Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

 

Wymyśliłem sobie wysuniętą ściankę (10 cm z płyty G-K), która "oddziela" kuchnie od salonu. Z jednej i drugiej strony ścianki chcę wpuścić taśmę LED (po 2.5m na każdą ze stron).

 

Wyczytałem, że zasilacz musi mieć większą moc o około 10% w stosunku do taśm na wyjściu.

Teraz mam pytanie czy stosować dwa zasilacze czy zastosować jeden większy?

 

Z jednej strony LED będzie podświetlać czarną ścianę, a z drugiej cegłę. Zależy mi na równomiernym podświetleniu także gęstość LED jest znacząca. Przeglądając oferty natrafiłem na różne oznaczenia

 

itp. Jesteście wstanie mi pomóc? Jest jakiś spec na poglądzie?

aaa Taśmy mają być podłączone pod 230V, możliwość włączenia za pomocą przycisku oraz z aplikacji za pomocą sterownika Sonoff.

 
Link to post
Share on other sites

Co do liczenia potrzebnego zasilacza:

Załóżmy, że potrzebny jest nam odcinek mierzący 2,5 metra taśmy SMD 3528 300 LED, której moc znamionowa wynosi 4,8W na metr. Rachunek będzie prosty:

(2,5 m * 4,8 W/m) *110% = 13,2W

WAŻNE! ZASILACZ MOŻE BYĆ MOCNIEJSZY, ALE NIGDY SŁABSZY OD WYLICZONEGO ZAPOTRZEBOWANIA. W powyższym przykładzie możemy więc skorzystać z zasilacza o mocy 40W lub więcej (60W, 150W itp.).

ZASILACZY NIE WOLNO MOSTKOWAĆ - czyli jedna taśma= jeden zasilacz

 

Co do oznaczeń w największym skrócie im wyższe oznaczenie, tym więcej diod na pasku/metr długości, co za tym idzie większa moc i mocniejsze zasilanie wymaganie - tak było kiedyś - teraz doszły jeszcze rodzaje diod. O normach IP rozpisywać się chyba nie trzeba.

 

Co do Sonooff nie pomogę - ale myślę, że trzeba szukać łączników kompatybilnych z ich technologią.

Link to post
Share on other sites

Super, dzięki za wyjaśnienie zagadnienia. Jeszcze jedno mam pytanie.

 

Czy LEDy mogą być podłączone do kabli 2,5 (które są dedykowane do gniazdek)?

Po prostu będę robić z jednego gniazdka rozejście na drugie (kablem 2,5) + zastanawiam się właśnie na LEDami. Czy tam już 1,5 czy może być 2,5?

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Obecnie wybór ledów jest ogromny. Można je kupić zarówno stacjonarnie jak i online np. https://www.merkurymarket.pl/ jednak warto zanim je kupimy trochę na ich temat poczytać. Bo ważne jest to by spełniały swoja rolę. Ostatnio ledy widziałem nawet w Biedronce, ale czy są warte zakupu to nie wiem. 

Edytowane przez szymanowski
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • worm zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...