Skocz do zawartości

21:9 Ultrawide dla gracza; UWQHD i wincyj herz'ów


Recommended Posts

A to mnie zaskoczyłeś że sytuacja zwrot i wymiana na inny egzemplarz jest możliwa w obrębie jednego sklepu... I oni się na to godzą? Ciekawe... Trudno na początku listopada czeka mnie batalia i próba cierpliwości.

 

X-kom wymieniał mi monitor wzięty na firmę, 5 razy była to wymiana bezgotówkowa lub oni mi zwracali lub dopłacałem tylko różnicę między modelami. Cała wysyłka na ich koszt więc straciłem tylko czas na umawianie się z kurierami. Niestety przy tych gabarytach nie ma możliwości zwrotu lub odbioru w sklepach.

Za szóstym razem zrobiłem zwrot to też bez problemu oddali kasę, tylko już za wysyłkę musiałem zapłacić sam.

Generalnie, jeżeli o to chodzi o wymiany, to mają u mnie wielki plus, niestety do wszystkich monitorów miałem jakieś ale.

 

Siódmą sztukę zamówiłem w sklepie dla idiotów (500pln taniej) i tutaj od razu trafiłem dobry egzemplarz, w temacie wymiany się nie wypowiem.

 

Polecam za każdym razem gdy coś wysyłasz lub odsyłasz robić dokumentację na wypadek zjebania czegoś przez kuriera.

Ja nagrywam filmik od wyłączenia sprawnego monitora do całkowitego zapakowania, możesz też robić zdjęcia.

Edytowane przez zlomer
Link to post
Share on other sites

Zamówienie złożyłem na ten oto monitor:

 

https://www.mediaexpert.pl/monitory-led/monitor-msi-optix-mpg341cqr,id-1430282

 

Upewniłem się dodatkowo na infolinii czy ewentualnego zwrotu mogę dokonać w salonie w którym dokonam odbioru osobistego. Pani potwierdziła (w XKOM był dostępny tylko kurier co mnie nie urządza). Trzymajcie kciuki i zmówcie po 3 zdrowaśki żeby przyszedł porządny egzemplarz :) Cena boli ale cóż - jak wyżej mówił dimmiu musi krawat pasować do marynarki :)

 

Dziękuję koledzy za konstruktywną dyskusję i porady!

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dojechał

Pierwsze primo - chyba zostaje. BLB praktycznie niewidoczne, w każdym razie nie w stopniu który by mnie irytował...

Drugie primo - WOW jakie to bydle wielkie

Trzecie primo - WOW już nigdy nie chce monitora 60Hz

Czwarte primo - w porównaniu z 4K na 27 calach widać jednak downgrade jakościowy względem poprzedniego monitora. To samo jeżeli chodzi o kolory  - IPS'a jednak nic nie dogoni...

 

Postaram się później wieczorem porobić jakieś foty i skrobnąć coś więcej.


Piąte primo - kolor czarny jest wreszcie czarny bez srebrnej poświaty

Link to post
Share on other sites

Po 2 godzinach użytkowania:

 

  • Pobawiłem się ustawieniami i udało mi się kolory doprowadzić do stanu prawie takiego jak na moim poprzednim IPS'ie - jestem mega zadowolony
  • Czarny kolor na tym monitorze jest naprawdę czarny
  • 144Hz to jest to - nawet scrollowanie stron internetowych i tekstu powoduje uśmiech na twarzy
  • Poprzedni monitor wygląda przy nim jak liliput :)
  • 4K mnie trochę rozpieściło - widać w grach że pixeli mniej gęsto...
  • Mimo to mega płynność animacji i "kinowe" wrażenia z gry biją na głowę poprzedni monitor
  • To szerokie pole widzenia w grach :) Loving It :)
  • Co do BLB to go prawie wcale nie widzę - jedno z poniższych zdjęć wykonałem w ciemnym pomieszczeniu - ani nie potrafię tego poprawnie uchwycić, ani nie mam porządnego aparatu (tylko telefon). Jak dla mnie jest więcej niż ok. Na żywo wygląda (może minimalnie poza prawym dolnym rogiem) na oświetlony równomiernie. Reasumując - mogę z tym żyć i zostawiam ten egzemplarz.

Kilka Fotek:

 

https://zapodaj.net/9a40dc535ca62.jpg.html

https://zapodaj.net/e1c0a7ce44137.jpg.html

https://zapodaj.net/1d95978b329e9.jpg.html

https://zapodaj.net/aec152eccf0eb.jpg.html

https://zapodaj.net/7668f2cd4a0de.jpg.html

 

Co do osiągów to wiadomo FPS'ów przybyło - W wieśku było 70-80 klatek; teraz jest 100-110;  Resztę podam jutro - zmachany dziś już jestem i idę spać :)

 

Edit:

 

Może jeszcze jedno zdjęcie z podświetleniem matrycy - specjalnie zwiększyłem jasność prawie do maksa (normalnie aż pali po oczach) - oceńcie sami jak dla mnie świeci równomiernie.

 

https://zapodaj.net/7630ce5b7e249.jpg.html

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Nie nazwałbym tego downgradem, bo 4k i 27" to nie jest zbyt naturalne połączenie. Ppi może zachwycać, ale skalowalność, czcionki, interfejs, itp. to nie idzie ze sobą w parze, osobiście nigdy nie kupiłbym 27" z taką rozdzielczością.

 

Moim zdaniem monitor wygląda dobrze i to fajna sztuka, nawet jeśli to jest blb co widać, to dobrze się rozłożyło, bardzo równomiernie, brak plam i jaśniejszych punktów wyróżniających się mocno na tle pozostałej powierzchni, nie powinno tutaj nic drażniąco prześwitywać. Ustaw sobie jasność i kontrast jakiego będziesz używał na co dzień, dodaj do tego nawet z 20% i pograj w ciemne gry, pooglądaj filmy z paskami, filmy z ciemnym tłem, jeśli nic Cię nie drażni i nie przyciągają wzroku żadne jasne przebicia, to znaczy że jest ok. Ryzyko, że przy wymianie trafisz gorszy model jest niestety dość spore. Fajnie, gratki i niech dobrze służy, jak trochę pograsz i pooglądasz kinowe filmy w 21:9, to gwarantuję Ci, że do 16:9 nie wrócisz. :) W temacie który Ci podrzucałem wyżej ktoś zamieścił fajną grafikę, warto się zastosować. ;) --> http://puu.sh/lDz83/b31a64b5e3.png

 

A propos jeszcze jedna rzecz mnie ciekawi, powiedz czy MSI daje jakiś soft do swoich monitorów? Konkretnie chodzi mi o obsługę split screen, niestety Dell nic nie ma swojego, LG ponoć ma całkiem niezły soft. Są co prawda programy pokroju Display Fusion, czy Aqua Snap, no ale to już trzeba wydać dodatkowe parę $. :(

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Heh... Miałem iść spać ale nie dałem rady. W COD WWII zawsze dostawałem baty. Myślałem że to kwestia miernego skilla. Okazało się że miałem po prostu monitor do życi :) Teraz radzę sobie całkiem całkiem.

 

Optymalna dla mnie jest jasność 35% - ustawiłem na 70% i ja tam nic źle świecącego nie widzę :) Monitor zostaje :)!! I nigdy więcej 16:9 - jak ja mogłem na tym pracować.

 

W Shadow of TR w 4k było 40-60fps (wszytko na maxa rtx + dlss) w 3440x1440 jest około 65-80fps


Dimmiu coś tam jest dostępnego od Msi. Sprawdzę Ci jutro po południu jak wrócę z roboty. Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Ludziom się wydaje często błędnie, że te ultra wide to mają jakąś kosmiczną rozdzielczość i potrzeba karty jak do 4k, a przecież tak naprawdę, to po prostu bardzo szeroki 27" wqhd, jak policzyć ilość pixeli, to jeszcze sporo tu do 4k brakuje, a jakość, wielkość monitora i wrażenia są naprawdę mega. Moim zdaniem 21:9 to bardzo niedoceniany segment monitorów. I bardzo rozsądna alternatywa zamiast 3 monitorów obok siebie, zarówno cenowo, wydajnościowo jak i wyglądem, chyba że ktoś się bawi w sim racing, no ale tam są też większe panoramy. :) To, że wchodzą takie tańsze modele jak ten MSI który chciałeś pierwotnie wziąć za niewiele ponad 2k to bardzo dobrze, może się to przyczyni do popularyzacji tej wielkości matryc i będzie większy wybór na rynku.

Link to post
Share on other sites

Muszę przyznać że masz rację, Naprawde robi wrażenie. Dobrze że wziąłem ten model wyżej - nawet pomijając lepszy ekran, ta podstawa z pełną regulacją też jest nieoceniona:) Jak przyszedłem dziś do pracy i usiadłem przed 24 calowym 16:9 TN to przeżyłem niezły szok :) Jakby patrzeć przez dziurkę od klucza.

 

Zapomniałem dodać że gsync czy tam adaptive sync działa bezproblemowo. Żadnego tearingu czy innych denerwujących przypadłości.

Link to post
Share on other sites

A nie mieliście tak, że z czasem chciałoby się dłuższego?

Mi wystarczy to co mam :) If you know what I mean :):P

Update po około tygodniu użytkowania - za sam fakt jak jestem zadowolony z zakupu niech świadczy to że odstawiłem kompletnie PS4 i Days Gone w które całkiem mocno się wkręciłem przed zmianą monitora. :)

 

Odkrywam na nowo GTA V (wygląda obłędnie z tym szerokim polem widzenia). Również Odyssey, Shadow of tomb raider wyglądają przecudnie.

 

Do rozmiarów i zakrzywienia przyzwyczaiłem się do 1 dniu użytkowania, odkąd mam ten monitor nie mogę patrzeć na klasyczne 16:9 (w pracy przezywam katusze)...

 

Nie dysponuje kalibratorem ale ustawiłem sobie kolory suwakami i pokrywają się prawie z poprzednim monitorem z IPS. Dla mnie reprodukcja barw jak na VA stoi na naprawdę wysokim poziomie. Gsync działa idealnie.

Jeżeli ktokolwiek zastanawia się czy warto posiadać monitor 144HZ będąc graczem to niech bez wahania dopłaca. Ja całe życie miałem CRT i monitory 60Hz, teraz czuje się jakbym odzyskał wzrok :)

 

Jeżeli chodzi o osiągi RTX 2080Ti po średnim OC w 3440x1440:

 

  • Shadow of Tomb Raider - wszystko na max, RTX ultra  i DLSS - 60-90 klatek
  • Wiedźmin - wszystko łącznie z Hair works x8 na maksa - 80-130 FPS
  • GTA V - tu zaskoczenie bo przy wszystkim na maksa potrafi chrupnąć w zalesionych terenach do 50FPS, w mieście grubo ponad 100
  • BFV - w natywnej rozdzielczości nie można włączyć DLSS co skutkuje spadkami miejscami do 44 FPS z DXR i wszystkim innym na ultra. Bez DXR około 100-135 FPS w multi
  • AC Odyssey - 65-90 FPS wszystko na maksa  łącznie z AA i chmurami wolumetrycznymi. 
  • COD WWII - lock na 144FPS w multi :)
  • Ghost Recon Wildlands - wszystko na maksa i benchmark wypluwa średnio 75, minimum 62
  • Metro Exodus - (to dopiero wygląda w panoramie :) ) detale extremalne; DXR na wysokie z DLSS, Hairworks, Physx - 55-90 FPS
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do kolorów to poszperaj w necie, można znaleźć profile kolorów pod winzgroze, ludki wrzucają po własnej kalibracjiz uzyciem kolorymetrów. Co prawda każda matryca jest inna i powinna być indywidualnie skalibrowana, ale i tak wydaje mi się, że lepszy taki profil po czyjejś porządnej kalibracji, niż z ustawieniami własnymi "na oko", czy fabrycznymi. Sam korzystałem z: https://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm#d

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o osiągi RTX 2080Ti po średnim OC w 3440x1440:

 

Czy myślisz, że do RTX 2070 super (na R5-3600) taki monitor ma sens?

Myślałem o kupnie 27" 16:9 (czekam na nadchodzącego ViewSonic Elite XG270QG), ale twoja rekomendacja brzmi zachęcająco...

Syn robi dużo różnych prezentacji, więc ustawienie obok siebie Powerpoint i np. Chrome powinno być chyba dużo wygodniejsze na takim formacie..

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Myślę że tak. Czasami będziesz miał dropy poniżej 60fps ale tylko w najbardziej wymagających produkcjach z ray tracingiem. Większość gier będzie hulać.  GPU można po roku dwóch wymienić a monitor kupujesz raczej na długo więc.... Ja tam już na pewno NIGDY nie będę miał monitora 16:9

 

Przestrzeń robocza jest ogromna - obok siebie stawiam dwa arkusze kalkulacyjne Excel i mogę sobie spokojnie przerzucać dane.

Link to post
Share on other sites
Czy myślisz, że do RTX 2070 super (na R5-3600) taki monitor ma sens?[/font][/color]
Zdecydowanie tak. Sam dzialalem na 1080ti i było ok. Czasem podlaczam roboczego lapka z Integra i z pracą biurowa też daje bez problemu radę.

 

Edytowane przez k0zik
Link to post
Share on other sites

 

Czy myślisz, że do RTX 2070 super (na R5-3600) taki monitor ma sens?

Myślałem o kupnie 27" 16:9 (czekam na nadchodzącego ViewSonic Elite XG270QG), ale twoja rekomendacja brzmi zachęcająco...

Syn robi dużo różnych prezentacji, więc ustawienie obok siebie Powerpoint i np. Chrome powinno być chyba dużo wygodniejsze na takim formacie..

 

Ja się czaję na nowy sprzęt, więc w ostatnich miesiącach tony recenzji, video, postów, dyskusji itd. przeryłem. Sam będę brał 2070 super i minimum do tego to ryzen r5 3600 lub i5 9600K, najlepiej r7 3700x / 9700k to już wtedy spokojna głowa, ale te pierwsze też dadzą rade bez problemu i nie powinno być spadku fps przy tej rozdzielczości ze względu na słabszy procesor, bo to jednak grafika głównie obciążona będzie.

Co do pracy z podziałem ekranu to na pewno mu się to przyda, przestrzeni roboczej naprawdę dużo.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dziękuje, dziękuje, dziękuje!

 

Przekonałeś mnie do innej matrycy niż IPS.

Kolory są super, odświeżanie i rozdzielczość robi robotę. Jestem mega zadowolony!!!

 

Polecam każdemu kto chce monitor 21:9.


@joker5513 miałeś może problem z ledami w monitorze?

 

po wyłączeniu/uśpieniu włącza się domyślne ustawienie (fala)i do czasu restartu komputera nie mogę tego zmienić przez Dragon Center

Link to post
Share on other sites

Ja od razu te ledy wylaczylem. Nie jestem fanem swiecidel. Mogą z tego co pamiętam być w formie fali, albo można włączyć np ich barwę w zależności od pogody na dworze (Jak jest zimno to są niebieskie jam upał to zolte/czerwone). Niby można w niektórych grach ustawic np pasek led symbolizujacy ilość naboi w magazynku, ale żadna z gier które posiadam nie ma wsparcia dla tego.

Link to post
Share on other sites

Właśnie o to chodzi, też chce je wyłączyć lub ustawić na bardziej przyjazne. Ale po uśpieniu monitora bądź wyłączeniu ledy odpalają się same w domyślnej konfiguracji i nie reagują na ustawienia z aplikacji MSI.

 

Nie mogę sobie z tym poradzić pomaga tylko restart.

Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

Odświeżę kotlecika :D Chyba też się skuszę na ten monitor MSI Optix MPG341CQR,po nowym roku mają wyjść Predatory X34S oraz GS z odświeżaniem 180 i 200Hz oraz panele IPS i czas 1MS :D To chyba będzie jedyna konkurencja dla tego wyżej wymienionego MSI Optix ...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...