Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, zmieniłem internet na światłowód i dostałem modem i router TP-Link AC900, dokupiłem jeszcze router TP-Link AC 1750. Mam jeszcze modem/router Ubee EVW3226EU. Chciałbym na drugim piętrze ustawić AC 1750, na parterze AC900 a na pierwszym piętrze razem z modemem chciałbym ustawić Ubee. W jaki sposób najlepiej byłoby skonfigurować tą sieć ?

Dodam jeszcze że kablem mam puszczone na wszystkich piętrach. Prędkość internetu to 600/60. A chciałbym uzyskać jedną sieć która byłaby rozsyłana przez wszystkie routery.

Edytowane przez Fredziu
Link to post
Share on other sites

Zamiast kupować TP-Link AC 1750 trzeba było wziąć 2-3 apki wspierające UniFi lub Mesh.  Jeśli kupiłeś tego AC 1750 przez net to go zwróć. Jak się nie da, to główny router  wepnij portem Wan do modemu i zostaw na nim włączonego DHCPa, pozostałe routery połącz portami Lan z portami Lan w głównym routerze, wyłącz na pozostałych routerach DHCP i ustaw wszędzie inne ssidy. Pamiętaj, żeby nie było konfliktów adresów IP. Główny router niech ma IP np: 192.168.1.1, pozostałe 192.168.1.2, 192.168.1.3. DHCP niech przydziela adresy z puli 192.168.1.10 192.168.1.254 lub coś w tym stylu.

 

Działać to będzie, ale jak będziesz miał telefon podłączony do routera na parterze i przejdziesz na 2-gie piętro, to telefon może nadal być połączony z AP-kiem na parterze i mieć bardzo słaby zasięg. Jakbyś miał coś co wspiera roaming, to wszystko ładnie by się przełączało.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Przełączać się będzie i tak na bazie silniejszego sygnału (jak sygnał będzie w miarę równy to może się łączyć naprzemian do jednej i drugiej sieci co jest irytujace). Z roamingiem nie traciłoby połączenia w trakcie zmiany sieci.

Link to post
Share on other sites

Z moich doświadczeń wynika, że jak mu się połączy telefon z routerem na parterze, to przełączy się na inny router dopiero jak połączenie się zerwie. Dopóki połączenie z pierwszym routerem będzie aktywne, nawet jak jakość sygnału będzie na poziomie 5% to telefon się sam nie przełączy. Mam w domu dwa routery i niestety tak jest. W pracy mam 5 accesspointów Unifi. Roaming dużo daje, ale też nie zawsze telefon od strzału się przełącza na leprze źródło sygnału. Jak mieliśmy 5 różnych apeków, każdy z innej parafii, pierdylion ssidów, to była masakra.

Link to post
Share on other sites

W 5 poście masz napisane jak wszystko ma być podłaczone. W firmie mamy około 40 kamer, 40 telefonów, 100 PCtów, 30 drukarek, 20 serwerów, kilkanaście urządzeń WiFi, kilkanaście świtchy. Wszystko jest w jednej wielkiej sieci. Więc spięcie 3 routerów też da się podłączyć do jednej wielkiej sieci.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Mam na myśli standard Ubiquiti UniFi lub Tp-Link Mesh. UniFi wymaga specjalnego kontolera sprzętowego. Można też zainstalować oprogramowanie do zarządzania na Windowsie, Nasie czy nawet Raspberry Pi. Oprogramowanie nie musi działać non stop, jest tylko potrzebne do skonfigurowania APków .

 

W pracy mam 5 sztuk Ubiquiti AC Lite. Do sieci jest podpiętych kilka laptopów, kilkanaście telefonów i jedna kamera WiFi. Z TP-Linkiem nie miałem do czynienia więc nie wiem jak działają.  Z tego co widziałem TP-Linkami można zarządzać ze smartphona. Pooglądaj sobie filmy na Youtube. Jakbym miał mieć w domu 3 różne routery to bym wziął na próbę 2 tplinki po 200 zł i sprawdził jak to chodzi. Może 2 sztuki są w stanie ogarnąć całe mieszkanie. Unifi też jest warte rozważenia, z czasem można dokupić do zestawu Security Gateway.

 

Generalnie te dwa rozwiązania pozwalają na scentralizowane zarządzani wszystkimi APkami. Będziesz miał w domu jeden ssid (dla obu sieci 2,4 i 5 GHz) a nie 3 różne routery z 6-cioma rożnymi ssidami (3 ssidy dla 2,4 i 3 dla 5 GHz). Największym plusem jest roaming, czyli przełączanie się urządzeń na APka z lepszym zasięgiem.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Sory, że piszę po takim czasie, ale tak się złożyło, że miałem umowę jeszcze z innym dostawcą. Teraz wszystko podłączam. Mam te dwa routery TP-link, modem i jeden modemo-router. Czy do modemu mogę podłączyć modemo-router bez wejścia WAN? Na razie do modemu mam podłączony jeden TP-link, drugi natomiast w trybie AP jest podłączony do pierwszego routera. Jeżeli nie będzie można podłączyć modemo-routera do modemu to modemo-router chciałbym podłączyć do pierwszego routera żeby na najniższej kondygnacji rozsyłał wifi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...