Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

bardzo proszę o pomoc w wyborze routera do małej firmy.

Oto lista funkcjonalności jakie musi spełniać:

1. możliwość podłączenia kilku urządzeń (komputery - wifi i kabel; smartphony),

2. możliwość podłączenia drukarki - urządzenia wielofunkcyjnego HP LaserJet MFP M436dn - tak aby możliwe było drukowanie przez sieć (przez WiFi i po kablu sieciowym) z każdego komputera w sieci biurowej,

3. możliwość podłączenia do rautera dysku po USB i dostęp do tego dysku z każdego komputera w sieci biurowej i zdalnej (np. z domu),

4. powierzchnia biura jaką musi obsłużyć router to ok 30 m2, z tym że router będzie stał w rogu pomieszczenia więc maksymalna odległość od routera do innego urządzenia będzie wynosiła ok 7,5-8 m2.

Pomieszczenie bez ścian w środku, w okolicy ok 8 innych sieci (niestety nie wiem na jakich częstotliwościach).

 

Dostawca internetu lokalny - jest światłowód ale póki co prędkości internetu będą do ok 50Mb/s.

 

Cena im niższa tym lepsza, z tym że ma to działać dobrze a nie powodować co chwilę problemy ze stabilnością albo zasięgiem.

 

 

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Punkt nr 3 może być ciężki do zrealizowania. Tym bardziej, że ma to działać dobrze i stabilnie. Musisz mieć publiczny adres IP, najlepiej stały. Musisz mieć serwer VPN - to akurat można uruchomić na routerze. Udostępnianie danych przez port USB z dysku podpiętego do routera będzie tragiczna. Lepiej ten dysk podłączyć pod jeden z komputerów, najlepiej taki, który jest podpięty kablem do routera i na nim go udostępnić innym użytkownikom lub pomyśleć o jakimś Nasie lub samoróbce za 200-300 PLN.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Nie znam się na sieciach zbyt dobrze (co pewnie widać ;) ) więc mogę mieć pewne złe wyobrażenia. W domu mam Netgeara R7000 i podpięty do niego dysk USB. O ile rzeczywiście szybkość transferu danych do dysku przez router jest niższa niż gdy dysk jest bezpośrednio podpięty do komputera to tragedii nie ma. Łączę jest stabilne. Dostęp do dysku z zewnątrz mam zrobiony przez jakiś kreator z routera.

Napisz mi jeszcze proszę co masz na myśli pisząc o samoróbce w kontekście Nasa?

Edytowane przez zomos69
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz firme to zainwestuj w NAS z dwoma dyskami żebyś miał codzienną kopię. W zależności od dysków masz koszt około 1k za stabilność, profesjonalizm bezpieczeństwo i wygodę. Chodzi ci to 24h, masz także dostęp z zewnątrz. Gotowe oprogramowanie i wszystko proste i czytelne bez kombinowania. 

 

Router jak kolega wyżej, VPN możesz zrobić na routerze. Takie pytanie, po co ci VPN w firmie?

 

Potrzebujesz też switch, zwykły router ma tylko 4x wyjścia na kablu. 

Link to post
Share on other sites

Jak ma być w firmie tanio i w miarę bezpiecznie to kup jak koledzy wyżej piszą Qnapa lub Synology z dwoma dyskami. Będziesz miał solidny sprzęt z ogromnym wachlarzem dodatkowego oprogramowania i jednocześnie prosty w konfiguracji. Również dostęp z zewnątrz bez żadnych VPNów i cudowania. Mówiąc o samoróbce mam na myśli jakiś komputer od  300 PLN  w górę z Freenasem czy nawet Windowsem Pro.  Ale do tego trzeba mieć czas, doświadczenie i smykałkę żeby w tym dłubać. W pracy mam Qnapa 4x4TB i właśnie samoróbkę z Freenasem 4x8TB i Lanem 10 gbps. Oba rozwiązania mają swoje "plusy dodatnie" i "plusy ujemne" i generalnie oba się świetnie sprawdzają.  Dobrze być tylko świadomym ograniczeń jednego i drugiego. Ale jak nie masz z tym doświadczenia, to absolutnie nie polecam. Jak coś padnie to musisz wiedzieć jak odzyskać dane. No chyba, że kupisz jakiś komputerek z Windowsem Pro za te 300 PLN i na nim zrobisz serwer plików. No i koniecznie czego byś nie wybrał, to musisz mieć 2 dyski na dane.

 

Generalnie 1000 PLn za NASA + koszt dysków na firmę aby mieć solidny backup wszystkiego to nie pieniądze. Policz sobie ile by kosztowała ewentualna awaria jednego komputera. Sprawdź też jeszcze jak działa udostępnianie z  dysku podpiętego pod twój router z 2-3 klientów jednocześnie. Podejrzewam, że szału z tym nie będzie.  Jeśli teraz w firmie ci komputer nie wyrabia, to tym bardziej routerek z dyskiem USB. I rozważ podpięcie czego się da po kablu a nie po wifi. Myślę, że na całość tak ze 2000 PLN to minimum: nas, 2 dyski, routerek wifi, jakiś switch 8-16 portowy.

Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Moja firma jest bardzo młoda (start działalności) i na razie sam nią jestem. Zdaję sobie sprawę ze słuszności Waszych rad i że proponowane przez Was rozwiązanie jest jedynym słusznym w przyszłości - kiedy firma się rozwinie. Na razie jednak kolejne 2000-3000 zł to dla mnie bardzo dużo.

Tak więc wracając do tematu, polećcie proszę jakiś router, który spełni moje obecne potrzeby.

 

Edytowane przez zomos69
Link to post
Share on other sites

Ja powiem ... że żaden. Nigdy się nie bawię w półśrodki.

 

Bo to że ma jakąś funkcje to nie znaczy że to spełni twoje oczekiwania.

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Edit, trochę inaczej. Pomóżmy człowiekowi bo nikt inny co nic nie powie konkretnego.

 

Kup jakieś mini PC który ma Intel atoma, jakiś mocniejszy. Do tego sorganizuj sobie 4GB ram.

 

Instalujesz sobie na tym OMV.

 

 

Zasada jest prosta. Nie masz pieniędzy to poświęć dużo czasu i swoje nerwy. Jak dobrze poszukasz to na 200 zł bez dysków się zamkniesz. Z dyskami niech będzie razem minimum 600zł. Zakładam że kupujesz nowe.

 

Router to już będzie większość modeli, pewnie w granicy od 300 zł. Switch strzelam 100 minimum.

 

 

Itd itd. jak chcesz znać konkrety to najpierw powiedz w którym kierunku idziemy.

 

Edytowane przez zoltan2
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Moja firma jest bardzo młoda (start działalności) i na razie sam nią jestem. Zdaję sobie sprawę ze słuszności Waszych rad i że proponowane przez Was rozwiązanie jest jedynym słusznym w przyszłości - kiedy firma się rozwinie. Na razie jednak kolejne 2000-3000 zł to dla mnie bardzo dużo. Tak więc wracając do tematu, polećcie proszę jakiś router, który spełni moje obecne potrzeby.

 

ASUS RT-AC1300G PLUS za około 250zł spełni Twoje oczekiwania z nawiązką :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...