Skocz do zawartości

Ryzen 3600 i Fera 3 - jakie temperatury osiąga taki setup?


Recommended Posts

To, że jakoś da radę wiem, ale zależy mi na konkretach. Gdyby udało się na nim osiągnąć max 75 stopni i przyzwoitą kulturę pracy to OK, ale jeśli bez problemu dobija do 80 stopni (teraz, a gdzie upalne lato) i zasuwa na max obrotów, to jednak dla mnie zbyt dużo.

A tak to chyba wygląda, skoro w internecie można znaleźć opinie użytkowników Fortisa 3, a więc chłodzenia wydajniejszego, które osiąga u nich nawet wspomniane 75 stopni. Tylko trzeba też brać poprawkę na to, że jeden krzywo nałoży, drugi niedociśnie odpowiednio chłodzenia, a trzeci nie potrafi nakładać pasty, dlatego im więcej opinii, tym bardziej miarodajne wnioski.

Strasznie AMD dało ciała z tym odprowadzaniem ciepła.

Link to post
Share on other sites

Hej, twój post zachęcił mnie do założenie konta tutaj;) Zatem witam wszystkich serdecznie. 

Aaktualnie korzystam z ryzena 3600 i Fery 3. Ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć, że dużo zależy od obudowy. Przez kilka tygodni za obudowę służył mi stary, siedmioletni Silentium PC (ale modelu nie pamiętam) i maksymalne temperatury na procesorze wynosiły do 75-78 stopni. Więcej nie zaobserwowałem. Aktualnie w Enthoo Pro temperatura nie osiąga 70 stopni. Ale to sprawdzam sobie czasami, gdy najdzie mi ochota. Procesor nie kręcony z napięciem skaczącym do 1,4V, jeżeli dobrze pamiętam, współpracuje z gtx 1060 6GB. Generalnie cooler na CPU nie jest zły, ale nie jestem z niego zadowolony i po świętach planuję wymienić go na coś fajniejszego. Mam go od lutego, a już zaczął mnie irytować wentylator na nim. Aktuanie, gdy mam bardziej przewiewną budę jest lepiej, ale w poprzedniej "strasznie" było go słychać. Generalnie to czy będziesz z Fery zadowolony zależy od twoich oczekiwań.

pozdrawiam

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

Strasznie AMD dało ciała z tym odprowadzaniem ciepła.

możesz rozwinąć? bo nie wiem ocb, złożyłem już kilka sprzętów z 3600 i jak gdyby nie widzę problemów.

 

Parowałem je z grandisem2/fortisem3 - dokładnych temperatur nie pamiętam ale było cicho i chłodno.

Fera3 "wystarczy" ale jeśli zależy Ci na ciszy to kup takiego grandisa i będziesz happy.

Link to post
Share on other sites

możesz rozwinąć? bo nie wiem ocb, złożyłem już kilka sprzętów z 3600 i jak gdyby nie widzę problemów.

 

Parowałem je z grandisem2/fortisem3 - dokładnych temperatur nie pamiętam ale było cicho i chłodno.

Fera3 "wystarczy" ale jeśli zależy Ci na ciszy to kup takiego grandisa i będziesz happy.

No chyba nie powiesz, że "wszyscy" oczekiwali od nowego 7nm procesora o TDP 65W w kwestii temperatur tego, co ostatecznie dostaliśmy? Grandis do takiego procesora, na stocku, bez jakiegokolwiek OC?

Link to post
Share on other sites

 

Grandis do takiego procesora, na stocku, bez jakiegokolwiek OC?
 
 
Powiem tak, nie wiem czego "wszyscy" oczekiwali i czy to prawda że dla "wszystkich" te temperatury są "below expectations", ale z tego co pisałeś wcześniej wnioskowałem, że zależało Ci na kulturze pracy? (czy się mylę?). Dlatego mówię o grandisie bo testowałem taki zestaw.
 
Jak nie to zostawiasz nawet stock (który notabene jest gorszy niż w poprzednich generacjach, za co można ganić AMD :!: ) i też "wystarcza", teraz tylko pytanie co dla kogo oznacza "wystarcza".
 
 
Przy coolerach od fortisa 3 w górę, (chłodzenie za ~130zł) masz już cicho i chłodno, moje oczekiwania to spełnia.
 
Jeśli masz fere to złożysz i sam ocenisz.
 
 
Co do samego OC... w 90% przypadków będzie to gra niewarta świeczki i tutaj też można powiedzieć że przecież "wszyscy" oczekiwali 5.0 po OC...
 
Czyli jaki ten procek ma w końcu być? tani? chłodny? ile rdzyniów? ile gigów? fellatio mode inside? ... 
Link to post
Share on other sites

Niestety, opinie osób które coś posiadają nie są miarodajne bo różni się GPU, obudowa czy sztuka procesora i już mamy zaciemniony odbiór.

Różne ludzie mają preferencje i inny wyznacznik ciszy, dla jednego Fera 3 nadaje się pod OC 9600K, dla drugiego takie połączenie to absurd i wolą wziąć Grandisa/Macho Rev. B/BQ DR4.

Dlatego to wszystko trzeba wypośrodkować po rozpoznaniu sytuacji, jaki konfig konkretnie ma zainteresowana osoba, a Ty wpadasz na forum i chcesz garść informacji nie dając nic od siebie.

 

Do Ryzen 3600 zamiast boxa Fera 3 ma sens, pod te symboliczne OC Fortis 3 / Grandis, niezależnie od reszty. Owszem ktoś kupuje coolery za 300-400zł i nawet droższe AIO, ale to są wyjątki bo ktoś myśli inaczej, że zmieni procesor na 8-12 rdzeni czy po prostu bo musi takie chłodzenie mieć i koniec.

Link to post
Share on other sites

No i tak też chyba zrobię - koniec końców zamontuję tę swoją Ferę i przekonam się "na własnej skórze". Jeśli mnie nie przekona, to dokupię Fortisa. Bo w sumie jak sam wyżej napisałem, odczucia mogą się różnić zależnie od wielu czynników, tj. tolerancja na hałas, "jakość" montażu, rodzaj obudowy i pewnie coś jeszcze. Może się okazać, że ta Fera nie jest taka zła. Zobaczę, jakie temperatury osiągnie u mnie na 1300 RPM (max to chyba 1600), bo przy takich obrotach jest dla mnie zupełnie akceptowalnie.

Link to post
Share on other sites

Mam porównanie obydwu modeli z tym prockiem - na fortisie jest ok.. ale jeśli miałbym kupować dla siebie to warto te 30zł dorzucić do grandisa - mimo 2 wentylatorów jest jeszcze ciszej i nieco chłodniej, zawsze jeśli zmienisz procesor czy nawet platformę będziesz miał bezpieczny zapas. Sprawdź tylko czy wszystko Ci wejdzie bez problemu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

pendzel,

Enthoo Pro to krowa, chyba 180mm tam wchodzi

he 1225 (160mm) wyglądał jak zabawka ;p

w tej obudowie nie przejmujesz się niczym po za wibracjami

 

 

 

 

Wracając do tematu,

liczę na odpowiedź co do temperatur ;p

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

nie wiem jak sie maja tempy r5 2600 w stosunku do r5 3600, ale tego pierwszego kupiłem właśnie z Ferą 3 - na stocku wygrzewanie w Prime95 i tempy ledwo  do 60 st dochodzą, po OC ma 4,1 ghz i nap 1,41v tempy wzrosły do prawie 70 (68-69 skakało)

w grze takiej jak BF5 temperatury nie przekroczyły na stocku 46 stopni :D

tu kawałek fimu z tego zrobiłem

https://www.youtube.com/watch?v=l1_b3aIZ7Hw&t=177s

 

dodam, że na stock napięcie cpu nie przekracza mi 1,23v

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...