Skocz do zawartości

Połączenie dwóch routerów poprzez switch


Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem z połączeniem dwóch routerów poprzez switch.

 

Schemat wygląda tak:

 

ROUTER 1 ( LTE T-Mobile 1 PORT LAN/WAN ) ---> połączony z SWITCH 8 port ( 4 porty POE do kamer + 4 Porty LAN do 4 pokoi )

ROUTER 2 ( połączony ze switch-em leci jeden kabel do tego routera , do routera tego podłączony jest NAS)

 

Router 1 192.168.8.1

SWITCH 192.168.0.250

ROUTER 2 192.168.60.1

 

Dostęp do ROUTERA 1 mam ale nie potrafię z komputera połączyć się i skonfigurować ROUTER 2 nawet jak zmienię IP w komputerze na 192.168.60.2

 

Komputer 192.168.100 jest podłączony do SWITCHA i jest w SIECI ROUTERA 1 nie potrafię wejść do SWITCHa bo komputer jest w innej sieci jak SWITCH,  zmienię IP kompa np na 192.168.0.100 to widzę go ale już nie mam dostępu do internetu, bo poprzez zmianę IP jestem w sieci SWITCHA. ( NIE WIEM JAK ZMIENIĆ IP w SWITCH NETGEAR )

 

Komputer nie widzi NASa bo on jest podpięty do ROUTERA 2

 

Chyba najlepsze rozwiązanie to połączyć ich za pomocą MOSTU BRIDGE ale nie mam dostępu do routera 2, laptopa nie mam by bezpośrednio się do niego wpiąć kablem.

 

Czy może ktoś mnie oświecić jak się połączyć z Routerem 2 i jak to najlepiej ustawić całą sieć?

Link to post
Share on other sites

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest jednak bezpośrednie podłączenie się do routera nr 2. Jeśli router nr 2 jest blisko kompa, to wystarczy patchcord odpowiedniej długości i masz połączenie z możliwością wejścia do routera. Nie za bardzo widzę sens dotychczasowego połączenia obu routerów razem, chyba że router nr 2 robi podsieć dla NAS ? Inną możliwością może być właśnie tryb Bridge. Skoro komputer ma adres z puli routera nr 1, to wynika z tego, że głównym sprzętem jest właśnie router nr 1. Napisz, albo dowiedz się wpierw w jakim celu stoi tam router nr 2.

Aha, do switcha się nie dostaniesz jeśli nie jest sprzętem zarządzalnym. Jeśli jest to zwykły switch, to nie zmienisz jego IP, ponieważ jest to tylko rozgałęźnik portów LAN i urządzenia podłączone do niego otrzymują IP routera do którego jest podłączony ów switch.

Może jednak najlepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie routera nr 2, podłączenie wszystkiego do switcha i zarządzanie siecią poprzez router nr 1 ?

Edytowane przez lucjanos
Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Dziękuje za odpowiedź

 

mój SWITCH to Netger GS108PE-300EUS posiada on 4 porty POE do których mam podpięte kamery.

 

Router 1 znajduje się na strychu ( 3  )

Router 2 znajduje się na parterze ( 1 )

poddasze ( 2 ) jest wolne

 

Na strychu mam wszystkie skrętki które rozchodzą się po pokojach całego domu.

 

NAS (znajduje się na parterze razem z ROUTEREM 2 ) mnie informuje że jeżeli chce mieć dostęp do niego to komputer i NAS musi być w tej samej podsieci

 

Zamysł był taki by pokryć cały dom WiFi bo ROUTER 1 ze strychu dawał słaby sygnał.

 

Chciałbym utworzyć jedną sieć by widzieć wszystkie urządzenia w jednej sieci. Bo obecnie to ROUTER 2 tworzy mi drugą sieć.

 

Do ROUTERA 1 nie podłącze wszystkiego bo to B529 i ma tylko 1 port LAN/WAN dlatego mam SWITCH ( 4 porty POE + 4 zwykłe )

 

PS. gdy wyłączam DHCP na ROUTERze 2 to nie mogę się połączyć bo już nie tworzy podsieci, skrętka do tego ROUTERA 2 jest podpięta pod port WAN, NAS jest połączony do LAN. 

Może ROuter 2 mam podpiąć pod LAN ? a nie pod WAN ? i wtedy zadziała z wyłączonym DHCP ??

 

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

I wszystko jasne. :) Skoro nie potrzebujesz podsieci, którą tworzy router nr 2, a chcesz mieć wszystko w jednej sieci, to ustaw router nr 2 w trybie Bridge Mode. Ten tryb powinien wyłączyć DHCP, a jak tego nie zrobi,  to zadziałaj ręcznie.  Wówczas  router nr 2 powinien stać się przezroczysty dla urządzeń podłączonych do niego, a adresy IP owe urządzenia otrzymają z routera nr 1. I masz jedną sieć z pulą adresów routera nr 1. 

Edytowane przez lucjanos
Link to post
Share on other sites

Pytanie czy tryb mostu będzie działał poprzez skrętkę ? i czy mam ją wpiąć w port LAN czy WAN ROUTERA 2 ?

 

Tryb mostu działa jako łączność bezprzewodowa czy przewodowa? ( jak goodluje to wydaje mi się że ten tryb to łączenie bezprzewodowe dwóch routerów )

 

Generalnie chodzi mi o to by wszystko było w jednej sieci, puli adresów IP 192.168.8.X ROUTER 1 + ROUTER 2 + SWITCH + komputer + kamery itd.

 

Może jest jakiś inny sposób ? tryb AP tworzy również podsieć ?

 

Ok więc tak zrobiłem ( info dla potomnych jakby ktoś miał ten sam problem )

 

1. Zabrałem z parteru ROUTER 2 podłączyłem do komputera

2. Skonfigurowałem go jako AP wg tej instrukcji

http://netdiag.pl/artykuly/router/

3. Wyłączyłem wszystkie urządzenia z prądu ( dosłownie wszystko co było do sieci podłączone )

4. Router 2 wrócił na parter

5. Uruchomiłem w pierwszej kolejności Router 1 później resztę urządzeń

 

Ku mojemu zdziwieniu SWITCH pokazał sie w sieci i ma ten samą sieć co ROUTER 1 i 2.

 

Nareszcie coś ruszyłem nie ukrywam że mnie to irytowało. Jeszcze pozostaje mi konfiguracji WiFi w jedną nazwę czyli SSID i będzie załatwione :D

 

Dziękuje Panowie za pomoc :)

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...