po opcji ZAMKNIJ SYSTEM w windowsie XP SP3, nie zapamietuje ustawien. ALE znalazlem sposob by po ponownym uruchomieniu komputera uruchimol sie na zmienionych ustawieniach :

-zamiast wylaczac komputer z poziomu systemu operacyjnego, wybieram 'URUCHOM PONOWNIE', gdy pojawi sie POST, wyswietli dyski itd, wciskam power na obudowie ( mam 4sec soft-off) i wykaczam komputer. ZA KAZDYM razem po tym zabiegu komputer odpala sie ze zmienionymi ustawianiami.

 

- ustawienie profilu i tak nic nie pomoglo, nie trzymał ustawien, jedyna rada jest to co wyzej. Dlaczego tak sie dzieje? nie mam zielonego pojecia.

Link to post
Share on other sites

nie, wszystko sie odbywa poprawnie podczas normalnego wylaczania systemu. po wlaczeniu plyta proboje wstac, dyski odpalaja, wiatraki sie kreca ale nie synchronizuje sie monitor, po czym na moment wszystko anie i plyta wstaje na defaultowych ustawieniach. jak pisalem wyzej, jedyna narazie znana mi metoda zachowania ustawien uzytkownika to wylaczenie komputera z przycisku zaraz bo reboocie. nei mam zadnych bledow, czysty system itd, brak konfliktow sprzetowych. nei sprawdzalem tej opcji jeszcze na livecd linuksa, moze to ma jakies znaczenie. a moze w sposobie implementacji wylaczania komputeraz zgodnei ze standardem ATX.. to tylko domysly.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...