Skocz do zawartości

Ryzen 3600 - domyślne wysokie napięcie


Recommended Posts

Cześć,

Mój Ryzen 3600 na domyślnych ustawieniach, z włączonym Turbo, ustawia sobie sam napięcie na poziomie aż 1.442V. Chwilowo mam BOXowy cooler i mimo świetnego chłodzenia obudowy, podczas gry szybko osiągał 87C i powodował wyłączenie obciążającej aplikacji.

 

Czy takie napięcie jest normalne? Wydaje mi się dużo za wysokie. Na jakie powinienem go raczej ustawić?
Po wyłączeniu Turbo osiąga do 60C w stresie i to bez pełni obrotów chłodzenia obudowy.

Mobo to MSI B450 Gaming Plus


Wg HW monitora boost podnosi taktowanie do 4,2Ghz i napięcie do 1.475V.

Edytowane przez thejacgues
Link to post
Share on other sites

Wyłącza opcję Precision Boost Overdrive, jeśli masz taką włączoną. Zwiększa ona limity dla procka, przez co będzie Ci ustawiał wyższe napięcie. Jeśli to nie pomoże, możesz zrobić undervolting. Ustawiasz offset, na początek bezpiecznie na -0.05V i wrzucasz jakiś stress test. Jeśli komputer się nie wysypie, a temperatury nadal będą wysokie możesz schodzić w dół z napięciem :)

Link to post
Share on other sites

Mniej najnowszy bios, tj 1C, chyba, że chcesz po testować najnowszą wersję 1D1 z agesą 1004- ja na niej siedzę.

Co do napięć, ja nie mam takich napięć przy 4200mhz, nawet z włączonym PBO, domyślnie zostawiam go na "auto".

 

Napięcia w idle mogą być do 1.4+ bo tak użytkownicy obserwują zachowanie Ryzena, temp też potrafią skakać, u mnie tj do 60C na pulpicie, mowa o włączaniu steama, przeglądarki, jakieś programy w tle-w trayu.

Włącz sobie w ustawieniach CPU Cool and quiet i c-state. Ja to mam cały czas włączone. U mnie na tej płycie procek nie osiąga 1.4v nawet w idle, bardzo rzadko HWinfo zanotuje max napięcie na 1.4v albo przekroczy. Tylko to też zapewne zależne od procka.


Z włączonym TURBO..  co masz na myśli?

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Witam. Mam nowy komputer od 2tygodni (Asus b550m pro4, hynix3200, amd 3600x, gf 1060 6gb. (Wczesniej miałem intela i5) Tez zauważyłem, że taktowanie chodzi non stop bez sensu na maksimum, przez to temperatury były po 60-70C w Idlu, nie robiąc nic na stockowym chłodzeniu przy uzyciu xmp ram na 3200mhz. Przy domyślnym ustawieniu- 2400mhz, taktowanie w idlu spadało do minimum jak powinno ale kosztem pamięci ram. Nie bawiłem sie z PBO bo sie nie znam lecz wczoraj wyszedł nowy Bios. Zaktualizowałem, ustawiłem xmp 3200MHz, a w windowsie dałem zasilanie Balanced i stosunek procesora przy minimum na 5%. Wczesniej na tą zmiane nie reagowało, jedynie w trybie oszczednym zasilania  spadało do 2200MHz ale maksymalnie wtedy bodajże działało do 4100MHz. teraz działa od 2200MHz do 4.4Ghz i wentylator nie napierdziela jak głupi non stop po 2000-3000RPM, dziwna sprawa. Jak wiedziałbym , że będą takie problemy to mogłem Intela brać....Może komuś to pomoże.

PS: Gdybym zmienił chłodzenie na jakies np SPC czy cos około 150zł to o ile temperatury by spadły?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...