Skocz do zawartości

Monitor do gier i amatorskiej obróbki fotografii


Recommended Posts

czesc

 

Szukam monitora, który będzie podłączony do RTX2070Super. Monitor będzie wykorzystywany do gier, przy czym nie gram zawodowo w FPSy, oraz do typowo amatorskiej obróbki zdjęć. NIe oglądam filmów na kompie i nie chcę zakrzywionego ekranu.

Zdecydowałem się na matrycę IPS własnie ze względu na ponoć lepsze odwzorowanie barw i lepsze kąty widzenia.

Po krótkim researchu nasuwa mi sie kilka pytań:

 

- czy dobrze rozumiem, że odświeżanie 144Hz to mus?

- myślałem o 27 calach, jednak po przeczytaniu mnóstwa poradników teraz zastanawiam sie czy 24 cale to nie będzie lepszy wybór

- czy potrzebuję G-Sync? Ta funkcja robi sporą różnicę w cenie

- rozdzielczość - czy opłata sie dopłacać do wqhd?

 

Jakie monitory polecilibyście zakładając, ze mam budżet około 1200 PLN?

Link to post
Share on other sites

- Jeśli nie grasz w FPS to nie ma mus z tym 144 Hz, ale przy takim sprzęcie, dla własnej wygody warto kupić 144 Hz. 

- 27" warto kupić WQHD, 24" można kupić FullHD 

- G-Sync - płynnośc, niektóre modele z FreeSync mają wsparcie do kart zielonych 

- przy 27" dla wygody warto kupić WQHD 

 

W tej kasie lepiej też kupić dobrego Full HD 24" 144 Hz, tylko problem z tym ekranem, aby nie był zakrzywiony. 

Link to post
Share on other sites

- Jeśli nie grasz w FPS to nie ma mus z tym 144 Hz, ale przy takim sprzęcie, dla własnej wygody warto kupić 144 Hz. 

- 27" warto kupić WQHD, 24" można kupić FullHD 

- G-Sync - płynnośc, niektóre modele z FreeSync mają wsparcie do kart zielonych 

- przy 27" dla wygody warto kupić WQHD 

 

W tej kasie lepiej też kupić dobrego Full HD 24" 144 Hz, tylko problem z tym ekranem, aby nie był zakrzywiony. 

pogrywam w FPS, ale nie jakos hardcorowo - głownie Batltlefield i Overwatch.

A co do matrycy - moze TN bylaby wystaczajaca?

Link to post
Share on other sites

niektóre TN mają bardzo dobre odwzorowanie kolorów, w tej cenie coś na pewno by się znalazło, ręczyć mogę za tego ViewSonic i jego wsparcie dla karty zielonych: 

https://www.x-kom.pl/p/415284-monitor-led-24-viewsonic-xg2402-czarny.html

ma też opcję 27":

https://www.x-kom.pl/p/415285-monitor-led-27-viewsonic-xg2702-czarny.html

Link to post
Share on other sites

Co do zakrzywienia - faktycznie to subiektywne - nigdy nie używałem i boje się trochę, zwlaszcza jesli chodzi o zastosowania do Lightrooma i ogolnie zdjęc :-) Może niesłusznie.

Ten Asus fajny, ale 27 cali to wolałbym WQHD.

Podsumowując - widzę, ze w przypadku 27 cali muszę brać pod uwagę curved, bo to powszechnie stosowane rozwiązanie, ale w przypadku tej przekątnej chce koniecznie WQHD. W obu przypadkach ( 24 i 27 cali) koniecznie IPS i 144 Hz.

Link to post
Share on other sites

Odwiedzilem dzis kolege, ktory ma bardzo dobry monitor z matryca TN ( Asus PG248Q)... Przyznam, ze bylem mocno zaskoczony - bardzo ladnie wygladajace kolory ( choc moze troche nienaturalne) oraz bardzo przywoite kąty widzenia - może nie na poziomie IPS, ale do moich amatorskich potrzeb wystarczające. Mysle. ze do listy mozliwosci moge dopisac _dobre_matryce TN - jak widac, widywalem do tej pory kiepskie monitory z ta matryca. 

 

Wybor zawezamy zatem ostatecznie do 24 cali, 144 Hz. Wazne tez, zeby dalo sie odpalic Free Sync na RTXie, bo na doplate do G-Sync raczej mnie nie stac. Budzet pozostaje bez zmian. MAX 1500 zl, choc oczywiscie wolalbym mniej. 

 
Link to post
Share on other sites

kupiłem tego Asusa. Brak bad pixeli i innych widocznych ewidentnych baboli. Stópka mi nie przeszkadza.

W porównaniu do mojego staruszka IPS 23 cale z 14 ms reakcji w grach ( jeszcze na starym kompie - nowy nie doszedł) jest duzo lepiej. Za to ( subiektywnie patrzac) w "windowsie 7) i np youtube słabiej. Ciężko ustawić odpowiednia jasność, i czcionki w Win czy YT wydaja się nieostre - na starym monitorze tego nie zauważałem. Trzeba  też było się nieźle namęczyć z ustawieniami, żeby skóra wyglądała w miarę naturalnie. Monitor podłączyłem przez display port. Ciekawe czy na nowo zakupionej RTX 2070Super i Windowsie 10 bedzie jakaś róznica? Nie sądzę, ale zobaczymy :D

 

Aha - do fotografi to to sie nie nadaje - do tego będę podłączał tego staruszka na IPS.

Edytowane przez popkorn
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...