Skocz do zawartości

Jeszcze raz ... pomoc w wyborze ;]


Recommended Posts

Kilka dni temu założyłem temat : http://forum.benchmark.pl/topic/28696-pomoc-w-wyborze-karty-graficznej-pod-moj-komputer/

Byłem już zdecydowany na kupno Radeon HD5770 , jednakże w ostatnich dniach nastąpiła pewna zmiana w okolicznościach i prawdopodobnie będę miał do dyspozycji więcej funduszy.

 

Mój confing PC:

 

1. Karta graficzna : Galaxy 8800 GT Coolermaster

2. Płyta główna : ASUS P5K PRO

3. Pamięć : DDR II 2 GB ( 2x1GB) PC800 OCZ CL4 rev2.0

4. Zasilacz : Corsair 450W

5. Procesor: Intel Core 2 Duo E8200 2,66 GHz

6. Obudowa Cooler Master Elite 331 : http://www.morele.net/cooler-master-elite-331-rc-331-kkn1-gp-107079/

7. Monitor LCD 21,5" Samsung 2233SN http://www.elecity.pl/produkt,id-120002

 

W planach mam zamiar zmienić kartę graficzną , tak abym mógł spokojnie pograć w najnowsze gry .. (niekoniecznie na full detalach). Mam dwie możliwości :

 

Pierwsza możliwość

 

Kupuję :

http://www.komputronik.pl/product/91838/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Radeon_5770_HIS_1GB_DVI_HDMI_DP_PCI_E_.html

Wkładam do komputera i na tym koniec. Cały koszt to około 439

 

Druga możliwość

Kupuję :

http://www.morele.net/gigabyte-gf-gtx-460-1024mb-ddr5-256b-d-h-pci-e-gv-n460oc-1gi-324701/

http://www.komputronik.pl/product/70189/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Scythe_Katana_3.html

 

Wkładam kartę graficzną , zakładam chłodzenie , podkręcam procesor do 3,0 -3,2 . Niestety ta operacja jest dużo bardziej złożona , zwłaszcza , że w podkręcaniu jestem całkowitym laikiem... Cały koszt około 700

 

Jak widać różnica w kosztach w obu przypadkach jest znaczna, dlatego mam kilka pytań , które pomogą mi rozwiązać dylemat.

 

1. Czy po zamontowaniu nowej karty graficznej konieczna jest reinstalacja systemu ? ( tak na rozgrzewke :] , wiem , że banalne , ale wspominałem , że jestem laikiem)

2. Czy obecnie konstrukcje Radeonów są lepsze aniżeli 5 lat temu ? (miałem do czynienia z dwoma Radeonami w przeszłości i niezbyt mile to wspominam)

3. Czy sterowniki do Radeonów są gorsze aniżeli do Nvidi? ( przeczytałem gdzieś taką opinię)

4. Czy są jakieś problemu w funkcjonowaniu procesora dwurdzeniowego z GTX460 ? (również opinia gdzieś przeczytana)

5. Czy jeżeli wybrałbym możliwość drugą , to czy mój zasilacz uciągnąłby wszystko razem ? ( podkręcony procesor, chłodzenie, GTX460 i reszta zestawu )

6. Czy wybrane przeze mnie chłodzenie zmieści mi się w obudowie tak abym mógł ją spokojnie domknąć ?

7. Jaka różnica byłaby w zwiększeniu wydajności w stosunku do mojego obecnego zestawu w obu przypadkach ? ( może być szacunkowo w procentach)

8. I to pytanie do użytkowników , którzy korzystali z usług sklepu Komputronik . Czy istnieje możliwość iż w autoryzowanym salonie wymienią mi starą kartę graficzną na nową? (pytam , bo niestety sam z tym nie chce sie cackać bo być może coś pójdzie nie tak ... )

9. Czy po założeniu nowej karty graficznej trzeba aktualizować BIOSA ?

10. Subiektywne opinie , propozycje innych kart , co wy byście wybrali itd.

Link to post
Share on other sites

1. Osobiście zrobiłbym format, czułbym się bardziej komfortowo, jednak wystarczy porządne odinstalowanie sterowników, tych co masz teraz i zainstalować nowe. (chyba że weźmiesz Radeona to wtedy bym jeszcze bardziej na format stawiał).

2. Obecne konstrukcje, to już inna, dużo lepsza epoka.

3. Osobiście powiedziałbym, że lepsze. Wydawane częściej, dają dużo możliwości ustawiania itp. Ale tutaj niech się ktoś od nVidi wypowie jeszcze :)

4. A niby jak ten problem ma wyglądać ? Nie spotkałem się z czymś takim ale może coś takiego istnieje. Nie wiem.

5. Według mnie tak, ale tutaj strzelam.

6. Szerokość budy to 203mm, wysokość chłodzenia to 143mm wiec według mnie bez problemu się zmieści.

7. Ciężko powiedzieć na pewno z tym GTX 460 będzie największy wzrost, ale i z Radeonem będzie. Bo to dwie karty dużo lepsze od tego co masz :)

8. Nie korzystałem.

9. Bios-a zawsze warto mieć w najnowszej wersji bez znaczenia czy coś zmieniasz czy nie. Osobiście bym aktualizował jeśli jest co.

10. Nic do dodania :]

 

Mogłem się gdzieś pomylić albo coś źle napisać, wiec niech się jeszcze ktoś wypowie najlepiej :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

8. I to pytanie do użytkowników , którzy korzystali z usług sklepu Komputronik . Czy istnieje możliwość iż w autoryzowanym salonie wymienią mi starą kartę graficzną na nową? (pytam , bo niestety sam z tym nie chce sie cackać bo być może coś pójdzie nie tak ... )

 

w tym wypadku wystarczy odłączyć zasilanie od komputera (wyjąć kabel zasilający ten z gniazdka) wyciągnąć kartę starą ze slotu PCI-E i po prostu nową włożyć :) będziesz jedynie potrzebował podpiąć kabelek zasilający pod nową kartę, a starą kartę można opchnąć na allegro :)

 

co do zasilacza to klik a tutaj popatrz w sygnaturkę gościa ma taki sam zasilacz, gtx 460 ale za to bardziej prado zerny procesor

Link to post
Share on other sites

Ja na twoim miejscu celował bym w Radeona 6850 ponieważ lepiej sobie radzi z procesorami dwu rdzeniowymi a można go wyrwac na allegro za 550 zl :)

 

Też mogę polecić. Mam wersje gigabyte OC :D Po lekkim oc z 820/1050 na 900/1150 bez zmiany napięć nadal chłodniutki (max 60*) i cichutki (max 65 % prędkości wentylków). Gram w wiekszość gier na full HD max detale 35fps w ostrych bitwach :pajac: Ale taki np COD BlackOps czy dirt3 na maxie smiga, gra sie miło lecz w takich grach liczy sie cep. Mam Phenoma II x2 545 wykręconego na 3,5 i w co bym nie grał to pracuje na 100% :roll:. Wszystko pracuje na markowym zasilaczu OCZ 400w SXS2 :>
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...