Skocz do zawartości

Konkurs na najlepszy zestaw z i5 2500k


Recommended Posts

No może nie konkurs, ale będzie się można wykazać :P

Chcę sobie zmodernizować kompa z E8400 na i5 2500K (miałem czekać na Ivy Bridge ale czy warto?). Trochę wypadłem z obiegu i już nie jestem świadomy, która płytę brać, jakie pamięci do tego itd.Tak więc przejdźmy do zasad konkurs:

 

Zadanie polega na zaproponowaniu dobrego zestawu z 2500K + MOBO + RAM (raczej 8GB). Mój obecny zestaw napędza 550W Corsair, więc nowego zasilacza raczej nie potrzebuję. Grafika też zostaje - GTX570 Raczej nie będę się bawił w SLI, więc nie potrzebuję dwóch PCI-X x16 :D Nie mam pojęcia, czy potrzebuję lepszego niż boxowe chłodzenie. Kiedyś pewnie CPU pokręcę, więc może przydałoby się coś lepszego. Obecnego proca chłodzi Penagram Karakorum, ale raczej nie uda się go zamontować na nowej płycie. Nie chcę płacić za dużo (no bo i po co :P), więc prosiłbym o nie przesadzanie z wypasem podzespołów. No i na koniec, może polecicie mi jakiś tani, a dobry sklep?

 

Najlepszy zestaw zmodernizuje mojego kompa :D

Link to post
Share on other sites

Zapomniałeś o najważniejszym- NAGRODACH :P

A tak zupełnie serio to proponuję:

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=40026

Oczywiście jest to wstępna konfiguracja, jeśli posiadasz na sprzęt większy budżet to można dać lepsze chłodzenie. Apropos chłodzenia-powiedz jaka posiadasz obudowę i czy zamierzasz kupić nową. Co do pamięci to jeżeli zależy Ci tylko na grach to 4 GB wystarczą w zupełności, gdyż nie zauważysz różnicy w płynności działania gier. No chyba, że budżet pozwala na kupno 8 GB "na przyszłość" lub zajmujesz się obróbką foto/wideo.

Co do sklepu to proponowałbym camino.pl, saturion.pl, esc.pl, techplanet.pl. Co sklep to inna cena, w jednym może być znacznie tańszy procesor ale np zdecydowanie droższa karta graficzna ;)

Link to post
Share on other sites

Aktualna obudowa to Cooler Master Elite 331 z 2 120mm wentylami. Obudowa jak obudowa, to co teraz mam bez większych problemów się mieści. Nie planowałem zmiany obudowy, więc ten element na razie chyba pominę. Chociaż mam na oku używanego Thermaltake Armor Junior :P.

 

Ramu mam teraz 4GB i czasami mi brakuje, zwłaszcza jak odpalę taki jeden program do obróbki grafiki, który potrafi zjeść tyle ramu ile ma znajdzie :P System po starcie zjada 2GB ramu (trochę to dziwne). Tak więc, doszedłem do wniosku, że od razu kupię 8 GB i będzie spokój :P Aaaa... ramy 1600 MHz / szybsze / wolniejsze?

 

Zaproponowane MOBO nie jest za słabe? Gdzieś kiedyś przejrzałem spory test płytek z 1155 i o ile mnie pamięć nie myli podany model nie powalał na kolana. Osobiście przymierzałem się pod ASUSa P8P67.

 

A co do nagrody, może nią być fotka złożonego zestawu i uśmiech jego właściciela :P

Edytowane przez kubbak
Regulamin - punkt 2j
Link to post
Share on other sites

Mobo podałem właściwie najtańsze sensowne, gdyż napisałeś żeby nie szaleć ;) Ten Asus jest ok, śmiało możesz go brać. pytałem o obudowę aby się upewnić czy Zalman Performa się do niej zmieści- tak, wejdzie. Skoro zajmujesz się obróbką dużych plików graficznych to śmiało możesz brać 8 GB. Wg mnie w tego typu zadaniach lepiej sprawdzą się pamięci 1600 niż wolniejsze.

Tutaj cfg po zmianach:

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=40027

 

A co do nagrody, może nią być fotka złożonego zestawu i uśmiech jego właściciela

:D Edytowane przez SP1DER987
Link to post
Share on other sites

Pisząc o dobieraniu podzespołów bez szaleństw, chodziło mi raczej o nie wkładanie przesadnie wypasionych MoBo w style ASUS Maxiumus, albo 4GB ramu z super niskim CL, który będzie kosztował tyle co 8GB wspomnianych wyżej A-Dat(a). Tak więc płytka powinna być przyzwoita -> stabilna praca, dobre OC, przyszłościowo przydałyby się min 2 porty USB 3.0 i min 2 SATA 3.0, ale to akurat chyba standard. Dźwięk robi mi Xonar DX, więc nie potrzebuję karty z czymś lepszym niż integra, Aaaa... przydałoby się, żeby płytka miała 10-12 USB 2.0. Mam dużo podłączonych peryferiów.

 

Początkowo planowałem wydać ok 1500 zł, ale zacząłem kombinować i przesunąłem limit do ok 1800-2000 zł Jeżeli będzie taniej, to pewnie dorzucę do zestawu SSD. Podobno po postawieniu na takim HDD OS'a efekt jest całkiem przyjemny. Tu akurat wybór jest prosty: Corsair Force 60GB lub OCZ Agility 3 60GB :P

Edytowane przez kubbak
Regulamin - punkt 2j
Link to post
Share on other sites

i5 2500K

ASRock Z68 Extreme4

http://media.bestofmicro.com/A/X/291993/original/asrock_z68-extreme4_award.jpg

2x4GB 1333 lub 1600 CL9 bez wyuzdanych radiatorów bo to jedynie później przeszkadza jak chłodzenie CPU jest pokaźnych rozmiarów.

np. GoodRam 2x4GB DDR3-1333 Dual Chanel CL9 lub GoodRam 2x4GB DDR3-1600 Dual Chanel CL9 Play (wspierajmy polski przemysł)

 

skąd jesteś, jakie masz sklepy?

Ja zazwyczaj kupuję Proline i emarket.pl

Edytowane przez radier
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja zaproponuję taki zestaw http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=40064 nie jest może najtańszy, ale solidny. :):evil:

 

Ciekawa płyta, nie wiele droższa od proponowanego wcześniej asrocka, ale z pełną obsługa SLI/Crossfire i 2 x PIC-E 16x. Nie planowałem montować kiedykolwiek 2 kart, ale biorąc pod uwagę to, że Ivy Bride będzie oferował PCI-E 3.0, co może pociągnie za sobą produkcję wydajnych kart tylko w tym standardzie, to może jednak SLI będzie dobrym rozwiązaniem.

Co do pamięci, to chyba jednak pozostanę przy A-Datach z racji na mniejsze radiatory. Nie wiadomo, czy te ramy się zmieszczą przy zaproponowanym chłodzeniu.

Link to post
Share on other sites

Sam jesteś jak ta pełna obsługa 2x16. W trybie SLi/CF przy dwóch kartach obie płyty pracują w trybie x8/x8. Żeby było x16/x16 to potrzeba na płycie układu NF200, a ten posiadają płyty za ponad 1000zł. Poza tym różnica w wydajności jest marginalna.

 

ASUS nie stosuje mostka PLX więc:

Lacking the PLX bridge found on the company's more expensive products, it’s impossible to populate all of the interfaces simultaneously. The second PCIe x1 slot is, for example, shared with the front-panel USB 3.0 controller and the four-lane x16-length bottom slot. When one of the two slots is filled, electronic switches disable the other two interfaces. The features get even sparser when the bottom slot's x4-mode is enabled; doing so disables the first x1 slot and the eSATA controller.

ASRock'a projektował ktoś z głową i takich niespodzianek nie uświadczysz.

Link to post
Share on other sites

Sam jesteś jak ta pełna obsługa 2x16.

 

Nie denerwuj się z powodu moich błędnych wpisów. Temat zacząłem właśnie dlatego, że od jakiegoś czasu nie jestem na bieżąco z nowymi technologiami i nie chciałbym popełnić błędy i kupić czegoś z czego nie będę w pełni zadowolony. Z tym brakiem wiedzy może lekko przesadziłem, ale np. o takim mostku PLX nigdy nie słyszałem. Teraz już wiem, że warto go mieć w mobo i pewnie dlatego wybiorę płytę asrocka.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Krótkie podsumowanie dotychczasowych poszukiwań:

CPU: i5 2500K - lepszego chyba nie ma

MOBO: AsRock P67 Extreme 4 - chyba nie ma sensu dopłacać do modelu Z86 Extreme 4. Przejrzałem jakiś test i korzyści z chipsety Z68 są wg mnie zbyt małe żeby dopłacać do płytki prawie 100 zł. Poprawcie mnie proszę, jeżeli się mylę.

Chłodzenie: Zalman CNPS10X Flex + 120mm wiatrak. I tu pojawia się pytanie dodatkowe: jaki wiatrak? Powinien być wydajne i możliwie cichy. Zalman w wersji Quite chyba nie ma sensu (mniej żeberek za mniej więcej ta samą cenę)

RAM: A-Data 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Gaming - Co do tego elementu mam chyba największe wątpliwości. A-Daty powinny być OK i co ważne powinny się bez problemu zmieścić. Coś z dużym radiatorem tez się chyba zmieści ale tu już będzie trudniej. Zastanawiam się jeszcze nad droższymi G.Skill DDR3 8GB(2x4GB) 1600MHz Eco z racji na niższe napięcie 1.35V (A-Daty i cała reszta 1.65V). Gdzieś trafiłem na sugestię, że do Sandy Bridge ramki z niższym napięciem będą lepsze. Niestety w tym samym miejscy nie było wspomniane dlaczego niższe napięcie jest lepsze. Obstawiam, że chodzi tutaj o OC. Skoro 2500K kręci się mnożnikiem, to chyba nie ma co dopłacać do niższego napięcia?

 

Tyle w temacie sprzętu. Ze sklepami jest ciekawa historia. W sumie nie jest zaskoczeniem, że trudno jest znaleźć sklep, ze wszystkimi podzespołami w dobrych cenach. Prawdopodobnie skończy się na esc.pl.

Edytowane przez dstefanski
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...