Skocz do zawartości

Modernizacja komputera oparta o MSI X470 GAMING PRO CARBON lub MSI X570


Recommended Posts

Witam,
Planuję modernizację swojego komputera. Chcę zakupić Ryzen 7 3700X, 16 GB RAM DDR4 oraz płytę główną MSI X470 GAMING PRO CARBON. Z tego co czytałem na tym forum to płyta ta jest uważana za solidną. Na stronie pewnego sklepu z elektroniką znalazłem taką informację:
 

Typ obsługiwanej pamięci
DDR4-2666 MHz
DDR4-2400 MHz
DDR4-2133 MHz
Typ obsługiwanej pamięci OC
DDR4-3466 MHz
DDR4-3200 MHz
DDR4-3066 MHz
DDR4-3000 MHz
DDR4-2933 MHz
DDR4-2800 MHz
DDR4-2666 MHz

1. Jeśli zakupię pamięci szybsze niż 2666 MHz to będę musiał cokolwiek podkręcać? Nie wystarczy po prostu wsadzić takich pamięci do płyty głównej by działały ze swoją pełną prędkością?
2. Co powiecie o pamięciach G.Skill DDR4 3200MHz, CL16 - 2 kości po 8 GB?
3. Na zdjęciu widać, że płyta ma jakąś plastikową osłonę nad złączami zewnętrznymi. Da się to zdjąć? Mam starą 10 letnią obudowę, której nie mam zamiaru wymieniać ze względów sentymentalnych. Nie chcę, żeby się okazało, że nie mogę wsadzić tej płyty do obudowy bo ta osłona o coś będzie zawadzać.
4. Posiadam chłodzenie Dark Rock Pro 3 (z jednym wiatrakiem). Dokupię do niego zestaw do montażu na AM4. Czy ktoś napotkał jakieś problemy z montażem tego chłodzenia na tej płycie głównej?
5. Mam zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W. Z informacji wynika, że płyta wymaga dwóch 8-pinowych złączy zasilających. Zasilacz posiada następujące złącza:

1 x 20+4 Pin ATX 1 x CPU 4 Pin 1 x CPU 8 Pin 1 x PCI Express 6 Pin 1 x PCI Express 8 Pin 2 x FDD 4 x Molex 6 x SATA

Czyli mamy jedno złącze 8 Pin i jedno 4 Pin. Na allegro znalazłem adapter, który zamienia ATX 4PIN na EPS 8PIN. Ale to chyba nie zadziała dobrze?
6. Nie planuję OC, a jeśli już to delikatne. Czy są jakieś inne godne polecenia i tańsze płyty głównej? Może nie będzie trzeba inwestować w nowy zasilacz? Co powiedzie o tej płycie: MSI X570-A PRO?

Link to post
Share on other sites

1. Podkręcać musisz - ale jednym przyciskiem włączając profil XMP - 10 sekund roboty.
2. Dobre. 
3. Pewnie się da, ale nie potwierdzę. Z ciekawości co takiego uczyniła ta obudowa, że masz do niej sentyment ? O ile to nie tajemnica! Musisz pamiętać - że nie każda stara obudowa ma przyzwoity przewiew i zestaw może się grzać bardziej niż to potrzebne.
4. Jeżeli producent wspiera montaż na płytach z gniazdem AM4 to jedyne problemy mogą wyniknąć z winy użytkownika.
5. Dwa złącza się do mocnego OC - o co nie musisz się martwić. Jedno obsadzone złącze wystarczy. 
6. Jeżeli planujesz tylko delikatne OC to jest masa tańszych płyt.
Np. taka:

https://www.x-kom.pl/p/441255-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-tomahawk.html

Co do zasilacza to trochę już wiekowy i może warto rozejrzeć się za nowym ? 
Podaj budżet i czego potrzebujesz do modernizacji konkretnie.

Link to post
Share on other sites

Podepnę się z pytaniem pod temat. Czy Corsair MP510 będzie działał z pełnymi prędkościami odczytu i zapisu również na płytach X570 czy jedynie na starszych płytach będzie można go w pełni wykorzystać? Pytam bo mam mętlik w głowie, wybór CPU padnie najprawdopodobniej na Ryzen 3700x, ale właśnie nie wiem czy jest sens dopłacać aż około 700 zł do płyty X570 i Corsair MP600 czy w zupełności wystarczy X470 MSI Gaming Pro Carbon i do tego Corsair MP510 960 GB? Kompa używam jedynie do neta, filmów i będę chciał grać w 1440p i 4k (na TV), za jakiś czas będę chciał dokupić monitor 144hz.

Link to post
Share on other sites

Co do wysypywania się płyt MSI to problemy są z BIOSem, obecnie trwają testy beta i każdy użytkownik staje się królikiem doświadczalnym. Znalazłem inną płytę MSI: X570-A PRO. Jest nawet tańsza od x470 GAMING PRO CARBON. Gdzie tkwi haczyk?

 

Co do zasilacza to trochę już wiekowy i może warto rozejrzeć się za nowym ? 
Podaj budżet i czego potrzebujesz do modernizacji konkretnie.

 

Zasilacz zakupiłem jako nowy 3 lata temu. Napięcia trzyma, więc myślę, że jest ok. Nie chcę wydawać więcej niż 3000 zł na modernizację. Chcę wymienić tylko płytę, procesor i RAMy. Obecnie mam Intel Core i7 4770 i 16 GB DDR3 1600 MHz, więc myślę, że modernizacja da duży przyrost wydajności. Jeśli chodzi o kartę graficzną to mam GTX 1070 i na tę chwilę jest ona dla mnie w pełni wystarczająca. Dysk mam SAMSUNG SSD 860 EVO i również przy tym zostanę na jakiś czas. Wymienię go dopiero za około rok, dlatego może warto będzie kupić jednak płytę z X570 by móc potem wsadzić możliwie najszybszy SSD pod PCIE4?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...