Skocz do zawartości

Przesiadka z 24" na 32"


Recommended Posts

Witam. 

Zacznę od mojej konfiguracji:

i5 6600K (na razie nie podkręcane)

GF 1070

16GB ram

dyski SSD

Obecnie monitor 24" LG W2486L.

Chciałbym się przesiąść na coś pokroju 32". Głównie dla wieczornego oglądania filmów, ponieważ na 24" nawet z odległości ok 2 metrów już coraz ciężej (ah ta praca przy kompie:P). Ale nie ukrywam, że i zagrać w coś lubię. Ogólnie są to strategie, rpg, czy fps. Może niekoniecznie jakieś najnowsze pozycje. Niedawno skończyłem Shadow Warrior 2 a teraz planuje zabrać się za Atom RPG (nostalgia do pierwszych Falloutów :P). Odpadają gry typu CS czy jakieś LOL. Ogólnie to chciałbym sobie znacznie poprawić komfort przy oglądaniu filmów i choć w średnim stopniu poprawić wrażenia z gry. Ważne jest aby monitor miał możliwość regulacji w poziomie, ponieważ do grania kąt ustawiam bardziej do góry a do filmów zniżam do poziomu wyrka:) Przeglądałem tyle, że się pogubiłem, ale sądzę, że chciałbym aby nie był to monitor typu Ultra Wide i aby była możliwość skorzystania z AMD Free-sync na GF. 

Zastanawiałem się nad 

https://www.morele.net/monitor-lg-32ud59-b-1726719/

https://www.morele.net/monitor-samsung-uj590-lu32j590uquxen-4662174/

ale muszę się poradzić kogoś bardziej doświadczonego, które monitory są bardziej godne uwagi bo nie wiem co ważniejsze... czy odświeżanie, czy może Free-sync to zrekompensuje gdyby monitor miał 60Hz. Dobrze byłoby gdyby monitor był już w miarę przyszłościowy, że gdybym zmieniał mobo, procka, grafikę i ram to żeby nie było konieczności wymiany monitora na nowszy bo temu będzie coś brakować:P 

A no i najważniejsze czyli budżet powiedzmy do ok 2.000zł Ale gdyby była jakas perełka za niewiele więcej to też wezmę pod uwagę:]

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

W obu są matryce VA, więc problemu z kolorami nie będzie. Bardziej zastanawiałbym się nad komfortem podczas grania w jakieś tytuły FPS, nawet te stare, bo jednak wąskim gardłem zostanie 60 Hz ekran. Nie lepiej kupić jakieś dobrego IPS 27" WQHD 144Hz? 

 

Dzisiaj jest fajne promo w morele.net, ostatnio w komputronik chyba był na podobnej przecenie, więc, jak zapolujesz, powinieneś dorwać go teraz, albo za jakiś czas w kwocie 2000-2300. 

Link to post
Share on other sites

Ale czy moja karta podoła żeby wyciągnąć 144Hz? Bo z  tego co rozumuję to 144Hz będą miały sens jak grafika będzie podawać na monitor co najmniej te 144 fps prawda? Teraz mój LG ma 60Hz więc pewnie przesiadka na coś pokroju 75 już będzie dla mnie poprawą, a jednak przy oglądaniu te kilka cali zrobi różnicę. 

Zapomniałem dodać, że zależy mi aby monitor nie był zakrzywiony.

Edytowane przez Em.Ka.
Link to post
Share on other sites

Karta podoła - ale nie na ustawieniach maksymalnych. Mam tą samą kartę i o ile w BF 5 na niskich jest około 120 klatek - to w wielu tytułach na średnich masz te około 100 FPS. 
Kwestia odświeżania - nawet jeżeli karta nie wydoli to przesiadka w tych czasach na nowy monitor - jeżeli mówimy o grach powinna wiązać się minimum z 144 Hz matrycą. Różnica jest kolosalna. Dropy FPS nawet jeżeli będą - to prawdopodobnie niewidoczne. Mam monitor 240 Hz oraz 144 Hz i powiem Ci, że jak na tym 240 FPS spadają klatki do 130-140 to nie widzę tego. Podobnie jest z tym 144 Hz - spadki są niewidoczne - chyba, że mówimy o wartościach drop z 120 do 60 klatek.

Powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie - ile swego czasu spędzasz w grach a ile na oglądaniu filmów. Jeżeli proporcje są podobne to szukaj coś z 144 Hz. Z cali nie musisz rezygnować. 

https://www.morele.net/monitor-aoc-cq32g1-4144143/

A w tym dopłacasz do "HDR" oraz regulacji wysokości itp. 

https://www.morele.net/monitor-aoc-ag322qc4-4831678/
Link to post
Share on other sites

A czy takie zakrzywienie ekranu nie będzie przeszkadzać przy oglądaniu z odległości powiedzmy 2 metrów? Proporcje gra/film podobne powiedzmy 40(gra)/60(film) a zdecydowanie wolę coś bardziej przyszłościowego bo obecny monitor mam jakieś 10 lat już;] 

 

EDIT:

A takie coś dałoby radę w grach?

https://www.morele.net/monitor-aoc-q3279vwfd8-4671262/

 

Za te pieniądze to nawet nie musi być jakieś przyszłościowe:P Tylko ciekawe jak z trwałością :P


 

A w tym dopłacasz do "HDR" oraz regulacji wysokości itp. 

 

A czy warto jest dopłacać dla HDR? Bo regulacja wysokości mi nie jest potrzebna.

Edytowane przez Em.Ka.
Link to post
Share on other sites

Droższy ma jeszcze HUB USB - Pivot i wyjście słuchawkowe. Co do HDR nie miałem przyjemności to się nie wypowiem - podobno jakąś tam różnicę robi.

Co do Twojej propozycji to oczywiście, że by dało. Tylko moim zdaniem nie warto jest się pchać w monitory poniżej 120/144 Hz - w końcu to zakup bardzo często na długie lata - często jeden monitor przeżyje więcej jak jeden komputer zanim zdecydujemy się na wymianę  :P

Link to post
Share on other sites

2m chyba trochę dużo, ale zakrzywienie nie ma tu wiele do rzeczy. Ja mam zakrzywiony 34" ultra wide i z około 1m ogląda się super, zwłaszcza, że 21:9 to natywny format kinowy, więc nie ma pasków czarnych. :) Imo przy tej wielkości ekranu około 1m będzie optymalnie, przy 2m krzywizna nie robi już efektu raczej.

Link to post
Share on other sites

Osobiście nie miałem styczności, ale spytałem kolegi  jak mu się ogląda filmy/gra na zakrzywionym monitorze i jest bardzo zadowolony. Na początku się trochę bał - a teraz śmiało poleca. Także póki sam się nie przekonasz to się nie dowiesz jak będzie. W grach na pewno będzie na plus przy takiej wielkości a w filmach to musisz zobaczyć. Zawsze masz ewentualne 14 dni na zwrot :) 

Link to post
Share on other sites

2m chyba trochę dużo, ale zakrzywienie nie ma tu wiele do rzeczy. Ja mam zakrzywiony 34" ultra wide i z około 1m ogląda się super, zwłaszcza, że 21:9 to natywny format kinowy, więc nie ma pasków czarnych. :) Imo przy tej wielkości ekranu około 1m będzie optymalnie, przy 2m krzywizna nie robi już efektu raczej.

 

No może jest to jakieś 1,5 metra. Ale jeżeli teraz daje jakoś rade na 24" to 32 powinno być tylko lepiej. Tylko że oglądam leżąc sobie na wyrku i dla tego obawiam się tego zakrzywienia ekranu, że będę miał jakieś kolory znikształcone po bokach z uwagi na trochęinny kąt widzenia.

Link to post
Share on other sites

No może jest to jakieś 1,5 metra. Ale jeżeli teraz daje jakoś rade na 24" to 32 powinno być tylko lepiej. Tylko że oglądam leżąc sobie na wyrku i dla tego obawiam się tego zakrzywienia ekranu, że będę miał jakieś kolory znikształcone po bokach z uwagi na trochęinny kąt widzenia.

 

To w matrycach tn i owszem, ale va i ips raczej nie powinno być żadnych w kolorach nawet przy ostrych kątach. Przy ips przy zmianie kątów widzenia niestety może pojawić się ips glow w ciemnych scenach, to zależne niestety od konkretnego modeli/matrycy a nawet konkretnej sztuki monitora, trzeba wziąć i przetestować czy będzie ok.

Link to post
Share on other sites

Wybór padł na AOC ag322qc4. Efekt rewelacja. Póki co nie widzę jakichkolwiek mankamentów. Jeszcze rozgryzam te całe HDR i inne rzeczy ale z tym to już na spokojnie;]

Wielkie dzięki za pomoc w wyborze.

Link to post
Share on other sites

Nic a nic nie przeszkadza. Nie ma żadnej różnicy w kolorach a zakrzywienie jest na tyle małe że obraz pozostaje ok. Ogólnie póki co rewelacja. Jak mam oba monitory obok siebie to różnica w kolorach jest kolosalna... Muszę tylko pozbyć się tego wrażenia jakby obraz był za mgłą.

Edytowane przez Em.Ka.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...