Skocz do zawartości

Monitor do grafiki (zdjęcia) oraz do grania 32'


Recommended Posts

Długi czas korzystałem z windows 7 na którym reprodukcja kolorów na moim samsungu q-led wyglądała jako tako, choć odbiegała niestety znacznie od MACBookowego wzoru to przyzwyczaiłem się i mniej więcej wiedziałem jak dopieścić zdjęcia by na innych wyświetlaczach wyglądały dobrze...

... no i zrobiłem upgrade do windows 10 i teraz zdjęcia surowe w Rawach wyglądają jak kupa choć na macbooku są normalne. Po obróbce na moim 32' monitorze wyglądają rewelacyjnie ale po skopiowaniu na maca są zbyt jasne nieco przesycone... to nie to :(

 

Dochodzi aspekt ustawienia profili ale kurcze mimo iż siedziałem cały wczorajszy wieczór nie udało mi się dopasować nic sensownego...

 

Zdaje sobie sprawę że muszę kupić jakiś uczciwy monitor ... ale niestety lubię sobie pograć, głównie w FPS-y Potrzebuje więc monitora do obróbki grafiki i grania, czy coś takiego istnieje? 

 

potrzebne parametry;

 

Przekątna: 32' - 42'

Rozdzielczość - wqhd lub 4k

Matryca 144Hz w ostateczności 120Hz dobra reprodukcja sRGB 

 

Odpadają wszelkie twory typu Benq 

 

Budżet to około maks 3500zł

 

Obecnie posiadany model: Samsung Q-Led 32' CHG70 (a może istnieje osoba, która potrafi na tego typie wyświetlacza i windows 10 przeprowadzić kalibracje lub w takowej wspomóc, aby zdjęcia wyglądały kolorystycznie dobrze. Za pomoc potrafię się odwdzięczyć)

 

Link to post
Share on other sites

Nikt się nie wypowie?

Niestety poruszyłeś bardzo trudny temat. Skoro widzisz takie różnice to zakładam, że obróbką zdjęć zajmujesz się dość profesjonalnie, więc tutaj w zasadzie powinien być profesjonalny monitor. Chyba nie ma wątpliwości, że w tej kategorii od lat polecane są monitory Eizo, ewentualnie NEC, najlepiej z profesjonalną kalibracją sprzętową, wtedy będziesz pewien kolorów. Niestety nie znajdziesz wśród tych monitorów złotego środka do grania i fotografii, max odświeżanie to 60-75Hz. Im większy monitor i większa rozdzielczość, tym trudniej o podane przez Ciebie parametry, szczególnie do pół/profesjonalnego zastosowania. Pytanie co jest ważniejsze, czy granie, czy obróbka, ewentualnie pozostaje posiadać 2 monitory, jeden do grania, drugi do obróbki. W monitorach o podanych przez Ciebie parametrach królują właśnie Asus, Acer i Benq, więc trudny wybór. :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam pełną świadomość tego że poruszam tutaj raczej cięższe tematy. Na proste raczej odpowiadam sobie sam :) a te trudne ... cóż wiele głów to nie jedna. Zawsze jest ktoś kto ma większą wiedzę.

 

Fotografią zajmowałem się amatorsko a teraz amatorszczyzna przechodzi w półprofesinoaliznm. Nie jest to moje główne źródło zarobkowe ale zaczynam (podkreślam słowo ZACZYNAM) na tym dorabiać jakieś póki co skromne pieniądze na choćby zakupy.

Więc póki co na profesjonalny sprzęt mnie nie stać i chyba nie ma jeszcze potrzeby aż tak poświęcać na to pieniądze.

 

Granie ahh, jest to trzecia w kolejności rzecz zaraz po pracy i przeglądaniu internetu po którą chętnie włączam PC więc utrata 120/144Hz będzie bólem nie do zniesienia. Dwa monitory już posiadam ale żaden nie nadaje się jak widać do obróbki foto (drugi jest zbyt mały)

 

Jak widzę Innych kolorów używają same aplikacje w windows i nie wiem co z tym zrobić. Np. nie lubiana przeze mnie aplikacja zdjęcia wyświetla kolorystykę prawie najlepiej a aplikacja podgląd fotografii microsoft windows gorzej. Kolory są mniej intensywne i nieco wyszarzone. 

Rozwiązanie wydaje się być proste - używaj lepszej aplikacji... Niestety nie wiadomo która wyświetla obraz bardziej rzeczywisty.

Do rawów juz się poddałem używam tylko pakietu adobe i capture raw 

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites

Ostatnio rozmawiałem z kolegą na temat sytuacji monitorów na rynku i doszliśmy do wniosku, że te CRT jednak nie były takie złe...

Ale na poważnie, naprawdę ciężko będzie znaleźć monitor do pracy z kolorami, który jednocześnie nada się do gier >120Hz. :( Może przerzuć się na retinę? :) Z drugiej strony, czy retina powinna być brana za wzór? Za wzór kolorów uznałbym dobrze skalibrowany chociaż półprofesjonalny monitor. Retina, szczególnie w macu gdzie jest wysoka rozdzielczość a mała przekątna, może mocno przekłamywać. Akurat fotografią sam się bawię amatorsko i wiem jak różnie potrafią wyglądać zdjęcia na różnych ekranach. To jak z telefonem na którym masz wysoką rozdzielczość, ale mały ekranik, wydaje ci się, że zrobiłeś super extra ostrą fotkę, a potem na większym ekranie się okazuje, że jednak ostrości sporo brakuje do ideału. Monitory >75Hz to niestety sprzęt gameingowy i pod kątem fotografii/kolorów cudów oczekiwać nie można. A nawet jeśli kupisz jakiś z dobrą kolorystyką, to niestety fabryczne ustawienia w każdym monitorze są średnie i moim zdaniem bawiąc się fotografią powinno się monitor profesjonalnie skalibrować. Czasy w monitorach nastały moim zdaniem bardzo słabe, człowiek niestety jest zmuszony wybierać, albo rybki, albo akwarium. Niby technologia jest i XXI wiek, lecz wciąż nie ma monitora który byłby uniwersalny i super we wszystkim. Ja monitor wybierałem chyba 4 miesiące...

Link to post
Share on other sites

Zacznę może od tego, iż pracuję w poligrafii, zajmując się między innymi projektami graficznymi wraz z obróbką zdjęć.

Mit o wyższości monitorów Apple już dość dawno upadł.
Każda aplikacja posiada swój wbudowany profil wyświetlania kolorów, dlatego też do podglądu używa się jedynie prawidłowo skalibrowanych monitorów oraz otwiera się je w aplikacjach, które posiadają podpięty prawidłowy profil wyświetlania.

 

Obecnie nie ma na rynku monitorów 32" i wzwyż, które oferują rozdzielczość 4k i 120+ Hz. No, może jedynie Asus XG438Q, ale to bardziej zabawka niż monitor.

Z 32" może np Samsung C32HG70QQUX, 32" 2560 x 1440, 144 Hz, matryca VA, pokrycie sRGB 125% i całkiem niezłe 92% Adobe RGB. Do tego jakiś podstawowy kalibrator, np X-Rite i1Display Pro, za około 900 zł.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak widzę Innych kolorów używają same aplikacje w windows i nie wiem co z tym zrobić. Np. nie lubiana przeze mnie aplikacja zdjęcia wyświetla kolorystykę prawie najlepiej a aplikacja podgląd fotografii microsoft windows gorzej. Kolory są mniej intensywne i nieco wyszarzone.

 

Polecam poczytać:

 

https://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A nie myślałeś może właśnie o ustawieniu sobie koloru, kontrastu, itp pod siebie? Sam tego monitora na oczy nie widziałem, ale teoretyczne parametry zdają się być w miarę rozsądne.

 

Ustawisz pod siebie i u Ciebie będzie wyglądać wszystko pięknie a na wyświetlaczu twojego zleceniodawcy obraz będzie wyprany z kolorów. Właśnie te kwantowe kropki chyba burzą całą harmonię i właśnie przejaskrawiają kontrasty i barwy.

Link to post
Share on other sites

Ustawisz pod siebie i u Ciebie będzie wyglądać wszystko pięknie a na wyświetlaczu twojego zleceniodawcy obraz będzie wyprany z kolorów. Właśnie te kwantowe kropki chyba burzą całą harmonię i właśnie przejaskrawiają kontrasty i barwy.

 

I tu jest zasadniczy problem: skąd wiesz,  że zleceniodawca ma dobry monitor? Każdy ma inny monitor i na każdym będzie obraz wyglądała inaczej. Zawsze modyfikowałem ustawienia w monitorze i systemowy profil kolorów, dopiero art. który wrzucił sznib pokazał mi, jak bardzo sama przeglądarka przekłamuje. Co z tego, że w systemie mam podpięty profil kolorów do monitora, skoro przeglądarka korzysta z niego dopiero w momencie jej skonfigurowania wg instrukcji z powyższego artykułu. Różnica w wyświetlaniu kolorów przez firefoxa jest kolosalna kiedy profil podpięty w win podpiąłem również bezpośrednio w firefoxie, zakres tonalny barw znacznie się rzoszerzył. Tworzysz super grafikę z ekstra kolorami, a potem 90% ludzi i tak nie zobaczy tego co ty, bo ma kiepskie monitory, nieskalibrowane itp. itd. :( Najlepiej więc byłoby posiadać porządny jednak monitor i skalibrowany i prezentować zdjęcia u siebie, a to, że gdzieś indziej będą wyglądały inaczej to już nie Twoja wina, że ktoś ma lipny monitor, ty masz czyste sumienie, że wygląda jak trzeba.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

I tu jest zasadniczy problem: skąd wiesz,  że zleceniodawca ma dobry monitor? Każdy ma inny monitor i na każdym będzie obraz wyglądała inaczej. Zawsze modyfikowałem ustawienia w monitorze i systemowy profil kolorów, dopiero art. który wrzucił sznib pokazał mi, jak bardzo sama przeglądarka przekłamuje. Co z tego, że w systemie mam podpięty profil kolorów do monitora, skoro przeglądarka korzysta z niego dopiero w momencie jej skonfigurowania wg instrukcji z powyższego artykułu. Różnica w wyświetlaniu kolorów przez firefoxa jest kolosalna kiedy profil podpięty w win podpiąłem również bezpośrednio w firefoxie, zakres tonalny barw znacznie się rzoszerzył. Tworzysz super grafikę z ekstra kolorami, a potem 90% ludzi i tak nie zobaczy tego co ty, bo ma kiepskie monitory, nieskalibrowane itp. itd. :( Najlepiej więc byłoby posiadać porządny jednak monitor i skalibrowany i prezentować zdjęcia u siebie, a to, że gdzieś indziej będą wyglądały inaczej to już nie Twoja wina, że ktoś ma lipny monitor, ty masz czyste sumienie, że wygląda jak trzeba.

W sumie masz rację... 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Sam stoję przed dylematem wyboru monitora do obróbki foto/grania/internet/biuro. Zdaję sobie sprawę, że nie jest możliwe, aby to był jeden monitor, choć będąc na targach foto/video w Łodzi tego roku, usłyszałem opinię przedstawiciela EIZO, żeby korzystać z monitorów stricte przeznaczonych do grafiki również do innych zastosowań :). Osobiście nie mam wielkich wymogów co do specyfikacji monitora pod gry, więc dla mnie będzie optymalnym rozwiązaniem jeden monitor.

Może moje typy którymi się interesują może przybliża troszkę bardziej do optymalnego wyboru :)

 

EIZO CS 2730 (około 4300-4500), na dzień dzisiejszy są już jego następcy, ale ciężko dostępni, czyli CS2731 oraz najnowsze dziecko CS2740. Cena podejrzewam będzie w granicach 5000PLN.

 

ASUS PA 279Q - seria pro art, także dedykowana pod grafikę, itp. Cenowo w Twój przedział, ale za mała przekątna i trochę starsza już konstrukcja.

 

ASUS PA 329Q - fajna przekątna, tylko cena trochę duża, ale porównując do EIZO czy Neca 27 cali to cenowo jest to samo, a masz większą przestrzeń roboczą. Około 4300-4500

 

NEC PA271Q - chyba najdroższa propozycja z tych powyżej, jednak bardzo dobre parametry no i NEC :)

Edytowane przez Tomashec
Link to post
Share on other sites

Do grania polecam MSI Optix MPG341CQR

 

Temat który mnie przekonał http://forum.benchmark.pl/topic/286754-219-ultrawide-dla-gracza-uwqhd-i-wincyj-herz%C3%B3w/

 

Ten monitorek co poleciłeś nie nada się w ogóle do grafiki. Ma dwie dyskwalifikujące wady dla grafika: zakrzywiony, matryca VA. To jest monitor dla "gejmerów, do filmików z YT itd.

 

Autorze, z doświadczenia mogę Ci polecić 4 producentów monitorów, którzy ogarniają w miarę temat: Asus, NEC, Eizo, Viewsonic. Kolega @Tomashec podał fajne propozycje, w sumie ciężko dodać coś od siebie. Generalnie przed zakupem popatrz na recenzje, bo nawet dobry monitor ze specyfikacji potrafi mieć dużo wad jak chociażby nierównomierne podświetlenie matrycy czy też bardzo kiepski profil kalibracji (co dla grafika ma duże znaczenie). A takie tematy są po prostu niezbędne. 

 

Posiadałem ASUS PA 279Q więc mogę go ocenić bardzo pozytywnie. W tej cenie nie ma konkurencji, ale konstrukcja jest już niestety leciwa i dokładasz 1000 zł i masz już dużo świeższe konstrukcje.

 

Koledzy wyżej poruszyli temat Klienta i jego matrycy. Panowie/Panie, mając odpowiednio skalibrowany monitor, dobierając odpowiednie kolory nie możemy przejmować się monitorem Klienta a standardem ogólnoprzyjętym. Przygotowywujemy projekt w większości przypadków pod dużą publikę a nie dla oczu jednej osoby. Trzeba takie rzeczy tłumaczyć Klientom, edukować ich. Ja często poświęcam swoje 10-15 minut, aby przekazać im tą wiedzę. Generalnie to każdego kogo traktuję chociaż na stopniu koleżeńskim instruuję jeśli chodzi o własne ustawienie parametrów monitora. Przyczyna? Ludzie psują sobie wzrok. Producenci (psia ich mać) podbijają barwy/kontrast/jasność swoimi wstępnymi ustawieniami i ludzie potem tego nie zmieniają bo (wow, kolorki, ostrość). A po roku idą do okulisty bo im się obraz rozmazuje.

 

Co zaś idzie z monitorem i do grafiki i do grania. Nie mam pojęcia, czy coś takiego na rynku istnieje :) Chyba będziesz musiał zaopatrzyć się w dwa monitory: jeden do grafiki, drugi do grania.

Edytowane przez KamellotK1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Można w tym temacie rozważyć jeszcze propozycję Asus ROG Swift PG279Q

 

Typowo pod gry i śmiem powiedzieć, że z zacięciem do grafiki...

Pokrycie palet RGB – 94,8, Adobe RGB – 69,2%. niby jest jednak troszkę słabe do mocniejszych zastosowań.

Cenowo w okolicach 3000PLN

 

https://pclab.pl/art72409-6.html

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie nie nadaje się ... ofc. do grafiki. No chyba, że takiej bardzo amatorskiej/raczkującej. Do gier, filmów - jak najbardziej :)

 

 

 

Zastosowane diody są efektywne (maksymalna luminancja bieli wynosi 365 cd/m2), ale system rozpraszania ich światła ma pewne trudności z utrzymaniem równej jasności ekranu. Nierównomierność podświetlenia należy do największych w całej testowej stawce. Problemy te widać szczególne w górnej części ekranu.
Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie powiem Ci tego jednoznacznie. Dla mnie fotograf, architekt, projektant aplikacji webowych/mobilnych (to właśnie moja główna specjalizacja), digital painter, montażysta, animator, projektant 3D - te osoby mają (przynajmniej tak uważam) inną potrzebę jeśli chodzi o matrycę i funkcjonalność monitora.

 

Dla mnie funkcje Pivot i równomierne podświetlenie, matryca bez przebariweń ciepło/zimno z odpowiednią rozdzielczością i dobrym jej skalowaniem na monitorze to jest mus. Jestem w stanie przeboleć gorsze pokrycie AdobeRGB czy gorsze kąty widzenia. Np. dla fotografa uważam, że duża rozdzielczość i bardzo duże pokrycie przestrzeni Adobe RGB są ważniejsze niż w moim przypadku. Dla Digital Paintera z kolei duże PPI oraz duży ekran będą ważniejsze niż funkcjonalność monitora (złącza, funkcja Pivot, ergonomia). Pewne jest to, że matryca musi być po prostu dobra, bez wad. A tu nawet poszczególne egzemplarze tego samego modelu mogą się różnić, czego doświadczyłem raz przy Dellu i omijam tę firmę jak mogę.

 

Wszystko rozbija się o cenę :) Powiem Ci tak, jak bym przysiadł po pracy przez tydzień po kilka godzin, może udałoby mi się zrobić dobry ranking monitorów dla poszczególnych osób zajmujących się szeroko pojętym foto/wideo. Do tego jednak potrzebuje przeglądnięcia internetu w poszukiwaniu odpowiednio jakościowych matryc producentów, sprawdzenia recenzji co rzetelniejszych serwisów, a tego jest mało, bo branża dzieli się na amatorów i wyjadaczy. Ciężko o coś pośrodku.

 

Na pewno nie oszukiwałbym się, że dobra matryca znajduje się w monitorze poniżej 3k. Niektórzy nawet stwierdzą z branży, że nie ma czegoś dobrego poniżek 7k. Jednak każdy z nas jest na innym etapie swojej drogi, niektórzy poświęcają temu mniejszy czas, niektórzy są już takimi wyjadaczami, że dla nich wydanie 10k na monitor to żaden wydatek, bo to raptem 2-3 zlecenia i wie, że taki sprzęt to dla niego mus. Inny liczy każdy grosz, bo nie ma tak wartościowych zleceń a widzi braki w jego sprzęcie i szuka kompromisu. Tylko, że rynek matryc dotyczy i telewizorów i monitorów i widać, że są tylko tanie matryce i drogie matryce. Nie ma nic po środku.

 

PS. Widywałem czasem lepiej skalibrowane IPS'y za 1.5k niż nieskalibrowane Delle/NECi za 5k  :D Także jak widać temat kalibracji jest wiecznie żywy  :)

Edytowane przez KamellotK1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Generalnie kręcąc się przy NECach i Asusach w cenie 3-4k to chyba najlepszy wybór. Moim zdaniem Eizo w tej cenie nie oferuje lepszej jakości od tych dwóch producentów. Tylko w przypadku Asusa seria ProArt jest ... bardzo mała, więc dużego wyboru nie ma. Ale to całkiem dobry wybór. NECi podobnie, tylko są brzydsze :D Ale nie każdy zwraca na to uwagę :)

 

Acer ma jeszcze fajne matryce (tzn. nie są jego ale pakuje całkiem dobre matryce do swoich monitorów ofc.), ale ma też sporo problemów jak równomierność podświetlenia i bad pixele. A ich serwis jest ... albo raczej go nie ma. Także niestety nie polecę nikomu ich produktów, bo jak trafi się zła sztuka to są same problemy.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

NEC-i faktycznie brzydkie, ale nie liczy się wygląd, tylko wnętrze ;) Ja czekam na polską cene EIZO CS 2740 https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/akcesoria-fotograficzne/32837-eizo-coloredge-cs2740-popularny-monitor-graficzny-w-nowej-doskonalszej-odslonie

 

Troszkę ubolewam, że seria CS nie ma 32 cali, ale nie można mieć wszystkiego, jak będzie kiepsko to biorę ASUS PA 329Q :) Może przy black friday sklepy zejdą z ceną :D

Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

 

 

Obecnie posiadany model: Samsung Q-Led 32' CHG70 (a może istnieje osoba, która potrafi na tego typie wyświetlacza i windows 10 przeprowadzić kalibracje lub w takowej wspomóc, aby zdjęcia wyglądały kolorystycznie dobrze. Za pomoc potrafię się odwdzięczyć)

 

hej elvismt, I co wybrałeś ? 

stoję przed trochę podobnym dylematem, ale ważne są dla mnie nie kolory a stabilność obrazu dla oczu. mam teraz LG 27UD58 ips , niby bez PWM ale mocno bolą oczy,

czy 144Hz wpływa też na stabilność obrazu w aplikacjach ? w CRT odświeżanie miało spory wpływ na komfort również obrazów statycznych,  ale coś mi  świta że odświeżanie w LCD to kompletnie nie w CRT .

Zastanawiam się właśnie nad tym Samsungiem CHG70 , on ma PWM ale działą z 2kHz więc piszą że jakby go nie było . tyle tylko że nie wiem jak jest częstotliwość kiedy go mocno ściemnimy.

Jednak ważne są wrażenia z pracy z nim

 

ps niestety, zapomniałem pass do portalu a email (zakładałem z 10 lat emu konto tutaj) już usunięty i jestem 'nowy'

Link to post
Share on other sites

pozostałem ze swoim nie nadającym się do grafiki, ale niezłym do gier samsungiem. 

Brak kasy, pandemia, brak imprez a zatem zdjęć = brak inwestycji 

 

Odświeżanie przy pracy w aplikacjach to nie jest jakaś ważna zmiana, widać przede wszystkim podczas przeciągania okien. Monitory CRT migotały a więc im wyższa częstotliwość odświeżania tym mniej męczył się wzrok. Monitory LCD/LED nie migoczą więc im więcej herców tym mniej smuży obraz ale ruchomy, statyczny jest OK

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...