Skocz do zawartości

Ryzen7 2700x wysokie temperatury w IDLE.


Recommended Posts

Mój procek zachowuje sie dość specyficznie, jak ustawisz mu mnożnik na 37 to przy 3700MHz i PBO zablokowanym jest na nim około 1.4V. Moja płyta nie umożliwia ustawienia napięcia zasilania procesora, daje jednak możliwość ograniczenia go offsetem. 

 

Zauważyłem, że przy x40 (4 GHz) napięcie (co ciekawe) maleje i stabilizuje się na 1,33V. 

 

Idąc tym tropem ustawiłem mnożnik na x38, mam 3,8GHz z zablokowanym PBO, napięciem 1,21V i offsetem na "-" w opcji auto. Procek pracuje teraz mega stabilnie, nie wariuje z przełączaniem mnożnika za każdym razem.

 

Z lekkim loadem 36 stopni, w pełnym stresie po 20 minutach 65 stopni. Strata w wydajności względem opcji na 4GHz to jakieś 1-2% w Cinebachu R20.

 

Dla kultury pracy i świętego spokoju jestem w stanie to zaakceptować. :)

 

Ustaw swojemu Ryzenowi 1.25V i mnożnik x38 na początek oraz wyłącz PBO. Jeżeli wszystko chodzi stabilnie to możesz tak zostawić.Jak chcesz niższe temperatury to zejdź z napięciem do 1.2V przy tym mnożniku albo jak chcesz zyskać trochę mocy obliczeniowej to wrzuć go na 1.3V i 4 GHz. Wszystko zależy od potrzeb ale pomału i spokojnie :).

Edytowane przez Ent3x
Link to post
Share on other sites

Janek powiesz coś więcej?

ustaw mnożnik na x42 i daj na razienapiecie na 1,35v na sztywno (z auto zmień na overide, i wpisz żądaną wartość)

jak będzie stabilnie, to zjeżdzaj powoli z napieciem , moze ci sie uda do 1,3v zjechac jak masz dobrą sztukę, przy takim napieciu nawet na boxowym chłodzeniu będzie w miarę chłodny (jak na boxa ;) ) a przy Noctua to w occt 70 st nie zobaczysz

Link to post
Share on other sites

Używasz jakiegoś softu pomiarowego w tle?

 

"Ustaliliśmy, że wiele popularnych narzędzi monitorujących jest dość agresywnych pod względem monitorowania zachowania rdzenia. Niektóre z nich budzą każdy rdzeń w systemie na 20 ms i robią to tak często, nawet co 200 ms. Z punktu widzenia oprogramowania układowego procesora jest to interpretowane jako obciążenie wymagające stałego działania rdzeni. Oprogramowanie układowe zostało zaprojektowane tak, aby reagować na taki wzorzec, zwiększając zegary i ustawiając wyższe napięcia. Więc jeśli siedzisz tam wpatrując się w swoje narzędzie do monitorowania... Narzędzie nieustannie instruuje wszystkie rdzenie, aby się obudziły i wzmocniły. Zapewni to wysoką prędkość taktowania, a odpowiednie napięcia będą podwyższone, aby wspierać to wzmocnienie. To klasyczny przypadek efektu obserwatora. Oczekujesz, że narzędzie poda poprawne dane, ale w rzeczywistości produkuje nieprawidłowe dane ze względu na sposób pomiaru"

Link to post
Share on other sites

Przy bezczynności procesor wydziela tak małą ilość ciepła, że nawet na najtańszej paście i słabym schładzaczu powinno być <40C o ile działa Cool&Quiet. Obstawiam, że procesor nie zbija taktowania i napięcia lub coś działa w tle i go obciąża.

Kolega chyba dalej tego nie sprawdził, tylko kombinuje bez większego sensu.

 

Jeśli w biosie masz profile np max wydajność, to tryby oszczędzania energii będą wyłączone.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...