Skocz do zawartości

Problem z bootowaniem - Msi b450 a-pro + Ryzen 5 3600


Recommended Posts

Hej, od kilku dni mam problem z uruchamianiem komputera. Po włączeniu, na płycie zaświeca się kontrolka cpu, wentylator na cpu chodzi na 100%. Jedynym rozwiązaniem jakie "działa" jest wyłączenie komputera (przytrzymanie przycisku power), wylączenie zasilacza na kilka sekund. Po tym komputer przechodzi z tej fazy cpu dalej i działa normalnie.

 

Specyfikacja:

CPU: Ryzen 5 3600

MOBO: MSI B450 A-PRO

PSU: Seasonic 550 gold

RAM: Corsair Vengeance LPX, 2x8GB, 3000MHz, CL15

GPU: Nvidia GTX 770 Gainward Phantom 2GB

 

BIOS najnowszy (7B86vA8), przywrócony do ustawień domyślnych.

 

Ktoś miał podobny problem, wie czy istnieje jakieś inne rozwiązanie niż czekanie na kolejne wersje biosu ?

Z góry dzięki za pomoc :D

Link to post
Share on other sites

 

 

Ktoś miał podobny problem, wie czy istnieje jakieś inne rozwiązanie niż czekanie na kolejne wersje biosu ?

 

No tak coś czułem że wcześniej czy później ktoś napisze i na naszym forum o tym...

Tak, to niestety efekty uboczne dziadowania MSI, musisz śledzić zagraniczne fora, może wypłynie w międzyczasie jakieś rozwiązanie tematu.

 

Niestety czekanie na stable biosy (bo ten który masz to beta - co AMD woli trochę tuszować na swojej stronie pod napisem "download here" ale to własnie 7B86vA8 który posiadasz.) to chyba jedyne co pozostało.

Link to post
Share on other sites

Niestety czekanie na stable biosy (bo ten który masz to beta - co AMD woli trochę tuszować na swojej stronie pod napisem "download here" ale to własnie 7B86vA8 który posiadasz.) to chyba jedyne co pozostało.

 

Zauważyłem że to beta jak chciałem pobrac beta bios i okazało się że to ten sam xd

 

I tak dzięki za informacje, jeżeli pojawi się jakieś rozwiązanie to napiszę tutaj :)

Link to post
Share on other sites

Borykam się z tymi problemami z moją płyta i mogę ci dać prostą radę: nie kombinuj. Jeśli masz problem z bootowaniem, to z moich doświadczeń wynika że najlepiej jest po prostu restartować komputer, do skutku. Ewentualnie się włączy :)
Samo działanie i niedziałanie płyty dzieje się w seriach. Teraz twój komputer działa, i przez parę dni/tygodni  będzie się uruchamiał bez żadnych problemów (może raz/dwa razy pod rząd zaświeci się CPU). Póki niespodziewanie płyta głowna zmieni zdanie i kilkadziesiąt razy pod rząd odmówi ci uruchomienia. W jednym z takich przypadków restartowalem komputer chyba z 50 razy by w końcu się uruchomił :D Dzisiaj po utracie prądu po tak 20 restartach wystartował.
Ja od paru tygodni usypiam komputer zamiast go wyłączać, i jak na razie nie miałem z tym żadnych problemów, więc jeśli wolisz nie ryzykować z wyłączaniem komputera to go po prostu usypiaj :) Niektórym podobno przy usypianiu/wybudzaniu wyskakują BSOD-y, jednak ja takich nie zauważyłem - może kwestia najnowszych sterowników do chipsetu od AMD, nie wiem.

 

PS: Sztuczka ze zwieraniem RESET SW też nic nie daje, jak również wszystkie te sztuczki które można znaleźć w sieci - ludzie twierdzą że działają, bo akurat w momencie po tym jak ją spróbowali to płyta główna postanowiła zmienić zdanie i zacząć działać :)

Edytowane przez kamild1996
Link to post
Share on other sites

Myślę że jezeli jakieś "sztuczki" mogą zadziałać to warto je przetestować.

Jeśli znajdzie się sposób potwierdzony przez znaczną większość osób i nikt nie wspomni że mu ten sposób nie działa to jak najbardziej. Inaczej szkoda czasu, tym bardziej ze sztuczkami pokroju "wykonaj flashback BIOS do starej wersji po czym aktualizuj BIOS wersja po wersji resetując CMOS po każdej aktualizacji, wszystko przy wyjętych wszystkich komponentach z płyty głównej". 

Ale nie bronię, jak ci się chce to testuj =D 

Link to post
Share on other sites

 

 

W jednym z takich przypadków restartowalem komputer chyba z 50 razy by w końcu się uruchomił  Dzisiaj po utracie prądu po tak 20 restartach wystartował.
 

 

No to niezła jazda, po tyłku dostaje i mobo i zasilacz - to nic jeszcze nie wiadomo o stable biosach?

 

Po prostu nie wierzę w to, że do tej pory nie dało się ich wydać.

Technicznie "stare" wersje nie odbiegają niczym od nowych, poza ilością pamięci.

 

Nie chce siać demagogii ani szerzyć teorii spiskowych ale coś mi się wydaje, że to jest nic innego jak dbanie o odpowiednie słupki sprzedażowe MAXów i jak tabelki będą się zgadzać to w końcu wyjdą stable biosy.

Link to post
Share on other sites

 

 

No to niezła jazda, po tyłku dostaje i mobo i zasilacz - to nic jeszcze nie wiadomo o stable biosach?

 

Po prostu nie wierzę w to, że do tej pory nie dało się ich wydać.

Technicznie "stare" wersje nie odbiegają niczym od nowych, poza ilością pamięci.

 

Nie chce siać demagogii ani szerzyć teorii spiskowych ale coś mi się wydaje, że to jest nic innego jak dbanie o odpowiednie słupki sprzedażowe MAXów i jak tabelki będą się zgadzać to w końcu wyjdą stable biosy.

 

Ostatnia wzmianka od MSI w sprawie BIOSów jest chyba tutaj, sprzed 6 dni: 

https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/cmbenw/another_day_another_lack_of_communication_from_msi/ew1gr3q/ (komentarz niżej)

Nie wiem, może w płytach z mniej pojemną pamięcią na ROM omyłkowo wycięli coś więcej niż wypaśny interfejs i teraz się główkują co to było  :menda:

Ale też mam takie wrażenie, że chcą opylić MAXy i dlatego jak na razie olewają "poprzedniego" Tomahawka. Tutaj są dostępne BIOSy do płyt MSI do testowania (są to super wczesne BIOSy z wieloma błędami, więc radzę nie próbować  :!: ), B450 Tomahawk ostatnią wersję testową miał w tamtym miesiącu (BIOSy pod tą płytę mają "7C02" w nazwie) podczas gdy inne płyty dostają je regularnie.

Nie dziwie się ludziom którzy zwracają przez te problemy swoje tomahawki i biorą płyty od innych firm albo przełamują się i dopłacają do X570. Sam bym tak zrobił, ale póki usypianie komputera nie sprawia mi żadnych problemów i restartowanie (w przeciwieństwie do pełnego wyłączania) komputera było jak na razie dla mnie również niezawodne, to przecierpię...

Edytowane przez kamild1996
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Miałem ten sam problem, na zasilaczu seasonic nie bootował ale bootował na innym zasilaczy (innego producenta). Ja kupiłem zasilacz seasonic 650W focus golg i on działał z innymi płytami, ale z MSI miał problem. Wymieniłem płytę na asrock i działa bez problemów. Pisałem nawet do MSi ale polecili zmienić bios. To niestety nie pomogło.
Już więcej nie kupię płyty tego producenta. Miałem płytę msi b450m gaming plus.

Edytowane przez Krzysztof12a
Link to post
Share on other sites

MOBO: B450M MORTAR MAX

BIOS Version:                 2.C2
BIOS Release Date:            12/09/2020
CPU:                          AMD Ryzen 5 2600 Six-Core Processor            
Memory:                       16 GB @
                               - 8 GB DDR4-2933, A-DATA Technology DDR4 3000           
                               - 8 GB DDR4-2933, A-DATA Technology DDR4 3000        

ZASILACZ: chiftec proton 650 W   

 

Deska była w serwisie "Autoryzowany serwis producenta nie stwierdził występowania zgłaszanej usterki. Urządzenie jest w pełni zgodne ze specyfikacją producenta" po powrocie przez tydzień było ok.

Narazie działa, na poprzedniej wersji BIOS jak wywaliło LED CPU to dopiero po flashu i 20x reset to wstał.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...