Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich i proszę o Waszą pomoc/opinie odnośnie wyboru komponentów, z których planuję złożyć komputer.  

  • Zastosowanie komputera: Gry 4k/1440p + obróbka foto/video (Adobe Lightroom, Premiere Pro).
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 15k PLN.
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer?: Teraz.
  • Których części potrzebujesz?: Zestaw PC
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Zacznę od ustawień stock'owych, ale myślę o OC w przyszłości.
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model? Zamierzam kupić monitor Acer Nitro XV273KP z rozdzielczością 4k (3840 x 2160) https://www.morele.net/monitor-acer-nitro-xv273kp-um-hx3ee-p04-5260504/
  • Specjalne wymagania: Cichy zestaw i wydajny zestaw.
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Nie.
  • Własna propozycja zestawu: https://www.morele.net/inventory/info/b5cafe79/
  • Inne:
    • Planuję rozmieścić chłodzenie w ten sposób: https://tinypic.pl/f8ax1wp1jydp Zastanawiam się nad dodatkowym wentylatorem 140mm (lub dwoma) na spodzie obudowy, żeby dostarczyć więcej powietrza do środka (budując lekkie nadciśnienie, żeby szczelinami nie zasysało kurzu podczas pracy komputera).
    • Zastanawiałem się również nad chłodzeniem powietrznym procesora (Dark Rock 4 Pro / Noctua NH-D15) ale po przeczytaniu wielu postów o problemach ze schłodzeniem 9900K skłaniam się ku AIO 360mm (NZXT Kraken x72).

Proszę o Wasze opinię czy taka propozycja zestawu ma sens. Z góry dziękuję za pomoc!
 

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że to zestaw bardziej do gier? Obróbka foto / video to hobby? Pytam, ponieważ zaproponowany monitor nie nadaje się do profesjonalnej obróbki foto/video. Jeżeli chodzi o monitory do profesjonalnej pracy to w zasadzie liczą się na rynku dwie firmy: NEC oraz EIZO.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że to zestaw bardziej do gier? Obróbka foto / video to hobby?

 

Tak, głównie gry. Obróbka foto/video tylko amatorska.

Lista komponentów poniżej (zostałem pouczony, żeby umieścić listę zamiast linka do sklepu ;) ):

1) Procesor Intel Core i9-9900K, 3.6GHz, 16 MB, BOX (BX80684I99900K)

2) Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS MASTER

3) Pamięć G.Skill Trident Z, DDR4, 16 GB,3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-16GTZSW)

4) Karta graficzna MSI GeForce RTX 2080Ti GAMING X TRIO

5) Chłodzenie wodne Nzxt Kraken X72 (RL-KRX72-01)

6) Obudowa Fractal Design Obudowa Define R6 USB-C Gunmetal Tempered Glass

7) Zasilacz SeaSonic Focus Plus Platinum 850W (SSR-850PX)

8) Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 1TB PCIe x4 NVMe (ASX8200PNP-1TT-C) x 2

9) Dysk SSD ADATA SU800 2TB SATA3 (ASU800SS-2TT-C)

10) System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 32 bit 64 bit BOX (HAJ-00070)

11) Klawiatura HyperX Klawiatura Alloy Core RGB-HX-KB5ME2-US

 

W morele zapomniałem też zaznaczyć, że chcę dwa dyski M2 (po poprawce wyszło 15.000PLN).

Link to post
Share on other sites

Obrabianie zdjęć na monitorach przygotowanych pod gry (dużo Hz oraz przejaskrawione profile matryc) mija się z celem. Jeśli poważnie myślisz o obrabianiu zdjęć a nie tylko heheszkach, że sobie popróbujesz i nie wiążesz z tym jakichś ambitniejszych planów, to wybierz monitor osobno pod gry i osobno pod obróbkę. Nie ma na rynku i nie będzie monitora do tych dwóch rzeczy :) Jeśli masz ograniczony budżet na monitory to ten pod obróbkę wybierz pod perspektywą trzech wartości: równomierność podświetlenia, duża luminacja/janość (najmniej 350cd/m2) i matryca IPS. Coś takiego w NECu za ~1500 PLN już uzyskasz i w miarę naturalne kolory. Jeśli zwiększysz budżet o 1000 PLN to masz już propozycję NECa i Asusa z całkiem dobrą matrycą do amatorskiej obróbki na poważnie. Daj znać co i jak to pomogę. Do gier matryca VA i dużo Hz ofc :) Zakrzywiony ekran i ultrawide jak dla mnie potęgują doznania, ale nie każdy musi to lubić.

Link to post
Share on other sites

Dzięki KamellotK1! Myślałem, że Acer Nitro XV273KP będzie czymś w miarę optymalnym na początek co pozwoli mi na gry w 4k z dużym odświeżaniem/Freesync kompatybilnym z kartami Nvidii a zarazem obróbkę zaległych fotek i filmów (IPS, mat, 350cd/m2, z kolorami trochę gorzej, ale po kalibracji aż tak źle chyba nie jest - https://youtu.be/dWzOPqumwJI?t=474).

 

Wiem, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego... więc docelowo, tak jak wspomniałeś, planuję zakup drugiego monitora tylko do obróbki. Odezwę się do Ciebie po rekomendacje.

 

Póki co chciałem zamówić części i zacząć składać PC. Jeśli macie jakieś komentarze dot. zestawienia to śmiało. Chciałem się z Wami skonsultować zanim wydam 15,000 zł.

Link to post
Share on other sites

Nie spojrzałem, że to matryca IPS. Może nawet da radę, ale do gier/filmów matryca VA jest najlepsza tak czy siak ... szkoda, że OLED'ów jeszcze nie uświadczamy w monitorach bo to by była rewolucja tak naprawdę. Dobry IPS z normalnym HDR'em (czyli od 400cd/m2) też daje fajny efekt, ale VA to jednak doskonałe czernie i to niezależnie od ceny.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...