Skocz do zawartości

UPS APC - nagły problem z utratą zasilania.


Recommended Posts

Witam.

Posiadam UPS APC BE550G-CP 550VA i zestaw z zasilaczem OCZ 500W. Dziś w ciągu dnia była burza i w pewnym momencie strzelił w okolicy piorun. Komputer nie pracował. Jednak w momencie błysu i huku zgasła zielona dioda na płycie głównej i zapaliła się ponownie po ok 3 sek. Zaznaczę, że prąd był cały czas w domu. Nic nie zgasło.

Wieczorem kompuer został włączony i po ok 3 godzinach normalnej pracy (Wiedźmin 2) nagle wszystko podpiętę do UPSa wyłączyło się (komputer, monitor, router, głośniki - wszystko). Sam UPS emitował ciągły sygnał i mrugała dioda na zielono. Zresetowałem go i teraz jest niby OK. Jednak zastanawia mnie co to oznacza? Uszkodził się UPS przy burzy? Czy może zasilacz powoduje to że UPS odcina zasilanie, zwarcie? Bo sam UPS działa - emituje sygnał i miga dioda zielona.

W instrukcji nie ma takiego przypadku (ciągły sygnał i mrugająca dioda).

Może ktoś spotkał się z czymś podobnym. Mam nadzieję, że się to nie powtórzy ale chyba jednak coś się stało...

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ciągły sygnał i mruganie zielonej diody w zasilaczu awaryjnym APC to raczej nietypowe objawy.

 

Jak instrukcja tego nie przewiduje (nie chce mi się szukać w moich manualach od UPSów APC czy taki sygnał jest) to są przyczyny do niepokoju.

 

Moje UPSy też firmy APC - tylko takich używam i to od lat - nigdy nie objawiły takich zachowań jak opisujesz.

 

PIORUNY biły i to ostro w pobliżu, ale żaden mój UPS nigdy nie zadziałał tak jak opisujesz - co prawda nie patrzyłem się ciągle na płytę główną czy wszystkie diody mrugają. :menda:

 

Na pewno zasilacz nie wyłączył się bo to zawsze sygnalizuje dźwiękiem i mruganiem światłami.

 

Co więcej - w czasie solidnych piorunów w okolicy - mój komputer działał i nawet nie miałem zamiaru go wyłączać chociaż pioruny pieściły śmiertelnie prądem okoliczne drzewa.

 

Najlepiej NAPISZ do Pomocy/Wsparcia Technicznego firmy APC. Mają coś takiego i to nawet w języku polskim. :pomocy:

 

Zarejestrujesz się, napiszesz i na pewno odpiszą.

A odpisują prawdziwi fachowcy i to rzeczowo i na temat.

Kilka lat temu sam się ich pytałem jak to jest z pierwszym ładowniem UPSa i wyjaśnili mi te moje problemy i okazało się, że ci wszyscy 'fachowcy' z różnych forów komputerowych nie mieli racji w tym temacie. :sciana:

 

Być może wymiennią ci UPS jak to nieprzewidziana awaria tego urządzenia i gwarancja jeszcze aktualna. :pajac:

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za opinię. Chyba tak spróbuję zrobić i napisze do obsługi technicznej jeśli problem się powtórzy. Daję mu jeszcze drugą szansę. Choć w takich przypadkach to raczej samo nie przejdzie.

Z tym światełkiem na płycie to akurat był przypadek, że spojrzałem i widziałem, że się nie pali a wydawało mi się( bo 100% pewności nie mam to były ok. 3 sekundy), że telewizor w drugim pokoju działał nadal. Co ciekawe UPS nie piszczał w trakcie tego zdarzenia... a w sumie powinien jeśli zabrakłoby prądu w sieci? Jestem zdezorientowany takim działaniem UPSu, bo powinien chronić a nie przy pierwszej większej burzy "wymiękać" i to bez obciążenia... No cóż, czekam na rozwój wydarzeń. I przystąpię do działania.

 

PS: UPS ma 3 miesiące.

 

Sprawdź bezpieczniki w UPSie i zasilaczu.

 

Niestety nie wiem jak sprawdzić bezpieczniki w zasilaczu? Bo po tym zdarzeniu komputer w sumie nadal działa - teoretycznie prawidłowo.

 

PS1: Napisałem do obsługi technicznej, zobaczymy co odpiszą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez samotny_wilk
Link to post
Share on other sites

A tak swoja drogą to ten twój zasialacz awaryjny APC BE550G-CP 550VA to ma moc raptem 330 W.

 

To stanowczo za mało jak na zasilacz w komputerze o mocy 500 W. :o

 

Kto ci tak ŹLE doradził z kupnem tak słabego UPSa ? :sciana:

 

PS1: Napisałem do obsługi technicznej, zobaczymy co odpiszą.

Od razu napiszą, że UPS jest ŹLE dobrany - ma za słabą moc do tego 500 Watowego zasilacza w komputerze. :pajac:
Link to post
Share on other sites

Od razu napiszą, że UPS jest ŹLE dobrany - ma za słabą moc do tego 500 Watowego zasilacza w komputerze. :pajac

 

Faktycznie jest za słaby, jednak miał być tylko na wszelki wypadek, głównie jako porządniejsza listwa, tak na 2-3 minuty na podtrzymanie w razie czego. Dlatego nie brałem nic droższego.

 

Komputer bez obciążenia pobiera ok 150W podczas grania 280-320 W

 

Pozdrawiam

Edytowane przez samotny_wilk
Link to post
Share on other sites

Faktycznie jest za słaby, jednak miał być tylko na wszelki wypadek, głównie jako porządniejsza listwa, tak na 2-3 minuty na podtrzymanie w razie czego. Dlatego nie brałem nic droższego.

 

Podtrzymanie CZEGO ? :menda:

 

Ten UPS nie podtrzyma ani minuty twojego komputera jak Twój komputer zużywa jakieś 320-350 W - to przy podkręconym procesorze - a moc UPSa to tylko 330 W. :cry:

 

Czym ma podtrzymywać jak nie ma 'zapasu prądu' ?

 

A jako 'porządniejsza listwa' to spełnia swoje zadanie jak najbardziej prawidłowo. :)

Link to post
Share on other sites

Ten UPS nie podtrzyma ani minuty twojego komputera jak Twój komputer zużywa jakieś 320-350 W - to przy podkręconym procesorze - a moc UPSa to tylko 330 W. :cry:

 

Z APC napisali, abym zrobił test podłączając inne urządzenie i wysłał im raport. Czekam na kolejną odpowiedź.

A powiem Ci, że wyłączyłem korki w domu aby sprawdzić ile wytrzyma. W statusie programu BatteryBar było 11 minut :) Oczywiście byłem pod Windowsem, nie w grze ale jednak daje radę! Potrzymałem go ze 2 minuty na baterii i spadło do 90%, nie jest źle chyba przyznasz? :)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Z APC napisali, abym zrobił test podłączając inne urządzenie i wysłał im raport. Czekam na kolejną odpowiedź.

Pisałem, że WARTO do nich coś wysłać. :P

Na pewno odpowiedzą i to naprawdę FACHOWO - bo tam nie ma forumowiczów co nigdy nie używali zasilacza awaryjnego, ale zabierają głos w sprawie. :rotfl:

 

A powiem Ci, że wyłączyłem korki w domu aby sprawdzić ile wytrzyma. W statusie programu BatteryBar było 11 minut :) Oczywiście byłem pod Windowsem, nie w grze ale jednak daje radę! Potrzymałem go ze 2 minuty na baterii i spadło do 90%, nie jest źle chyba przyznasz? :)

 

BARDZO DOBRZE ! :jupi:

 

I o czym to świadczy ? ZAŁAPAŁEŚ już myśl przewodnią z tym UPSem ?

 

Ta myśl jest oczywista:

 

- jasno widać, że twój komputer realnie pobiera prąd na jakieś 300 W.

Inaczej nie byłoby możliwe podtrzymanie UPSem jak on ma moc tylko 330 W.

Czyż nie tak ?

 

Czyli ci wszyscy 'zanaffcy' co doradzają zasilacze w komputerze o mocy 500 W lub większe do takiego komputera jak twój są w błędzie !

Taki komputer jak twój NIGDY nie potrzebuje mocy 500 W lub większej bo zużywa raptem ok. 300 W. :o

 

Dzięki takim doświadczeniom już wiesz, że wszelkie prawdy (wyssane z palca !) o zasilaczach upadają już na starcie.

 

:pajac:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...