Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym podkręcić procesor do 4,5-4,8GHz, dlatego zwracam się do bardziej doświadczonych kolegów z prośbą o pomoc. Kręciłem go wspomagając się poradnikiem, lecz w poradniku kręcony był i7-2600k na takiej samej płycie jaką ja posiadam. Procesor niby taki sam ale nie udało się z tego względu, że po ustawieniach zgodnie z instrukcją oraz zapisaniu parametrów dalej widniało 3,5GHz. Jakie parametry ustawić aby mocno nie przeciążyć procesora oraz aby działało to stabilnie.

 

Mój sprzęt:

 

Procesor: Intel i7-2700k

Chłodzenie: be quiet! Pure Rock 150W

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1070 8GB DDR5

Płyta główna: ASRock Z77 Extreme 4

Pamięć: 2x Kingston HyperX FURY 1600MHz 8GB DDR3

Zasilacz: COOLERMASTER V850 Vanguard GOLD 12V-70A 850W

Dyski: DYSK HDD TOSHIBA P300 1TB SATA3 64MB 7200, SSD Corsair FORCE LE200 120GB 2,5

Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 TG

 

Podsyłam również zdjęcia BIOS’u.

 

https://zapodaj.net/3ba840b0c391c.jpg.html

https://zapodaj.net/068009a72cfc1.jpg.html

https://zapodaj.net/ab5ff99a22fc9.jpg.html

Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę to masz domyślne ustawienia w biosie więc chyba nie zapisałeś zmian. Na początek polecam zaktualizować bios do najnowszej stabilnej wersji (2.90) i sterowniki chipsetu.

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z77%20Extreme4/index.asp#BIOS

Na tym chłodzeniu nie celowałbym wyżej niż 4,5ghz, napiszę Ci co pozmieniać względem tego co podałeś w screenach. Ewentualnie przywróć domyślne dla pewności.

 

CPU Ratio: All Core

All Core: 45

Spread Spectrum: Disabled

Internal PLL: Disabled

Power Limity i Current Limity: najwięcej ile się da, wpisz np 250

CPU Voltage: Offset Mode

Offset Voltage: -0,05

CPU Load-Line: Level 3

Reszta na auto/bez zmian

 

W zakładce Advanced -> CPU Configuration

Enhanced Halt State (C1E): Enabled

CPU C3 State: Disabled

CPU C6 State: DIsabled

Package C State Support: Disabled

Reszta na Enabled/bez zmian

 

Na koniec SAVE & QUIT

 

Po tym zrób testy np w OCCT ok 15 minut monitorując temperaturę i napięcie (Vcore, NIE VID). Jeśli max temperatura poniżej 85st, max Vcore poniżej 1,4v i brak blue screenów to jest OK. W razie problemów pisz co się dzieje

 

EDIT: przesadziłem chyba z offsetem, zacznij jednak od -0,025, później będziemy dopieszczać szczegóły

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Wygląda bardzo dobrze i chłodzenie daje radę. 4,5ghz @ 1,3v to sweetpot dla Sandy Bridge, praktycznie każdy procesor tyle osiąga. Teraz zapytam do czego głównie używasz tego komputera bo nie wiem czy żyłować dalej czy może jednak ważniejsza jest stabilność. I ile offsetu masz ustawione w tej chwili?

Link to post
Share on other sites

Do samych gier to można by jeszcze podwyższyć mnożnik, w razie problemów ze stabilnością podnosić też stopniowo offset o 0,005 (-0,025 -> -0,02 -> -0,015 itd). Żadna gra z wymienionych nie wykorzysta procesora w 100% więc temperatury będą i tak niższe niż w benchmarkach. Co do obróbki wideo to polecałbym zapuścić wcześniej blend test w prime95 przynajmniej godzinny żeby upewnić się że jest stabilnie i że temperatury są w normie pod pełnym obciążeniem (<85st). Możesz sobie zapisać w biosie 2 profile: bardziej wyżyłowany do gier i wolniejszy ale w pełni stabilny do obróbki.

Link to post
Share on other sites

short duration power limit i secondary plane current limit masz na auto, powinny być na max. Jaki kod błędu Ci wyświetliło (końcówka)? Jakie miałeś napięcie i temperaturę pod obciążeniem? Przy offsecie +0,025 ryzykujesz już uszkodzeniem procesora, chyba że CI nie na nim nie zależy. 4,5 można powiedzieć że jest gwarantowane przy tych procesorach, wszystko powyżej to loteria. Ale myślę że może to być też przez przekroczenie limitów o których napisałem w pierwszym zdaniu. Zmień i potestuj.

EDIT: Do 4,8 może być już potrzebne internal pll overvoltage na Enabled.

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Witam was,

 

mam procka i7 2600K i tą samą płytę główną co "Ruski96" mam OC na 4,6Ghz (Offset Voltage: +0,050, CPU Load-Line: Level 3, niestety chyba kiepska sztuka, patrząc na wasze konfiguracje.

 

Pytanie tylko czy: 

W zakładce Advanced -> CPU Configuration

- Enhanced Halt State (C1E): ja mam na AUTO (czy Enable lub Auto ma jakieś znaczenie?)

- Power Limity i Current Limity 250. Primary i Secondary też dać na 250?

- według tego poradnika, https://www.youtube.com/watch?v=2HEy0PHfh4w&t=186s , można też obniżyć CPU PLL Voltage, ja mam stabilnie na 1,709V (na AUTO daje te 1,832V tak że można obniżyć)

 

- Wiem że moja karta będzie się trochę nudzić :) ale jak myślicie próbować jeszcze coś podkręcić? Tylko gram w gry, w tomb raider  :P  więc potrzebuje FPSów, nie trzymam kompa włączonego 24/7.

 

Cytuje "zbika90" Do 4,8 może być już potrzebne internal pll overvoltage na Enabled. 

 

Przecież przy każdym kręceniu musisz to mieć włączone tylko w tedy nie musisz ustawiać od razu 250 jeżeli trzymasz te 4,5, 4,6. W tym wypadku jeżeli kręcisz 4,8 to zwiększasz do 250, według poradnika którego wkleiłem. Podzielmy się wiedzą, bez krytyki  ;)

 

Moja konfiguracja w opisie.

Edytowane przez vortex82net
Link to post
Share on other sites
mam OC na 4,6Ghz (Offset Voltage: +0,050, CPU Load-Line: Level 3, niestety chyba kiepska sztuka, patrząc na wasze konfiguracje.

No nie do końca, kiepskie sztuki ciężko ustabilizować już na 4,5ghz. Jakie masz vcore w spoczynku i pod obciążeniem? Z grandisem w tej obudowie chyba nie ma problemów z temperaturami? W jakich momentach masz blue screeny gdy podniesiesz takty na 4,7-4,8? I najlepiej jeszcze kody tych BS

 

 

Enhanced Halt State (C1E): ja mam na AUTO (czy Enable lub Auto ma jakieś znaczenie?)

To akurat zależy od preferencji. Jeśli chcesz żeby EIST (automatyczne obniżanie zegara do 1,6ghz przy bezczynności) działało prawidłowo to C1E musi być włączone. Auto powinno włączyć C1E przy włączonym EIST, tak mi się wydaje ale jeśli jest taka opcja to daj na enabled. Wyłączenie eist i c1e może poprawić stabilność przy dużym oc ale moim zdaniem to marnotrawienie energii.

 

 

- Power Limity i Current Limity 250. Primary i Secondary też dać na 250?

Tak, wszystkie limity na maksymalną wartość. Procesor i tak nie weźmie więcej prądu niż mu potrzeba, z kolei niedobór może powodować blue screeny.

 

 

można też obniżyć CPU PLL Voltage, ja mam stabilnie na 1,709V (na AUTO daje te 1,832V tak że można obniżyć)

Zgadza się, do umiarkowanego oc można obniżyć PLL bez skutków ubocznych co w rezultacie obniża temperaturę. Przy mocnym oc tak gdzieś od 4,8-5,0 zalecane jest włączenie opcji "internal pll overvoltage" która podnosi to napięcie pod obciążeniem z tego co rozumiem.

 

 

Wiem że moja karta będzie się trochę nudzić

Generalnie tak ale to zależy od gry też. Ja np teraz przechodzę Shadow of War i 2600k ma zużycie średnio 25-30% przy podkręconej 970 na 100%. Do gier w multi każde 100mhz na procku się przyda.

 

EDIT: Pogrubiłem fragmenty które odnoszą się do tego co dopisałeś. Jeśli chcesz pomocy w dalszym podkręcaniu odpowiedz na moje pytania z początku posta

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

Super, dzięki za odpowiedź, pewnie bym chciał jakieś dalsze OC do 4,8Ghz, na pewno nie więcej, którego nie udało mi się ustabilizować. Ogarnę to w domu i ci odpowiem, potem możemy kombinować  ;)


Jestem z powrotem, więc udostępnię screeny z dysku google, tam jest sytuacja w spoczynku i w stresie, oraz załączyłem moją konfigurację biosu na 4,6Ghz. Oczywiście to są stare screeny bo już zastosowałem to co powiedziałeś, czyli:

 

 - wszystkie limity SHORT, LONG, PRIMARY I SECONDARY na 250

 - Enhanced Halt State (C1E): zmieniłem na ENABLE

 - blue screeny już nie pamiętam jakie występowały, będę na nową testował to zobaczymy.

 

 - https://drive.google.com/drive/folders/1sKaLcQPEjCBkU6nAxzqreruQ0tiUZMDd?usp=sharing

 

Obejrzyj i daj znać co o tym myślisz i lecimy troszkę z dalszym OC, zobaczymy czy da się ustabilizować go na 4,8Ghz ale niewiem czy od razu czy zahaczymy o 4,7 mniejszymi krokami.

 

Aha, pamięci nigdy nie podkręcałem, nie wiem czy to trzeba w ogóle robić przy takim OC bo z tego co zuważyłęm po forach to prawie nic to nie zmienia a byłaby to tylko dodatkowa grzałka koło procka, na dodatek 4 kości  :D

Edytowane przez vortex82net
Link to post
Share on other sites

Bios wygląda dobrze jeśli zmieniłeś tak jak napisałeś. Nie wiem tylko czemu bclk na 100,1 ale może tak zostać. 1,392v to co prawda sporo ale temperatura procesora bardzo dobra, myślę że można próbować wycisnąć więcej. Nie znam sekcji zasilania tej płyty, standardowo wszystko robisz na swoją odpowiedzialność jak to przy OC. Ustaw narazie 4,7 i potestuj, możliwe że na tych ustawieniach jeszcze pociągnie. Moim zdaniem 15 minut w occt + 15 minut w p95 wystarczy. Mam 2x8gb tego samego ramu co Ty i max co wyciągnąłem to 1886 cl10 cr2, więc na 4 kościach to bym w ogóle odpuścił temat, bo będzie jeszcze trudniej coś osiągnąć a zysk minimalny.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem tylko czemu bclk na 100,1 ale może tak zostać

 

hehe to taki mój fioł na tym punkcie, nienawidzę cen sklepowych 99,99zł i tu też niby 47x100 a mi pokazuje 4699Mhz czy coś podobnego i dlatego ten 100,1 żeby przeskoczyło tą cholerną setkę  ;)

 

30min poszło w OCCT, leci nowy screen na dysku pod nazwą "OC 4,7Ghz"

 

offset voltage +0.075

 

Czasami te rdzenie potrafią trochę pikować do max 77, szczególnie te dwa po środku, które na screenie są wyższe, ale to na parę minut i potem się stabilizuje do temperatury 72. Przez te 30min, może 2-3 razy tak się zrobiło, ale jakoś poszło.

 

Co wy na to?  8-)

Edytowane przez vortex82net
Link to post
Share on other sites

Ale po co podbiłeś napięcie? Można od razu ustawić 5,0ghz na 1,52v i powinno działać ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi żeby zajechać procesor w tydzień/miesiąc tylko znaleźć najwyższe możliwe taktowanie przy najniższym możliwym vcore do użytku 24/7. Obniż z powrotem na +0,05 i powtórz testy. Staraj się nigdy nie przekraczać 1,4v jeśli chcesz się jeszcze trochę nim nacieszyć.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak masz bluescreena to podaj tutaj kod.

 

Niema sprawy, tylko że od dwóch tyg. dopiero siedzę na windows 10 i te blue screeny zamieniły się w jakieś śmieszne bluescreeny z tą głupią buźką ":(" a kodu błędu, jak wcześniej były w windows 7, nie zauważyłem. Zresztą zobacz sam na moim dysku google, linki powyżej. Ten bluescreen wyskoczył jak robiłem wczorajsze testy.

Link to post
Share on other sites

Nic z tego dalej niestabilne, tak po 5 min. się wyłącza i kod: CLOCK WATCHDOG TIMEOUT.

 

Chociaż teraz spróbowałem dać VTT 1.048 i 15min. przetrwał, jak myślisz przetestować jeszcze w tych granicach? Zaś jutro muszę spróbować, mało czasu teraz :(

Edytowane przez vortex82net
Link to post
Share on other sites

Podaj aktualne ustawienia bo się troszkę pogubiłem juz

 

Więc,

 

- All core: 4,7

- Internal PLL overvoltage : AUTO

- Offset voltage: +0.060V

- CPU PLL Voltage: AUTO (miałem 1.709 bo znalazłem stabilne napięcie dla niego ale stwierdziłem że przy dalszym OC dam jak na razie AUTO)

- VTT voltage: (z tym się bawiliśmy, najpierw 1.1 potem 1.2 ale nic z tego, widać że jest bardziej stabilny przy AUTO bo w tedy napięcie wynosi 1.076V jak na zdjęciach. Spróbowałem dać 1,048V i przetrwało 15min OCCT.

- reszta jak na zdjęciach.

 

Tak że nie mam pojęcia co dalej, sam się nie tykam :)

Link to post
Share on other sites

Żeby ustabilizować musiałbyś podbić offset. Wcześniej przy +0,075 było stabilnie ale vcore przekraczało 1,4v. Takie napięcie raczej nie uszkodzi procesora ale może spowodować szybszą degradację, czyli z biegiem czasu będzie potrzebował jeszcze wyższego napięcia żeby działać prawidłowo. Z drugiej strony to już 8-letnie procesory i w niedalekiej przyszłości trzeba będzie i tak pomyśleć o przesiadce. Rozwiązania są 2, albo podejmujesz ryzyko i próbujesz ustabilizować te 4,7ghz albo wracasz do poprzednich ustawień na 4,6 i szukasz najniższych stabilnych napięć. Moim zdaniem nie warto się szarpać o te 100mhz (2,17% różnicy raczej nie zauważysz na codzień). Możesz pobawić się jeszcze ramami ale na 4 kościach ciężko będzie coś zdziałać. Ustaw VTT na 1,2v i dramV na 1,65v i sprawdź czy pójdą na 1866.

Link to post
Share on other sites

Oki, spróbuje, nie będę przesadzał, ostatnie testy w ten weekend i się okaże.

 

Co do zmiany kompa, właśnie siedzę w nowej budzie od fractala, wiatraki i Palita 1080, coś już przyszykowałem na przyszłość. Później wystarczy tylko płyta główna, procek i ram.

Jak widać nowe gry nie wymagają jakiegoś super sprzęta z i9 9900k, mówię o fullHD (60FPSów) jest to totalnie bez sensu i wydawanie pieniędzy "dla mnie" bo jeszcze na tym procku pociągne "jeżeli go nie zjaram" ;)

 

Napisze jeszcze po testach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...