Skocz do zawartości

Wlot zimnego powietrza z góry obudowy - co sądzicie o moim koncepcie?


Recommended Posts

Cześć,

Zastanawiam się nad takim niestandardowym rozwiązaniem:

Obudowa Fractal Design Meshify C

Przód: wlot 2x Thermalright TY-147
Góra: wlot 2x Thermalright TY-147

Natomiast wylot byłby jedynie z tyłu:

CPU cooler Phanteks PH-TC14PE z dwoma wentylatorami + trzeci na obudowie Phanteks PH-F120SP 120MM.
 
Wszystkie kontrolowane przez PWM. Zimne powietrze tłoczone byłoby z przodu i z góry obudowy, natomiast trzy wentylatory wokół CPU pchałyby je do tyłu, na zewnątrz obudowy. Do tego "pozytywne" ciśnienie pomagałoby w tym procederze :)

Co o tym sądzicie? Widzieliście gdzieś w internecie testy ludzi próbujących kombinować w podobny sposób? Jestem ciekaw jaki wpływ miałoby to na temperatury.
Link to post
Share on other sites

4 wentylatory tłoczące i jeden wylotowy nie sprzyjałyby dobremu przepływowi powietrza. To tak jak do autobusu 4-ma wejściami wchodziłyby osoby, a wychodziłyby tylko jednym wyjściem. Zrobi się zator i zwolnienie przepływu osób i tak samo będzie w obudowie. Zamiast szybkiego przepływu będzie wolniejszy z powodu różnicy ciśnień.

Link to post
Share on other sites

Przód tłoczy powietrze, góra i tył wypychają. Do tego ustaw tak wentylatory, żeby więcej powietrze było wypychane niż tłoczone do obudowy i będziesz miał najlepszy układ.

 

Jak chcesz pokombinować i zobaczyć co się dzieje w obudowie to skombinuj kogoś z epapierosem i niech dmuchanie para w przednie wentylatory, fajnie widać co, gdzie się rusza.

Link to post
Share on other sites

 

Cześć,

 

Zastanawiam się nad takim niestandardowym rozwiązaniem:

 

Obudowa Fractal Design Meshify C

 

Przód: wlot 2x Thermalright TY-147

Góra: wlot 2x Thermalright TY-147

 

Natomiast wylot byłby jedynie z tyłu:

CPU cooler Phanteks PH-TC14PE z dwoma wentylatorami + trzeci na obudowie Phanteks PH-F120SP 120MM.
 
Wszystkie kontrolowane przez PWM. Zimne powietrze tłoczone byłoby z przodu i z góry obudowy, natomiast trzy wentylatory wokół CPU pchałyby je do tyłu, na zewnątrz obudowy. Do tego "pozytywne" ciśnienie pomagałoby w tym procederze :)

 

Co o tym sądzicie? Widzieliście gdzieś w internecie testy ludzi próbujących kombinować w podobny sposób? Jestem ciekaw jaki wpływ miałoby to na temperatury.

 

 

Nigdy nie uzyskasz odpowiedniej cyrkulacji powietrza w obudowach Midi przy dzisiejszych podzespołach i jej ilości wydzielaniu ciepła.

To tj byś wsadził głośnik 15cm do różnych wielkości obudów i będzie zawsze grał inaczej.Polecam zmienić obudowę na Full Tower do dzisiejszego sprzętu.Zauważyłem,że inni pakują do swoich midi po kilka wentylatorów i dalej nie radzą sobie z temperaturami lub są one normą dla tej wielkości obudów inaczej,ty wykorzystasz 6x głośne 120 lub 140 a ja będę posiadał w większej obudowie FT 3x200mm wolno obrotowe i ciche i temperatury mogę mieć niższe,to nie będzie duża różnica ale z korzyścią dla mnie (cisza i niższe temp).

Więc polecam w pierwszej kolejności zmienić obudowę na większą niż kombinować bo nic nie wyczarujesz.

 

Możesz pójść dalej i kupić sobie akwarium i rybki :)

 

Edytowane przez były69
Link to post
Share on other sites

Kiedyś gdy komputer mi się wyłączał, bo się przegrzewał, to korzystałem z zimnego powietrza zewnętrznego.

 

oO

 

 

a to jeden z moich komputerów, przy zdjętym przednim panelu temperatury były podobne z bocznymi panelami i bez. Wielkość obudowy ma znaczenie jak masz gdzieś fizykę i nie myślisz o przepływie powietrza. Jak dobrze zaplanujesz to jesteś w stanie w normalnej budzie midi zrobić chłodnego kompa. Jak masz obudowę typu piekarnik to i tak nic nie zrobisz, szklane przody, maty wygłuszające, zamknięte topy, bez piły tego nie naprawisz.  

 

LWRod0j.jpg

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

O czymś takim pisałem właśnie :D

 

 

 

Wielkość obudowy ma znaczenie jak masz gdzieś fizykę i nie myślisz o przepływie powietrza. Jak dobrze zaplanujesz to jesteś w stanie w normalnej budzie midi zrobić chłodnego kompa. Jak masz obudowę typu piekarnik to i tak nic nie zrobisz, szklane przody, maty wygłuszające, zamknięte topy, bez piły tego nie naprawisz.

 

To czemu nie zaplanowałeś dobrze w swojej obudowie midi? bo jest to obudowa typu piekarnik i dlatego wielkość obudowy ma bardzo duże znaczenie.

Pisałem już z przykładem,ty masz 7 wentylatorów nie licząc na chłodzeniu cpu i gpu.Przy tej samej konfiguracji będę miał w swojej obudowie Full 3x200mm = cisza i niższe temperatury a nawet gdyby były takie same to i tak różnica jest powalająca.

Link to post
Share on other sites

To czemu nie zaplanowałeś dobrze w swojej obudowie midi? bo jest to obudowa typu piekarnik i dlatego wielkość obudowy ma bardzo duże znaczenie.

Pisałem już z przykładem,ty masz 7 wentylatorów nie licząc na chłodzeniu cpu i gpu.Przy tej samej konfiguracji będę miał w swojej obudowie Full 3x200mm = cisza i niższe temperatury a nawet gdyby były takie same to i tak różnica jest powalająca.

 

Nie będziesz miał niższych temperatur i nie będziesz miał ciszej. Tu wentylatory kręciły się na 800 a najgłośniejszy był dysk hdd. 

 

To nie jest konkurs, kto ma mniej wentylator tylko kto lepiej rozwiąże chłodzenie. Mi się podobała ta obudowa i chłodzenie było do niej. Teraz mam inną i chłodzenie też jest do tej innej. Twierdzenie, że bez dużej obudowy nic nie zrobi z temperaturami jest błędne. 

Link to post
Share on other sites

Co ty pleciesz,jak nie będzie ciszej,na logike 7 kontra 3 a jeśli mowa o obrotach,że kręciły się na 800 to również dobrze mogłeś zamontować 3 z 1200rpm proste jak budowa cepa.Myślałeś że więcej wentylatorów da lepszy efekt a tu zonk.

I zapewniam cię że większa obudowa odda lepszy efekt niż cała ta wasza kombinacja ilością wentylatorów z midi.

 

 

Twierdzenie, że bez dużej obudowy nic nie zrobi z temperaturami jest błędne.

Zrobisz ale żeby uzyskać pożądany efekt będzie zdecydowanie głośniej.

Miałem CM topową Midi i już to przerabiałem więc jak ktoś nie chce słuchać i zaoszczędzić czasu to niech zrobi test u siebie w domu i się przekona,tak zrobiłem i zakupiłem w tym celu Full Tower do Midi nigdy nie wrócę bo można szereg minusów jeszcze wymienić.

Link to post
Share on other sites

oftop

 

 

Co ty pleciesz,jak nie będzie ciszej,na logike 7 kontra 3 a jeśli mowa o obrotach,że kręciły się na 800 to również dobrze mogłeś zamontować 3 z 1200rpm proste jak budowa cepa.

 

Myślałeś że więcej wentylatorów da lepszy efekt a tu zonk.

 

 

I zapewniam cię że większa obudowa odda lepszy efekt niż cała ta wasza kombinacja ilością wentylatorów z midi.

 

 

Zrobisz ale żeby uzyskać pożądany efekt będzie zdecydowanie głośniej.

 

 

Miałem CM topową Midi i już to przerabiałem więc jak ktoś nie chce słuchać i zaoszczędzić czasu to niech zrobi test u siebie w domu i się przekona,tak zrobiłem i zakupiłem w tym celu Full Tower do Midi nigdy nie wrócę bo można szereg minusów jeszcze wymienić.

 

1. Jakie 3 a jakie 7, patrz na wentylatory w mojej obudowie

 

2. Tak więcej wentylatorów daje większy efekt, pod warunkiem, że się ich używa z głową

 

3. Być może ale czasem nie ma miejsca na dużą obudowę albo warunków. Mam dwoje małych ludzi w domu i jak buda nie będzie stała na szafie to będzie porysowana kredkami, z lego w środku i zalana wodą i mlekiem. A nie postawię dużej budy na szafie w pokoju.

 

4. Patrz pkt. 1, nie zakładam wentylatorów spc 

 

5. To jest topowa obudowa midi od CM

1636575_0_i1064.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Nie muszę, miałem kilkanaście albo kilkadziesiąt obudów przez ostanie 10 lat, od itx do full tower czy tam nawet obudów rack i w każdej składałem kompa z ustawianiem chłodzenia. Wielkość obudowy ma drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest jak obudowę zaprojektowano a potem jak rozwiążesz w niej chłodzenie na końcu stawiam wielkość. Możesz sobie kupić bequiet 900pro (objętość. 82,2l) albo mieć taką obudowę jak autor tematu i w C (40,2l) będzie chłodniej a wcale nie głośniej. 

Link to post
Share on other sites

Dyskusja z były69 nie ma jakiegokolwiek sensu. W jakimkolwiek temacie się pojawi to wie wszystko najlepiej a pozostałych traktuje jak debili. Proponuję go ignorować to może mu się znudzi. Gorzej jeśli nie trolluje tylko to wszystko na poważnie jednak...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak nie masz doświadczenia i wiedzy odp to przyjmij do wiadomości,skorzystaj z dobrych rad!

Szarpie gulą,że większość z tych rzeczy tobie brakuje? Każdy może się mylić ale takie na siłę udowadnianie sobie swoich racji mnie nudzi.Żebym nie przerabiał pewnych rzeczy,to bym nie pisał a ty masz coś do dodania w temacie dobrej wentylacji obudowy? nie! to na uj mnożysz?

Odnośnie debili skoro już piszesz trochę prawdy jest.Wystarczy zobaczyć na założone (nie potrzebnie) tematy w których większości nie chce się wpisać w google,poszukać i poczytać tylko najprościej założyć durny temat,to kto zakłada takie tematy,ktoś normalny? Widać jaki przedział wiekowy tu dominuje chyba łącznie z tobą zbiku90.

Więc,jak nie masz nic ciekawego do napisania w temacie jak krytykować kogoś bo czujesz się gorszy w pewnych aspektach to lepiej http://polfan.pl/img/cii.jpg na wieki.

Link to post
Share on other sites

 

Odnośnie debili skoro już piszesz trochę prawdy jest.Wystarczy zobaczyć na założone (nie potrzebnie) tematy w których większości nie chce się wpisać w google,poszukać i poczytać tylko najprościej założyć durny temat,to kto zakłada takie tematy,ktoś normalny? http://polfan.pl/img/cii.jpg na wieki.
Pewnie ze mozna poszukać samemu ale ja lubie zapytać tutaj ludzi nawet jeśli muszę poczekac na odpowiedź. Jest to jakaś namiastka rozmowy, można się wymienić poglądami, podyskutować.Poza tym, jak my nie rozpoczniemy tej dyskusji tutaj to potem ktoś inny nie znajdzie informacji w necie
Link to post
Share on other sites

 

 

takie na siłę udowadnianie sobie swoich racji mnie nudzi

Musisz mieć strasznie nudne życie w takim razie

 

 

a ty masz coś do dodania w temacie dobrej wentylacji obudowy?

Mógłbym coś dodać ale po co skoro ty i tak wiesz lepiej?

 

 

Widać jaki przedział wiekowy tu dominuje chyba łącznie z tobą zbiku90.

Dziękuję, poczułem się znów młodo :)

 

Wracając do tematu to był ostatnio podobny i autor po prawidłowym zamontowaniu wentylatorów zanotował spore spadki temperatur. Ernorator ma rację, nie ma co walczyć z wiatrakami, wlot z góry to bardzo zły pomysł.

Link to post
Share on other sites

Chodzi o drugą osobę,nie pierwszą,twój tok myślenia mnie rozbraja :D  jednak z wiekiem bardzo się nie myliłem.

Po drugie,nie interesuj się moim życiem bo znowu zacznie ci szczurem skakać grdyka z zazdrości.

 

 

 

Mógłbym coś dodać ale po co skoro ty i tak wiesz lepiej?

Więc siedź grzecznie w ławce i słuchaj uważnie co inni mają do powiedzenia.Jak chcesz zwracać durne uwagi komuś to weź się za robotę i sam sprawdź u siebie w domu a później dyskutuj.

 

 

 

Dziękuję, poczułem się znów młodo

Raczej starzec w młodym ciele :D

Daruj sobie więc bo nie mam czasu na takie głupoty.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie muszę, miałem kilkanaście albo kilkadziesiąt obudów przez ostanie 10 lat, od itx do full tower czy tam nawet obudów rack i w każdej składałem kompa z ustawianiem chłodzenia.

Każdy może napisać ile to nie miał i dalej może siedzieć w dołku własnej teorii.

 

 

 

najważniejsze jest jak obudowę zaprojektowano a potem jak rozwiążesz w niej chłodzenie

-a cóż innowacyjnego jest w obudowach? prócz wyższych cen za kawałek blachy.

 

 

 

Wielkość obudowy ma drugorzędne znaczenie

 

 

na końcu stawiam wielkość

Wręcz przeciwnie.

Jedynym minusem FT że nie każdy ma miejsce na taką skrzynkę.

Szkoda mi jechać do serwisu po bude i ci pokazał różnice ale dla idei nie będę się starał.

Link to post
Share on other sites

-a cóż innowacyjnego jest w obudowach? prócz wyższych cen za kawałek blachy.

 

 

SilverStone Fortress FT02

ft02-dimension.jpg

 

 

Cooler Master SL600M

 

Cooler_Master_MasterCase_SL600M-3.jpg

 

Corsair 600c 

 

http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2015/12/P1020785.jpg

 

Lian Li O11

 

lian-li-o11-dynamic-1.jpg

 

Czy wspomniana wcześniej be Quiet Dark Base 900 pro, która po przełożeniu na "lewą stronę" z piekarnika zmienia się w całkiem dobrze chłodzącą obudowę

 

bequiet_DBP900_01.JPG

 

I ograniczyłem się do obudów, w których można zrobić całkiem fajne chłodzenie powietrzem. Gdybym teraz zaczął szukać obudów do wody to mieli byśmy tu kolejne 70 zdjęć.

 

 

kończę wypowiedzi w tym temacie

Link to post
Share on other sites

Gdzie test praktyczny? nie pokazuj mi obrazki.
Mało tego,część osób narzeka na obudowy z zakrytym frontem i siątką na boku,że jest głośniej.Robią obudowy dla wyglądu i w Midi wiele nie zdziałasz.Zobacz sobie na zmianę koncepcji Mastercase SL600M chłodzoną od dołu za ponad 800zł bez szału i czym prócz wyższej ceny się różni? zobacz sam.Z mojej strony również wszystko w tym temacie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...