Skocz do zawartości

Realan H80 miniITX


Recommended Posts

Realan H80 – obudowa mini ITX (HTPC), za niewielkie pieniądze możną ją ściągnąć z Ali. Obudowa o wymiarach 200x200x80, minimalistyczna, idealna do salonowego HTPC lub małego i wydajnego ;) komputerka. Dostępne są nowe wersje (H80S) z większą ilością portów USB, innym topem (montaż), przyciskiem power…itd. Różni je cena:  wersja H80 – ok.30$, H80S – ok.54$.
 
W Polsce niemal identyczne obudowy (pod marką Inter-Tech) można kupić za znacznie większe pieniądze. Dołączany zasilacz pico ma zaledwie 60W.

Czy jest sens pakowania do tak małej obudowy wydajnego CPU/APU? Oczywiście, że tak. Wymaga to staranności w ułożeniu przewodów, doborze odpowiedniego (wysokość/wydajność) coolera i  ingerencji frezarki/młotka/wiertarki ;) w konstrukcję obudowy...ale nie tylko.

Można rozszerzyć – w niewielkim stopniu - pojemność obudowy poprzez usunięcie  niektórych elementów wyposażenia. Chyba, że ktoś uparcie potrzebuje kilku dysków, a procesor ma wyświetlać tylko internety ;) to takie modyfikacje są zbędne.

Podziękowania dla:  Przemka i Patryka z firmy NET–Serwis z Lublina za czas, wsparcie i możliwość wykorzystania profesjonalnego sprzętu w moich projektach. Marka (Iksmodiw) jak zawsze jesteś PRO, a CNC to perfekcja, dzięki! Dawida z firmy Audioplex – cierpliwość, ekspresowa realizacja, przede wszystkim jakości wykonania elementów robi wrażenie, dzięki Dawid.

REALAN H80

Wstawiam dodatkowe materiały producenta (http://www.minicase.net/product_E-H80.html), aby nie powielać informacji, które są ogólnodostępne.

AalODM2.jpg

scvg2dN.jpg
OdAmOMR.jpg

5YdgU0t.jpg

POWER BUTTON

Przycisk jest niestety marnej jakości...0kGoIyi.jpg

 

...nie wygląda dobrze w obudowie.
Iyr03SR.jpg

 

Nowy power button - ten sam którego użyłem w Gladiusie Q50 analogwym.
6vF7QfD.jpg

 

RGB LED
f4k5h1L.jpg

7aaUST6.jpg

WEIPU

 

Z tyłu obudowy jest kilka otworów, które wykorzystam, ale o tym za chwilę. Otwór gniazda zasilania rozwierciłem tak aby można było zamocować nowe złącze.
udUn1P7.jpg

Gniazdo i wtyk są 3 pinowe ( 2 x V + 1x GND) jest to złącze przemysłowe, okrągłe WEIPU. Czemu takie? Nie trzeba za bardzo modyfikować obudowy, druga sprawa to wytrzymałość prądowa i mechaniczna złącza – obudowa wtyku/gniazda jest metalowa.

RwUOQaX.jpg

q4WjVDt.jpg

Do stabilnego zasilania komputera wykorzystałem zasilacz desktopowy, stałonapięciowy Mean Well 180W. Kabel jest zakończony 4-pinową (2xV+, 2xGND) wtyczką Kycon, którą uciąłem, a przewody GND połączyłem razem. Poniżej zasilacz z nową wtyczką  Weipu.

pcbAn9h.jpg

sW8MdQj.jpg

Nie wiem po jaką cholerę w obudowie są aż 3 otwory na port szeregowy DE-9...? W firmie Audioplex zamówiłem zaślepki z dibondu do zakrycia tych dziur. Miniaturowe maskownice zostały perfekcyjnie wycięte przez pana Dawida i idealnie pasują do otworów.

cmBk3dn.jpg

Zostaną użyte do zamocowania wyłącznika zasilania wzmacniacza słuchawkowego i gniazda mini jack. Tak prezentują się w obudowie.

Cr72QIY.jpg

Dhqvwsf.jpg

4N9rOzY.jpg

Ważne jest uporządkowanie/schowanie przewodów zasilania tak aby nie kolidowały z innymi kablami i nie ograniczały przepływu powietrza.

WP88Bbo.jpg

WENTYLATORY

W obudowie można zamontować dwa wentylatory 50x50x10 lub 60x60x10. Służy do tego kawałek blaszki (fan bracket), który po zamontowaniu wiatraków przykręca się do obudowy. Wentylatory tylko w  wersji SLIM, inne nie mieszczą się w obudowie. Poniżej info ze strony producenta:
Fn4r9zy.jpg
7dqtA6X.jpg

Przewody wiatraków można spiąć razem w jednej wtyczce lub połączyć adapterem 4pin – 3pin/3pin.
50x50x10

xBSxGs6.jpg

Wentylatory 60x60x10 są wydajniejsze i takie wykorzystałem w obudowie. Przewody połączyłem razem.

th9bZqW.jpg

HDD, SSD

Dyski przykręca się  do kawałka blachy profilowanej (HDD bracket), którą pomalowałem na czarno.
 iqaiMLI.jpg

Można zamocować dwa dyski 2.5 lub jeden 3.5 cala. Info ze strony producenta:
uKzdvpd.jpg

Hdd bracket z dyskami w obudowie:

fOqWETa.jpg
fxWEKqJ.jpg

Taki sposób montażu dysków determinuje wysokość coolera. Przy mało wydajnym CPU to nie ma znaczenia, przy mocnym ;) APU może być problem z chłodzeniem, jak i z samym coolerem - wysokość radiatora + wysokość wentylatora. Cooler (wysokość z wentylatorem) dobieramy do typu (2.5 lub 3.5) zamocowanego dysku. Info ze strony producenta dot.wysokości coolera:
PhuIMf2.jpg

ADAPTER M.2

Dyski HDD, SSD razem z płytką wyrzuciłem z obudowy. Jest więcej miejsca na cooler i ewentualnie wyższy wiatrak. Co zamiast dysków? Dysk NVMe M.2, który jest tani i wydajny. Wystarczy zainwestować w adapter…

nQpnFGw.jpg

Y2dKHze.jpg

 

…i dysk m.2
zcrYMqO.jpg

 

Dysk jest trochę wygięty, bo dałem zbyt gruby termopad.
yax7OLz.jpg
lG6U29u.jpg
 

Adapter z dyskiem wkładamy do slotu karty graficznej. Płyta główna to GA-Z97N-Gaming 5, Xeon e3-1285v4 (Broadwell), 16gb ddr3-L. Dysk jest bardzo szybki, nie ma problemów ze stabilnością, kompatybilnością czy instalacją Windowsa 7 - trzeba do instalki wgrać sterowniki NVMe, bo inaczej dysk jest niewidoczny.

Xn64ZyK.jpg


PICOPSU

Największą wadą kostek pico dostępnych na Ali jest umieszczenie złącz zasilania po stronie slotów pamięci, które kolidują z wysokimi radiatorami, a czasami i coolerem.

JShcnVo.jpg
20L9qfx.jpg

Jedyną opcją jest przełożenie złącz na drugą stronę. Aby nie uszkodzić pcb, metalizacji otworów i ścieżek wylutowanie złącz zleciłem firmie NET-Serwis z Lublina, która posiada profesjonalny sprzęt do lutowania i serwisowania elektroniki.

uMbqOTr.jpg
u0IYMFj.jpg

Złącza są nowe na duży prąd obciążenia 10A/250V i 5A/250V. Dołączone oryginalne przewody do pico trzeba wymienić. Wyrzuciłem dyski, wtyczki sata są niepotrzebne, zostają tylko przewody EPS 8pin + zasilanie z wtyczką molex 4pin.

nmm1LmS.jpg
ltu0fD9.jpg

Kable są odpinane, przewody dodatkowo dolutowałem do styków, tak aby był bardzo dobry kontakt przewód – styk. Alternatywą  jest usunięcie złącz i wlutowanie przewodów bezpośrednio do płytki.

hpBheiw.jpg

 

Jakiś czas temu można było kupić pico z rozdzielonymi przewodami EPS/SATA. Dzisiaj wszystkie - oprócz kabli zasilania - przewody wychodzą z jednej wtyczki. Ciekawe jak te złącza wytrzymują obciążenie...taki sposób łączenia przewodów to nieporozumienie.

COOLERy

NOCTUA L9i

Przez kilka miesięcy korzystałem z i7 4770s (65W) + dwa dyski 2.5, Noctua L9i z trudem schładzała procesor. Pomiędzy wentylatorem a dyskami jest bardzo mała przestrzeń przez co wymiana powietrza jest ograniczona. Po wyrzuceniu dysków można zamocować większy/wyższy/wydajniejszy/ wentylator na radiatorze.

4E54xAu.jpg

JLiFZKr.jpg

KP6GlSd.jpg

Noctua L9i to dobry cooler do procesorów o niskim TDP (max 65W). Xeon e3-1285v4 (TDP 95W) potrzebuje wydajnego coolera. Po jaką cholerę pakować xeona do tak małej obudowy? Po pierwsze kupiłem xeona za niewielkie pieniądze (ok.400zł). Po drugie to xeon ma bardzo dobrą integrę Iris Pro 6300...chyba najlepszą z Broadwelli...? Po trzecie i7 5775c są drogie i trudno dostępne, więc xeon to bardzo dobra alternatywa. Po czwarte nie chciałem zmieniać płyty głównej/pamięci...
 
CRYORIG C7

Ma on kilka wada  –  największa to brak możliwości wymiany wentylatora na cichszy, bardziej wydajny. W wersji G (czarny, grafenowy ) dołączone są zaczepy do wentylatorów.

v3lLlLY.jpg

Chwila nieuwagi :E i łopatka śmigła odleciała :(...

vghR1yI.jpg

Palec rozcięty :E, a nowy cooler do kosza…niekoniecznie. Adapter do wentylatora został wydrukowany na drukarce 3D. Info o licencji, plik adaptera można znaleźć tutaj:

Cryorig C7 92mm Fan Adapter by theHACK (www.thingiverse.com/thing:2311157). 

GMwwC7s.jpg

YTrbO0X.jpg

RZ88CEg.jpg

Nowy wentylator.

8wfWgdh.jpg

Ehg9WXQ.jpg

qdKv8hT.jpg

jZKAmtC.jpg

Wentylatory w wersji slim mają małą wydajność za to są ciche.
lr5Nffq.jpg

Backplate coolera jest uniwersalny -  jest możliwość montażu coolera na płytach intelowskich jak i AMD m.in. AM4. To jak ten cooler zostanie zamocowany zależy od płyty głównej, a dokładnie od miejsca wlutowanych podzespołów (mosfety, kondensatory, itp.) pod spodem płyty głównej. Musiałem wykręcić śrubę radiatora chipsetu aby zamocować cooler.
DNq1UKc.jpg

mgxdcl2.jpg

Wydajność coolera? Idealna przy otwartej obudowie he he. Na pewno normalny (nie slim) wentylator lepiej schładza radiator i jest cichszy.Finy radiatora są gęsto ułożone, 4 heatpipe’y odprowadzają ciepło z płytki do której są przymocowane. W małej obudowie problemem jest kumulowanie ciepła, blokowanie chłodzenia sekcji zasilania, długi czas schładzania samego radiatora.
Tfr3zXp.jpg

W międzyczasie zmieniłem Intela na AMD :P, tj. Ryzena 3400G.
XubUWI3.jpg

Cryorig C7 na płycie gigabyte’a wygląda tak:
7TiMNIf.jpg

Pamięci blokują przepływ ciepłego powietrza tak jak radiator na sekcji zasilania. Dodatkowo jest jakiś słaby docisk do procesora. Podejrzewam, że to przez radiator na mosfetach, który blokuje radiator coolera.

Cet1DUd.jpg

Być może na innych płytach wygląda to lepiej, albo ja coś źle robię…

ALPENFOHN

6 heapipe’ów, duża powierzchnia radiatora, niski profil, możliwość zamocowania dwóch wentylatorów, super wygląda (grafitowy? czarny?)…eh, po prostu rewelacja :D.
 89mcxL0.jpg

K83Lobc.jpg

6vydXrb.jpg

 

Przez to coś ;) zaczynają się problemy...
JDvQRn5.jpg

Montaż i pierwszy problem to elementy na płycie głównej. Trzeba bardzo uważać aby czegoś nie urwać.

l8Ab6rb.jpg

Przy tych gabarytach coolera – prawie cała płyta jest pod radiatorem – wszystkie czynności związane z montażem trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie, bo można uszkodzić układy na płycie głównej:

0kOwP0h.jpg

To tylko ukruszony rdzeń dławika, płyta główna działa, ale gwarancji nie ma, kiedyś go wymienię w net-serwisie, na razie zostaje tak jak jest.

Cooler nie koliduje z radiatorami pamięci. Jest niski, mieści się do tak małej obudowy. Przepływ powietrza nie jest blokowany.

OgNOaHX.jpg

KU1x97H.jpg

DftGPw2.jpg

ZhdcMtk.jpg

Ryzen 5 3400G wymaga dobrego chłodzenia, w tak małej (niskiej obudowie 80mm) jest to konieczne.

EWQETtH.jpg

Dodatkowo dołożyłem wiatrak 120mm slim. 
6sjsxmL.jpg

TOP

Żaden z powyższych coolerów nie będzie dobrze chłodził jeżeli w topie obudowy nie będą wycięte dodatkowe otwory…Tak prezentuje się dzieło Marka (Iksmodiw) :D.

VAsKAfx.jpg

PORT USB
 
Niestety na razie portu USB w obudowie nie będzie. Złącze ATX 24pin na płycie głównej jest umieszczone na brzegu płyty przez co port usb (wtyk) nie mieści się - blokuje pico.

uKO53sh.jpg

Na razie zostaje dziura.
yUSssyc.jpg

HYBRYDA

Kilka lat temu zrobiłem bardzo prosty hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy. Takich projektów w sieci jest mnóstwo. Nie jest to nic szczególnego, po za tym że świetnie ;) gra, a do tego jest to tani (porównując do gotowych rozwiązań za kilkaset $)wzmacniacz słuchawkowy z możliwością wyboru układu lampowego.

2jwPBJk.jpg

Wyjście – końcówka mocy ;) – jest na dwóch pojedynczych wzmacniaczach. To uniwersalne rozwiązanie, nie muszę stosować dużych radiatorów do schłodzenia MOSFETów czy oddzielnego zasilania tranzystorów...itp.

Q6a0t0h.jpg

Za pomocą zworek i rezystorów mogę skonfigurować dwa układy lampowe.

Wtórnik katodowy (FC) jako bufor.
2a4QPCS.jpg

Układ wspólnej katody (CC) jako preamp.
P6pyVfQ.jpg

Cały układ hybrydy jest zasilany napięciem ok.55V.

rD1sKFs.jpg
 
Przy dobrze zaprojektowanym układzie + niskonapięciowe lampy 6N6P, E88CC – zniekształcenia/szumy są na akceptowalnym (bardzo małym!) poziomie.
 
I2S

Alternatywą do taniego konwertera na PCM2706 jest np. Bravo SA9023 (można kupić na aliexpress), który oferuje 24bit/96kHz i jest to wystarczające rozwiązanie.

2e7D5OW.jpg

Ewentualnie asynchroniczny konwerter na CM6631A.

XnHWB2K.jpg

DAC

Wolfsona. Płytka DACa jest uniwersalna…

mqbNK09.jpg

 

… działa z przetwornikami Wolfsona. Aaa DACi są oryginalne, grawer pomalowałem :E na biało markerem.

dv6j0i7.jpg

C0BQjod.jpg

DAC Wolfsona jest przetwornikiem napięciowy dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie bufora - wtórnik katodowy. W połączeniu z ruską lampą 6N6P hybryda brzmi bardzo dobrze. Czy lampa coś tu robi czy tylko świeci i generuje zniekształcenia? He he to i to. Zmiana lampy na np. ECC88 jest słyszalna…co mnie zaskoczyło, bo trochę sceptycznie do tego podchodziłem – wszak to tylko bufor ;) na niskie napięcie.

PCM1794A  
Hybryda bardzo dobrze współpracuje z dacami prądowymi z konwersją na rezystorze.

W5zBaYc.jpg

Wystarczy  przełożyć zworki i rezystory na płytce hybrydy tak aby układ lampowy pracował jako preamp (układ wspólnej katody).  

G9G93iS.jpg

MONTAŻ

 

01SRQKs.jpg

Ech, zachciało mi się oplotów :D…w następnym projekcie będzie lepiej :E tzn. bez oplotów.

NftnhX7.jpg

Wyjście z hybrydy - gniazdo jack - jest odizolowane od obudowy tak aby nie tworzyć pętli masy.

WiCXrNR.jpg

Włączenie czyli test...

0dZ8EMC.jpg

FINAŁ
bBwYaQ0.jpg

Troszkę podretuszowałem ;P zdjęcie...
A9NMLC0.jpg
 

Edytowane przez worm
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Dlaczego wybrałeś Gigabyte a nie Asusa?

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-b450-i-gaming-4780971/

 

Moim zdaniem to najlepsza płyta do ryzena na chipsecie b450. Dwa sloty M.2, w trzecim siedzi układ audio Realtek 1220 a więc jest jakaś szansa że obsłuży trzeci dysk w formacie M.2. Sekcja zasilania według testów jest dość chłodna. Wygląd płyty również traktuję jako zaletę. Obsługuje RAM o taktowaniu 3600 Mhz. Różnica w cenie to 75 zł zaledwie.

 

Co do projektu, pierwsza klasa. Będziesz robił coś w najbliższym czasie z dedykowanym układem GPU? Ja chciałem ale jak zobaczyłem cenę HDPLEX 400W...

https://hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi-dc-atx-power-supply-16v-24v-wide-range-voltage-input.html

 

Cóż. Platforma mitx to duże koszta, jeżeli chcemy mieć wszystko a nie iść na ustępstwa.

Link to post
Share on other sites

Nawet nie wiesz jak żałuję że kupiłem Gigabyte...Największa wadą tej płyty  jest sekcja zasilania, cewki piszczą pod obciążeniem co jest mega wkurzające - być może w nowej rewizji płyty jest to poprawione, ale wątpię. Radiator na sekcji zasilania jest bardzo ciepły, wręcz gorący, ale przy tak małej obudowie to normalne i to niezależnie od producenta płyty - miałem wcześniej Intela (broadwell/haswell) o niskim TDP na mobo MSI/Gigabyte Z97 i było wręcz upalnie ;).

Pico HDPLEXa - moje marzenie ;)...nooo swoje kosztują, ale porównując do chińskich kostek to warto wydać więcej pieniędzy i mieć coś konkretnego/stabilnego. Może w przyszłości kupię HDPLEXa o mocy 200W co jest wystarczające dla tego komputerka. W worklogu Gladius Q50 zamieściłem info o aliexpressowym wynalazku ;) o teoretycznej mocy 250W w połączeniu z dobrym/mocnym zewnętrznym zasilaczem daje radę i7 :E i niewielkiej karcie graficznej. Dla Ryzena 5 3400G to bardzo dobra alternatywa o ile mamy większą obudowę.

Uwielbiam miniITX :D, ale na razie nie planuję przebudowy, rozbudowy, zmian...no może oprócz nowego wzmacniacza słuchawkowego, który wygląda tak:


kXlCWTU.jpg
 
MEpek25.jpg

DAC:

OuIyXMJ.jpg

Może i śmiesznie to wygląda, ale gra bardzo dobrze...jak na lampowy wynalazek ;).  

WpvGRLV.jpg

1bylInk.jpg

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...