Skocz do zawartości

Recommended Posts

Słowem wstępu:

Temat oklepany, ale mam parę pytań, na które potrzebuję bezpośredniej odpowiedzi i wyjaśnień. Zbliża się czas upgradu mojego dziada, dlatego zacząłem się bardziej interesować tematem. Do tego kumpel szuka nvme pod z97 asrocka

 

 

Pytanie

1tb NVMe na obecnej płycie będzie wymagał adaptera m.2 na pci-e (20zł)

- są jakieś kategorie ich szukania? są lepsze / gorsze adaptery?

 

- pamięta ktoś jak szły linię na z77? Jak one były rozprowadzane, ile zostanie zabrane po podłączeniu nvme w ten sposób?

 

- jaki 1tb nvme szukać? Nie chodzi o cenę, a o jakość, żywotność i td (mlc, tlc)

1. widziałem plextora m8pe(g) - jakieś słówko o nim?

2. Corsair Force M510 - na dziś to chyba "value for the money"

3. Adata SX8000 pro - słówko o niej poproszę

 

który z nich ładować w w/w adaptery?

 

 

@Edit,

zapomniałem. Jaki nvme dla z97 w pojemnościach 250 - 1000gb

 

- co stało się z famem na goodram? Cena za wysoka na ich dyskach?

 

 

ps. nie wiem czy przypadkiem dwa pierwsze sata idą pod chipset, a reszta pod kontroler as medii

 

czy jak podepnę pci-e z nvme to nie wyłączy mi dwóch pierwszych sata? (mam dwa ssd na sata tak dla przypomnienia)

 

pytam tak hipotetycznie, dla wiedzy, bo pewnie dopiero pod chipsetem amd kupię dla siebie nvme

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

 

 

- są jakieś kategorie ich szukania? są lepsze / gorsze adaptery?
 To jest zwykła przeplotka, więc im mniejszy tym lepszy :D 

 

- pamięta ktoś jak szły linię na z77? Jak one były rozprowadzane, ile zostanie zabrane po podłączeniu nvme w ten sposób?
U ciebie to drugie złącze PCI-e x16 jest pod chipset podłączone i to jest elektrycznie PCI-e 2.0 x4 więc max około 1600MB/s 

 

1. widziałem plextora m8pe(g) - jakieś słówko o nim?
Do twojej płyty gdzie masz i tam max 1600MB/s jest to dobry wybór. Trochę ciepły, ale w normalnym użytku nie ma z tym problemów. Ogólnie rzadko było z nim coś nie tak.

 

Corsair Force M510
To gdybyś planował upgrade, fajny SSD, ale brać go pod PCI-e 2.0 x4 trochę szkoda, jeśli nie planujesz zmiany platformy, bo to jednak TLC, a nie będziesz mieć zalet z dobrego kontrolera. 

 

3. Adata SX8000 pro - słówko o niej poproszę

chyba nie ma takiego z tego co pamiętam i co szukałem. 

 

aki nvme dla z97 w pojemnościach 250 - 1000gb

Dokładna płyta główna? 

 

 

 

czy jak podepnę pci-e z nvme to nie wyłączy mi dwóch pierwszych sata? (mam dwa ssd na sata tak dla przypomnienia)
Nie znalazłem nic odnośnie PCI-E4 w instrukcji, żadnych ostrzeżeń, że coś przestaje działać, jak tam coś wsadzisz i działa z 4 liniami PCI-e. Może w samym bios-e coś jest, sprawdź. 
 
Link to post
Share on other sites
U ciebie to drugie złącze PCI-e x16 jest pod chipset podłączone i to jest elektrycznie PCI-e 2.0 x4 więc max około 1600MB/s 

 

 

mogę zapytać skąd ta informacja? może warto zobaczyć instrukcję

 

 

 

Do twojej płyty gdzie masz i tam max 1600MB/s jest to dobry wybór. Trochę ciepły, ale w normalnym użytku nie ma z tym problemów. Ogólnie rzadko było z nim coś nie tak.

 

Czyli jest słabszy niż  ten Corsarz, co w perspektywie B450 nie ma sensu

 

 

 

chyba nie ma takiego z tego co pamiętam i co szukałem. 

gdzieś się w temacie to przewinęło... nie googlowałem nawet

 

 

 

Dokładna płyta główna? 

Z97 Killer (z tymi śmiesznymi nadrukami Fatality...)

 

 

 

Nie znalazłem nic odnośnie PCI-E4 w instrukcji, żadnych ostrzeżeń, że coś przestaje działać, jak tam coś wsadzisz i działa z 4 liniami PCI-e. Może w samym bios-e coś jest, sprawdź. 

 

ciekawe

No dobra, to o mojej z77 g43 już wiemy co nieco

 

 

 

Zostaje jeszcze Killer z97

co tam dobrego można włożyć? Widziałem slot m.2 współdzielony z dwoma portami sata

Jak nie ma tam nvme, to także trzeba przelotkę dać pod pci-e

drugi slot pci-e też jest 2.0 x16, jak to widzisz?

Edytowane przez Bichits
Link to post
Share on other sites

Te informacje są w specyfikacji zazwyczaj, nawet instrukcji nie trzeba otwierać...

 

 

Zostaje jeszcze Killer z97

 

 

- 1 x PCI Express 3.0 x16 Slot (PCIE2: x16 mode)
- 1 x PCI Express 2.0 x16 Slot (PCIE4: x4 mode)
- 2 x PCI Express 2.0 x1 Slots
- 2 x PCI Slots
- Supports AMD Quad CrossFireX™ and CrossFireX™
 

*If PCIE1 or PCIE3 slot is occupied, PCIE4 slot will run at x2 mode.
 
czyli tak jak u ciebie, drugie PCI-e idzie przez chipset i współdzieli ścieżki z 2 złączami PCI-e x1. 
Też ma max 1600MB/s. 
Choć to zawsze lepiej od tego wbudowanego M.2 bo ono ma tylko około 850MB/s max. 
 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...