Skocz do zawartości

9900 vs 3900x - granie, streaming, multizadaniowość, AAE, Premiere Pro


Recommended Posts

Witam,

 

W najbliższych dniach planuję wymianę mojego 6700k i płytki na Z170 na coś mocniejszego. Zanim pojawiły się nowe Ryzeny, byłem pewien, że wybór padnie na 9900K, jednakże po premierze 3-gena, Ryzen 3900x wydaje się być zdecydowanie lepszy wyborem. Komputera najczęściej używam do grania w CS:GO jednocześnie streamując go i kilka innych gier (GTA5, Escape From Tarkov i inne). Praktycznie cały czas mam otwarte kilkadziesiąt zakładek w chrome z podłączonymi czterema monitorami. Mój obecny 6700k nie daje rady z moją multizadaniowością. Nawet oglądanie innych streamów w trakcie grania powoduje ogromne spadki fps w CS'ie. Oprócz tego zdarza mi się obrabiać filmy w Premierze i tworzyć animacje w AAE.

 

Reszta części jakie posiadam to przede wszystkim 32GB 3000Mhz CL16 (planuję zmienić ale jeszcze nie teraz), GTX 1070, zasilacz Corsair'a 850W, dysk NVME od PNY, dwa dyski SSD SATA3 i HDD.

 

Co na moim miejscu byłoby lepszym wyborem, 9900k czy 3900x i jaka płyta (chciałbym od Asusa z Aura Sync) do jednego i drugiego.

Link to post
Share on other sites

jeśli kupujesz teraz to i9 9900k bo dostępność i chore ceny 3900x robią ten procesor nieopłacalnym. Jeśli lubisz przepłacać to 3900x

 

i9 9900k tylko aorus z390 master, koniecznie jak chcesz to asus maximus XI hero (jak chcesz przyoszczędzić to wystarczy aorus pro lub taniej elite)

 

3900x od najtańszych i najbardziej opłacalnych x570, które sobie poradzą aorus elite , aorus pro i, asus prime pro, aorus pro (i ewentualnie aorus ultra ale ma trochę gorzej chłodzoną sekcję od pro), aorus master i crosshair viii hero, droższych już się nie opłaca.. Inne albo są nieopłacalne albo zbyt gówniane. Większość x470 mało opłacalna, crosshair vii sobie poradzi

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem i9900k Gigabyte Aorus z390 pro wifi i G.skill tridentz rgb 32gb 2x16 3200 cl14 Działa :D za wszystko zapłaciłem 3400pln :)

 

 

Cieszę się, że sprzęt działa ale trochę daje offtopem. Wiem, że 9900k to dobry proc ale ten temat stworzyłem bo nie wiem, czy 3900x nie jest lepszym wyborem.

Link to post
Share on other sites

Testy pokazują, że R9 jest minimalnie szybszy od i9 w csgo, co samo w sobie jest nie lada wyczynem. Jeżeli dodatkowo potrafiłbyś profesjonalnie lub pół-profesjonalnie wykorzystać dodatkowe wątki to chyba nie ma co dalej dyskutować... :D

 

Co do Mobo: napisał Ci kolega w #2 poście o płytach, sam mam C7h i... trochę narzekam (głównie na to, że dopiero najnowszy Bios w wersji Beta pozwolił mi ruszyć bez problemu dedykowany pod Ryzena ram - Gskill Flare X 3200 cl14 + jego dalsze OC*).

 

Plyty X570 od Asusa tj żart (cena/wydajność) no ale za dyskotekę trzeba płacić. Najtaniej ale jeszcze daleko od 2k wychodzi Strix 570-F i w to bym celował (miałem X470-F i był to kawał płyty).

 

https://www.x-kom.pl/p/501589-plyta-glowna-socket-am4-asus-rog-strix-x570-f-gaming.html

 

* - dzięki @Revan za screeny z Biosa ;)

Link to post
Share on other sites

Dla mnie przemówiła cena poniewaz taniej było. Nastawiałem sie na amd ale wyszlo jak wyszło Amd na plus ma Pci 4.0  wiec można założyc szybki SSD, wiecej rdzeni w grach 4k mały % rożnicy. Temp w obu przypadkach najlepiej aio. Ram tez troche kosztuje z niskim CL. i kompatybilność procków u amd do chipsetu :)

Link to post
Share on other sites

Dobra, mój błąd, nie sprawdziłem wcześniej cen X570. Powiedzmy, że dorzucę 300zł, co byś polecił Rebelmind bo widzę, że ogarniasz temat.

 

 

Albo rzeczywiście pomyślę jeszcze o tej X470 od asusa.

 

 

Edit. I jeszcze pytanie. Jak wiele różnic między tym asusem X470 a tym X570 zauważę?

Edytowane przez shayenek
Link to post
Share on other sites

X570 ma wentyl na chipsecie, X470 nie ma (bo nie potrzebuje). X570 obsługuje PCI-Express 4.0 (na razie tylko dyski SSD to potrafią wykorzystać), X470 może dostać update żeby 4.0 obsłużyć (ale nie musi). Tańsze płyty X570 nie są wcale lepsze od droższych X470 (ba, te starsze są tańsze zazwyczaj nawet).

 

Jeżeli chcesz przyzwoicie i w miarę tanio ogarnąć temat, to Asus Prime X470 Pro jest całkiem ciekawą opcja. Obsługuje "Aurę", ma ciut mniej bajerów, ale jest też tańszy.

 

https://www.x-kom.pl/p/425139-plyta-glowna-socket-am4-asus-prime-x470-pro.html

 

Linkowany wcześniej X470-F to bardziej dyskotekowa płyta, ale też dobra opcja.

 

Pamiętaj jeszcze, że biorąc płytę z serii 400 musisz wykupić usługę update'u biosa, bo 3900x nie ruszy bez tego.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie chciałbym wydawać połowy ceny procesora na płytę

 

to ile % wartości procesora chciałby kolega wydać na płytę główną?

 

Zawsze można zostać przy 3700X wtedy można znaleźć płytę za 12% wartości procesora.

 

https://proline.pl/asrock-a320m-dgs-am4-p1302425

 

Z tym że osobiście nie szedłbym w tą stronę.

 

A tak na poważnie x570 niestety tanie nie jest, wybitnie udane też nie - wystarczy poszukać w sieci testów temperatury są spore a jeśli do tego dołożyć jakieś mocniejsze GPU które dmucha prosto w chipset to te 40mm wiatraczki potrafią kręcić się >5-6k obrotów.

 

Wiec dość mocno jest okupiony bólami ten ficzer w postaci PCI-E 4.0. 

W przypadku 3900X warto dołożyć do czegoś poczciwego, albo po prostu pozostać na porządnym X470.

Link to post
Share on other sites

Ile gorzej? Max 15% w skrajnych przypadkach? Poza tym w csgo będzie lepiej:

 

 

Z tych tytułów, z granych przeze mnie, najgorzej wypada Apex Legends. 7% różnicy vs. więcej rdzeni/wątków do multizadaniowości, co będzie lepszym wyborem? Nadal jestem przekonany bardziej do 3900x ale nie wiem jak te 4 rdzenie więcej wpłyną na ogólne korzystanie z komputera już niekoniecznie w grach.

 

 

Co do płyty, zostanę na 100% przy X470. Całkowicie zapomniałem o wentylatorze w X570, który to według niektórych testów nawet na pulpicie potrafi się mocno rozkręcić. Wybiorę jedną z tych dwóch Asus'ów. Którą dokładnie, muszę się zastanowić ale pewnie tą droższą, bardziej "dyskotekową".

 

 

Edit. Zaznaczam także, że jakieś 90% czasu spędzonego na graniu to CS:GO.

Edytowane przez shayenek
Link to post
Share on other sites

No to masz zapewne świadomość, że 7% różnicy nie poczujesz bez miernika kl/s, prawda? A sam pisałeś, że 8 wątków w Sky Cię już potrafi przydusić ;)

 

A jak mają rdzenie dodatkowe wpłynąć na całokształt? No przecież nie będzie chodzić gorzej niż na 4C/8W.

 

Co do płyty: one mają niemalże identyko specyfikacje, tańszy też wspiera Aura Sync więc może tu nie ma co dokładać za napis Strix?

Link to post
Share on other sites

Benchmarki z reguły są testowane przy 0 wpływie tła windowsa na z reguły świeżych instalkach windowsa tylko do testów. Skoro robisz stream czy inne rzeczy w tle, to 3900x powinien wówczas lepiej sobie radzić.

 

X570 ceny są wyższe, ale za dobre X470 też tyle zapłacisz. Tańsze płyty X470 to praktycznie sekcje z B450, nawet od MSI, 12c to skraj ich wytrzymałości.

 

Szedłbym w płyty X570 Gigabyte. Na razie najlepiej sobie radzi jeśli chodzi o update biosu. Taki Aorus Elite to ~850zł spokojnie Tobie wystarczy, a 16c też pociągnie. Ma te 12faz przez doublery. Cooler chipsetu jest niżej niż w osławionych asusach i asrockach. Nie powinien aż tak się grzać.

Link to post
Share on other sites

A jak mają rdzenie dodatkowe wpłynąć na całokształt? No przecież nie będzie chodzić gorzej niż na 4C/8W.

 

Co do płyty: one mają niemalże identyko specyfikacje, tańszy też wspiera Aura Sync więc może tu nie ma co dokładać za napis Strix?

 

 

Tego, że będzie chodzić wszystko o wiele lepiej niż mój obecny 6700k jestem pewien, bardziej chodziło mi o 4 dodatkowe rdzenie względem 9900k i czy ten dodatek zauważę przy wykonywaniu wielu rzeczy jednocześnie.

 

 

Jeżeli chodzi o płytę, rzeczywiście trochę mi szkoda wydawać te dodatkowe pieniądze na identyczną specyfikację, aczkolwiek jasny kolor tego PRIME'a nie będzie mi pasował do reszty.

Benchmarki z reguły są testowane przy 0 wpływie tła windowsa na z reguły świeżych instalkach windowsa tylko do testów. Skoro robisz stream czy inne rzeczy w tle, to 3900x powinien wówczas lepiej sobie radzić.

 

X570 ceny są wyższe, ale za dobre X470 też tyle zapłacisz. Tańsze płyty X470 to praktycznie sekcje z B450, nawet od MSI, 12c to skraj ich wytrzymałości.

 

Szedłbym w płyty X570 Gigabyte. Na razie najlepiej sobie radzi jeśli chodzi o update biosu. Taki Aorus Elite to ~850zł spokojnie Tobie wystarczy, a 16c też pociągnie. Ma te 12faz przez doublery. Cooler chipsetu jest niżej niż w osławionych asusach i asrockach. Nie powinien aż tak się grzać.

 

Jeżeli ktoś jeszcze jest w stanie polecić płyty X570 w cenie podobnej do tego X470, innych producentów niż ASUS, to jestem skłonny zmienić zdanie.

Link to post
Share on other sites

Aorus (Gigabyte) stara się jak może poprawić image po blamażu z płytami serii 300. Seria 400 była już całkiem sensowna, myślę że przy X570 nie będzie gorzej. Tyle że po co brać taniego X570 skoro w tej samej cenie masz dobrego X470 od Asusa?

Link to post
Share on other sites

Ja niestety pod Intela jestem monotematyczny: EVGA only, czyli w przypadku Z390 - modele Dark i FTW - tyle że to nie są tanie sprawy :/

 

Wiele dobrego słyszałem o Asrock Z390 Taichi, ale w temacie płyt pod s.1151v3 generalnie mało się interesowałem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...