Skocz do zawartości

Budżet 8000-8500zł - Komputer do programów CAD oraz gier.


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

*Ile chcesz wydać na komputer? Około 8-9 tys. zł. Budżet na samą jednostkę, bez monitora.
*Do czego będziesz używać komputera? - Gry,  Przeglądanie internetu, Programowanie, programy CAD
*Z jakiego monitora korzystasz? - Obecnie korzystam z laptopa, proszę również o polecenie jakiegoś monitora za ok. 1500-2000 zł
*Co ma znaleźć się w zestawie? - Monitor + Komputer, w kwestii procesora raczej preferowany kierunek od AMD, ze względu na możliwy późniejszy upgrade i bardziej rozwojowe MOBO,
*Czy chcesz zestaw do podkręcania? Tak, choć nie od razu.
*Czy posiadasz jakieś podzespoły ze starszej konfiguracji? Brak, całkowicie nowa jednostka
*Czy masz już jakieś typy co do części? https://www.x-kom.pl/lista/2gwucch1b 

 

 

Dzień dobry, proszę o ocenę i podpowiedź odnośnie prawidłowości złożonego zestawu, ew. przedstawienie swojej listy. Wątpliwości mam co do chłodzenia procesora, doboru RAMu, zasilacza oraz kultury pracy karty graficznej. Komputer głownie używany będzie do modelowania 3D
w programach CAD, wykorzystywany do obsługi autoCad oraz do gier. Zależy mi na szybkim działaniu
w wymienionych zastosowaniach. Dopuszczam zmiany w zestawie, choć nadal dla mnie dziwna jest współpraca kart od Nvidii z procesorami od AMD. Zależy mi również na niskim poziomie głośności.
Nie interesują mnie dodatki w postaci podświetleń RGB, raczej zaletą będzie brak tego typu dodatków.  

Łączny budżet to około 10 tys. zł. Z zakupem chciałbym trafić przed końcem roku, ewentualnie
w pierwszym tygodniu nowego roku.

 

W koszyku znajdują się jeszcze jakieś promocyjne kody, które trochę sztucznie zawyżają wartość całości. 
Nie jestem osobą na codzień zajmującą się składaniem zestawów, dlatego proszę o ocenę i ew. korektę/podpowiedź co można zamienić na tańsze lub co może być tzw. overkillem dla moich zastosowań.

 

Pozdrawiam.

Czy ewentualnie w ramach poprawy kultury pracy coś takiego ma sens?: https://www.powercolor.com/product?id=1573110646 

Edytowane przez Qst07
Link to post
Share on other sites

Ciekły metal z koszyka czyli Conductonaut to produkt do użycia pod odpromiennik ciepła CPU. Czyli w przypadku skalpu procesora, czego nie będziesz robić. Zamiana na Kryonaut, a na dobrą sprawę to do dobrych coolerów dają zwykle pastę, więc trzeba zwrócić na to uwagę. Ciekłego metalu nie nakładamy pod cooler, bo nic nie pomoże, a jak wycieknie to możesz spalić podzespoły, a zresztą uszkadza aluminium.

 

Ogólnie same fajne podzespoły, tylko że mam wątpliwości, czy są warte swojej ceny. W tym budżecie widzę raczej droższe GPU, bo wtedy łatwiej wybrać ;-) 2070 Super z dobrym chłodzeniem będzie w sam raz.

 

Optymalizujemy, żeby 2070S weszła:

 

Wodne chłodzenie wcale nie cichsze od topowych konwencjonalnych radiatorków, więc zbytnia ekstrawagancja wg. mnie i dodatkowe elementy do psucia się. Zamiana na coś typu SilentiumPC Fortis. I 150+zł zaoszczędzone.

 

Aorus Elite zamiast pro, chyba, że sam umiesz uzasadnić różnicę w cenie.

 

Jeszcze zmieścisz drugi dysk do RAID 1, chociaż wątpię, że Freelancerka Ci się spodoba. 8-)

 

Zasilacz, obudowa:

Znajdź lepsze ceny, bo te to dobre nie są. Jak musi być złożony przez sklep to jakieś inne modele, ale zachęcam do samodzielnego składania. Jak klocki Lego, albo i łatwiejsze, a można się coś nauczyć przy tym.

 

CPU, RAM, SSD very najs.

 

Monitor? Polecę swój MAG271CQR, chociaż porównanie mam tylko do mojego starego IPSa. No i czekam na słuchawki z promocji monitora już pół roku, więc zaczynam być zły na MSI.

 

// Wprowadzanie w błąd

// 3ndurek

Edytowane przez 3ndurek
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Samo modelowanie to w większe mierze jeden mocny rdzeń.

Taki CPU jak 3900X znakomicie się nada do renderingu vray. 

Jeżeli mowa o ciszy, to wywalałbym RX 5700 XT, Navisa.

Zmiany na RTX 2060 Super oraz Dark Rock, który dodatkowo będzie chłodzić sekcję zasilania. 

Obudowę też można dać jakąś z wyciszeniem. 

 

X-kom obecnie nie powala jeżeli chodzi o ceny. Nawet na purepc widziałem pod artykułem wyprzedaży noworocznych fajne komentarze na temat cen x-kom. 

 

Taniej masz zestaw z RTX 2070 Super

https://proline.pl/koszyk/720feba6

 

Jak zejdziesz do 2060Super, to 500 zł osczędności. 

 

Kolejna sprawa. Jeżeli nie będzie tutaj renderingu vray, to i też można zejśc na Ryzena 7 3700X co da też sporo oszczędności. 

3900X raczej nie wykorzystasz u siebie jeżeli nie będziesz walić renderowania po CPU. 

 

W ten sposób masz zestaw za niespłena 7000 zł https://proline.pl/koszyk/1c3383d5

 

Jeżeli chodzi o monitor, 27 cali 1440p, nano IPS, G-Sync, 1 ms, HDR

https://proline.pl/monitor-lg-27gl850-b-p1401903


W kwestii kultury pracy możesz machnąć się jeszcze na

 

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-p933368

https://proline.pl/obudowa-fractal-design-define-r6-black-fd-ca-def-r6-bk-p1167425

https://proline.pl/msi-geforce-rtx-2070-super-gaming-x-trio-8gb-gddr6-pci-e-p1368217

 

Patrząc jednak na budżet, to widziałbym to tak https://proline.pl/koszyk/50d3c887

Jeżeli natomiast gry będą tutaj głównym priorytetem, nie będzie renderowania po CPU, to zejście do 3700X + ewentualnie mocniejsze GPU https://proline.pl/koszyk/fde9fc0c

 

W sumie można to zamknąć w znacznie większej obudowie która będzie mieć lepszy obieg powietrza. Chociażby https://proline.pl/obudowa-phanteks-enthoo-pro-black-ph-es614pc-bk-p936189

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki, nie wiedziałem tego o tej paście/metalu. Zestaw nie musi być złożony przez X-Kom to jedynie taki poglądowy koszyk, żeby było widoczne co próbowałem poskładać. Przyznam że koszyk składałem jeszcze gdy obowiązywały pewne promocje czy to na SSD czy na procesor. 

 

 

Włożyłem Aorus Pro zamaist Elite bo w specyfikacji wyczytałem, że Pro obsługuje ram 3600 MHz, a Elite nie. Dlatego, choć początkowo wybrałem Elite to zmieniłem na Pro.

Link to post
Share on other sites
Włożyłem Aorus Pro zamaist Elite bo w specyfikacji wyczytałem, że Pro obsługuje ram 3600 MHz, a Elite nie. Dlatego, choć początkowo wybrałem Elite to zmieniłem na Pro.

 

Elite ..

 

Support for DDR4 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200 / 2933 / 2667 / 2400 / 2133 MHz memory modules 

Link to post
Share on other sites

Dzięki, generalnie to programy CAD których używam to AutoCad oraz Solidworks. Nie do końca wiem, czy używają bardziej CPU czy GPU, ale zależy mi na tym żeby projekty szybko się otwierały oraz przy większej liczbie elementów 3D praca na komputerze nie zwalniała zbytnio. Czy np. warto dołożyć trochę funduszy do 32 GB RAMu? Co do MOBO chciałbym zostać przy X570, choć być może błędnie zakładam, że będzie to platforma bardziej konfigurowalna od B450. 


Elite ..

 

Support for DDR4 4000(O.C.) / 3866(O.C.) / 3800(O.C.) / 3733(O.C.) / 3600(O.C.) / 3466(O.C.) / 3400(O.C.) / 3333(O.C.) / 3300(O.C.) / 3200 / 2933 / 2667 / 2400 / 2133 MHz memory modules 

A no i jeszcze dodatkowe PCie w modelu Pro. 

Link to post
Share on other sites

Czy będzie to X570 czy B450 póki co wszystko jedno jak nie idziesz w nic pod PCI 4.0 jak SSD itp. 

Poza tym żadnych korzyści z X570 nie ma w zasadzie a cena 2x większa. 

Masz już 32 GB DDR4 w konfigach wyżej. 

 

Jeżeli gry są priorytetem, to skłaniałbym się chyba ku 3700X + RTX 2080S chyba, że jest możliwość zmiany GPU za jakiś czas, wtedy 3900X + RTX 2070S

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Ogólnie same fajne podzespoły, tylko że mam wątpliwości, czy są warte swojej ceny.
 

Znowu siejesz zamęt w temacie i wprowadzasz zainteresowanego w błąd. Jakim cudem chcesz to zweryfikować skoro nie masz o tym bladego pojęcia?

 

 

 

Zamiana na coś typu SilentiumPC Fortis

Do 3900X? - pyszna porada.

 

 

 

W tym budżecie widzę raczej droższe GPU, bo wtedy łatwiej wybrać ;-)

Na co jeszcze głupiego wpadniesz? dobieranie podzespołów pod budżet, a nie zastosowanie?

 

 

 

CPU, RAM, SSD very najs.
 

800zł za 32GB RAM to dużo, tym bardziej że za 600zł są Cruciale Sport LT które kręcą się do tych 3600MHz.

 

 

 

 

przy większej liczbie elementów 3D praca na komputerze nie zwalniała zbytnio

Do podglądu wykorzystywana jest dedykowana karta więc to już kwestia konfiguracji softu ze sprzętem.

 

Jeżeli chcesz zostać przy 3900X to brałbym już X570, niekoniecznie w cenie 1200zł tylko coś zdecydowanie tańszego.

Link to post
Share on other sites

 

 

800zł za 32GB RAM to dużo, tym bardziej że za 600zł są Cruciale Sport LT które kręcą się do tych 3600MHz.

 

 

Jasne, a czy wlasnoręczne podkręcenie pamięci RAM to skomplikowany proces? O ile z podkręceniem procesora się spotkałem, to nie miałem styczności z kręceniem RAM'u. Rozumiem że chodzi o Crucial Ballistix Sport LT 3000 MHz?

Link to post
Share on other sites

To jeszcze ostatnie finalne pytanie odnośnie GPU, 5700XT i 2070S mają podobne osiągi w grach, na lekką korzyść 2070S. Oglądając benchmarki w grach to róznica wynosi średnio kilka FPS, przeważnie <10 pomiędzy obiema kartami. Ja osobiście nie gram w gry dynamiczne, raczej strategie 4K, karcianki, RPG typu Wiedźmin czy Skyrim. Chciałbym również być gotowym na Cyberpunk'a ale nie jakoś highendowo,  nie potrzebuję mieć 60 FPS w 4K. Zatem czy te kilkaset złotych lepiej jest dołożyć do karty czy do np. płyty z lepszymi ścieżkami zasilania lub większą ilością linii PCie albo jakiegoś innego komponentu, który może rzutować na niezawodność/wydajność lub którego jakość może w jakiś sposób wpłynąć na użytkowanie in plus np do dysku SSD zamiast HDD. Generalnie to skłaniałbym się raczej do rozwiązania kolegi Kajtka z 3900X. Dziękuję za pomoc i odpowiedzi. 

Edytowane przez Qst07
Link to post
Share on other sites
Zatem czy te kilkaset złotych lepiej jest dołożyć do karty czy do np. płyty z lepszymi ścieżkami zasilania lub większą ilością linii PCie albo jakiegoś innego komponentu

To nie są karty do grania w 4K poza nielicznymi wyjątkami gdzie tak potężna układ nie jest wymagany, RTX 2070S to dopłata, ale wiedz że jest to cichszy i chłodniejszy chip niż nawet droższe modele RX 5700XT Sapphire Nitro+ / Power Color Red Devil.

 

Tu WQHD do grania i do pracy przy takim GPU, coś mocniejszego gdy pójdziesz bardziej w rendering z silnikami stricte bazującymi na mocy karty.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To nie są karty do grania w 4K poza nielicznymi wyjątkami gdzie tak potężna układ nie jest wymagany, RTX 2070S to dopłata, ale wiedz że jest to cichszy i chłodniejszy chip niż nawet droższe modele RX 5700XT Sapphire Nitro+ / Power Color Red Devil.

 

Tu WQHD do grania i do pracy przy takim GPU, coś mocniejszego gdy pójdziesz bardziej w rendering z silnikami stricte bazującymi na mocy karty.

Dzięki, to chyba rozwiązuje moje wątpliwości. Temat do zamknięcia.

Link to post
Share on other sites

Zestaw jest również pod gry więc nie Quadro. RTX w wielu przypadkach jest szybszy, co lepsze w tańszym segmencie budżetowe modele P/K do niczego się nie nadają na tle tego co oferują cywilne układy GTX z większą ilością VRAM/CUDA.

Z pro kart już dawno nie ma profitów, a ich konieczność tak naprawdę sprowadza się do stricte określonych zadań. Biorąc pod uwagę droższe modele ich wydajność często jest niewiele wyższa od takiego GTX 1080/RTX 2070S przy dwu/trzykrotnie wyższej cenie, oczywiście są wyjątki, ale to już każdy powinien sam wiedzieć skoro latami "rzeźbi" w danym sofcie.

 

Temat zamykam na prośbę zainteresowanego.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...