Skocz do zawartości

Zasilacz be quiet! - hałas podczas uruchamiania komputera


Recommended Posts

A czy jesteś pewny, że to wentylator w zasilaczu?
Bo jeżeli masz w miarę świeży komp, to podczas rozruchu wentylatory są na sekundę rozpędzane do maksymalnej prędkości, aby potem zejść do standardowej.

Link to post
Share on other sites

To jest całkowicie nowy zasilacz, cała reszta komputera również. Na pewno jest to wentylator zasilacza i tak jak napisałeś, rozpędza się do maksimum na starcie, ale... no właśnie ciężko przez internet stwierdzić, ale wydaje mi się, że ten hałas - krótkotrwały ale spory - to jednak trochę przesada. Trochę tak, jakbyś na 3 sekundy włączył odkurzacz i po 3 sekundach go wyłączył - bardzo duży rozrzut wydobywającego się dźwięku, bo później jest już bardzo cicho.

Link to post
Share on other sites

W moim BQ nie ma czegoś takiego. Ja mam z serii 10. Wiem że w kartach graficznych producenci stosowali takie patenty, żeby wentylatory oczyszczały się z kurzu przy starcie. Czy ten patent jest w nowszych zasilaczach BQ nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Może łożysko trochę szwankuje?
Nie jesteśmy tego w stanie niestety stwierdzić bez usłyszenia tego efektu.

W sumie też się nie spotkałem do tej pory, by wentylator zasilacza startował od 100%, a potem schodził na normalne obroty.

 

Edit: jaki to dokładnie model zasilacza?

Edytowane przez slo1q
Link to post
Share on other sites

Wielu producentów stosuje podobne patenty , np. w gtx 1060 od Palita co kilka godzin wentyl wskakuje samoczynnie na max. obroty na kilka sekund. Nie jest to wcale takie głupie jak się wydaje.. a o ile totalna cisza nie jest wymagana to można przeboleć chwilę hałasu. A radiatory trochę tam przedmucha.

Link to post
Share on other sites

Jak zasilacz po roku będzie zasyfiony kotami i sterownik poda napięcie 5V na wiatrak, to jest szansa, że wentylator nie ruszy. To jest po to ustawione, żeby wentylator się trochę przedmuchał i żeby przy uruchomieniu pokonać większy opór. Proponuję wziąć do ręki podręcznik z fizyki z gimbazy i poczytać sobie o tarciu statycznym i kinetycznym. A jak ci się nie chce czytać to tak na chłopski rozum: jak wentylator chwilę pochodzi, łożysko się nagrzeje, smar się zrobi żadszy i lepiej będzie smarować łożysko to potem potrzeba przyłożyć mniejszej siły, żeby wiatrak się dalej kręcił. Jak samochód odpalasz to na początek też idzie ze 3-4 litry  na godzinę, a po chwili spalanie spada do 0,7 litra na godzinę na biegu jałowym.

 

PS. Jak ci te 3 sekundy przeszkadzają, to co powiesz na odpalanie jakiegoś  rackowego Della. Tam 14 sztuk wiatraczków na pełnych obrotach kręci się dobre 2 minuty.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

No ale są sterowniki co puszczają specjalnie na start 12V i po sekundzie schodzą do zamierzonego, tak jest w lepszych regulatorach obrotów do obudów.
To raczej jest aby przedmuchać elementy zasilacza z kurzu + nasmarować łożysko.
Dużo firmowych kompów tak ma, nawet z wentylatorami w obudowach, potrafią wyć po starcie przez chwilę.

Taka ciekawostka, są zasilacze, gdzie po wyłączeniu PC wentylator na zasilaczu chodzi jeszcze chwilę, studząc jego komponenty.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak zasilacz po roku będzie zasyfiony kotami i sterownik poda napięcie 5V na wiatrak, to jest szansa, że wentylator nie ruszy.

Nie ma co przesadzać z tworzeniem teorii. Pracowałem na stolarni na maszynie CNC, a więc pył unosił się wszędzie. Maszyna miała w środku stary komputer, który pracował w tym pyle bezawaryjnie. Jedynie zepsuł się HDD, dostał bad-bloków, a cały komputer chodził dalej. Przy wymianie dysku otworzyliśmy po latach obudowę komputera, a tam koloru przewodów nie było widać, bo wszystko oblepione pyłem.

 

Klawiatura nieosłonięta, a wszystkie klawisze działały. Raz na jakiś czas sprężonym powietrzem profilaktycznie ją się potraktowało. Jedynie myszkę wymieniliśmy, bo mikrostycznik padł.

Link to post
Share on other sites

Taka ciekawostka, są zasilacze, gdzie po wyłączeniu PC wentylator na zasilaczu chodzi jeszcze chwilę, studząc jego komponenty.

 

 

To co opisujesz to technologia ECASO stosowana np przez BQ to żadna ciekawostka i serwomechanizm wentylatora stosowany już od P7 PRO m.in. nie tylko wentylator w zasilaczu pracuje ale także wentylatory w obudowie które możemy podłączyć do zasilacza,fajna sprawa.

Edytowane przez były69
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...