Skocz do zawartości

Komp do gier 5000-6000, dylemat 9600K vs 9400F


Recommended Posts

Cześć,

 

Jak w temacie, szykuję się do wymiany/kupna nowego kompa. Musi to być intel i zastanawiam się pomiędzy polecanymi zestawami za 5100 lub 6100, czyli zestawy oparte o kartę RTX 2070. Mój główny dylemat to procesor, czy nie uważacie że podkręcanie nie do końca jest warte swojej ceny? Z tego co widzę przyrost klatek nie jest oszałamiający, a mi nie jest obojętne ile wydam na kompa. Do 9600K trzeba dopłacić 20%, przyrost klatek chyba aż tak wysoki nie będzie? Chcę kupić nie jak najdrożej, ale możliwie najlepszy stosunek wydajność/cena, a wybór 9400F pozwala oszczędzić i na procku i na płycie i na chłodzeniu.

Będę grał w FullHD, bo taki mam monitor i na razie na 4K chyba dla mnie za wcześnie

 

Drugie pytanie - w związku z powyższym czy 9400F nie będzie dławił RTX 2070?

Trzecie pytanie - czy ewentualnie mogę coś wykorzystać z tych komponentów ze starego kompa:

Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W (SPS-530MPCBEU)

Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White

Czwarte pytanie - Mam teraz kartę dźwiękową Asus Xonar DX - pytanie czy warto ją pakować do nowego kompa? Ewentualnie czy warto dokupować dodatkową dźwiękówkę za 200-300 zł, czy teraz karty zintegrowane na płycie są lepsze od tego typu karty i nie warto dodatkowej?

 

Z góry dzięki za polemikę  :) 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie chcesz zbędnie wydawać pieniędzy,to coś takiego jak karta dźwiękowa jest moim zdaniem zbędna.Ale to tylko moje zdanie.Te zintegrowane dźwiękówki jak dla mnie są wystarczające.No chyba że jesteś audiofilem i dźwięk stawiasz wyżej niż wydajność w grach.Osobiście chętnie przyjrzę się tematowi bo od jakiegoś czasu również chcę zmienić platformę.Ja jednak preferowałbym I7 8700K lub 9700K,tym bardziej że gra w FullHD wymaga mocniejszego procesora.Przy wyższych rozdzielczościach narzut na procesor jest już mniejszy i tutaj preferowana jest już mocniejsza karta.Osobiście też potrzebuje nowej platformy do GTX 1080 którą aktualnie używam i oczywiście również do FullHD. Zauważyłem że w Battlefield 1 przy skalowaniu rozdzielczości 100% czyli standardowo,karta obciążona jest w tylko w około 70 % natomiast procesor idzie cały czas na 100%.Ale przy skalowaniu  200% karta z kolei idzie cały czas na 100% a procesor już na 90%.Ilość FPS-ów jest praktycznie taka sama a obraz o niebo lepszy i ostrzejszy.Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę że moja I5-ka jest lekko za słaba do tej grafiki.

 

Jeszcze jedno.Ty składasz kompa za 5000-6000 z kartą.Ja już kartę mam o podobnej wydajności co RTX 2070 a kwotę jaką chcę przeznaczyć to 5000 zł.Tak więc mi będzie chyba trochę łatwiej finansowo się wyrobić się z 8700K lub 9700K.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie chcesz zbędnie wydawać pieniędzy,to coś takiego jak karta dźwiękowa jest moim zdaniem zbędna.Ale to tylko moje zdanie.Te zintegrowane dźwiękówki jak dla mnie są wystarczające.No chyba że jesteś audiofilem i dźwięk stawiasz wyżej niż wydajność w grach.

 

Może to zależy co jak się używa. Może przy słuchawkach, czy małych głośnikach jakiejś wielkiej różnicy nie czuć, ale uwierz mi, że wystarczy podpiąć PC pod jakikolwiek wzmacniacz z rozsądnymi kolumnami i nawet bez odtwarzania żadnych dźwięków jak podgłośnisz to będziesz słyszał na integrze szumy/trzaski/brzęczenie itp. ze względu na kiepską separację od pozostałych komponentów płyty głównej. Liczy się nie tylko źródło dźwięku, ale także to na czym odtwarzamy. :)

 

mrk46_23: Imo jeśli karta posiada złącze kompatybilne z nowa płyta i możesz ją użyć i do tej pory byłeś z niej zadowolony, to chyba nie ma sensu kupować lepszej, a te 300zł zainwestować np w lepszy procek jak kolega wyżej napisał. W późniejszym czasie łatwiej będzie wymienić samą kartę na nową w kwocie 300zł niż procek za 1000zł+ więc teraz lepiej dołożyć do droższego podzespołu.

Link to post
Share on other sites

Monitor BENQ GW2460, już dość stary, zwykły 60 Hz, ale jest spoko. Na komie będę grał głownie w FPS-y - na razie mam zaległe Far Cry 5, Battlefront II, Metro Exodus - to chyba najbardziej wymagające. Pewnie też inne gry, co prawda mam obie konsole, ale wolę grać na  PC.

 

Z karty właśnie jestem średnio zadowolony bo regularnie znika dźwięk, muszę wtedy odinstalować i zainstalować jeszcze raz stery, (używam UNi-Xonar). A głośniki (jakieś stare Geniusy, ale dość duże i grają fajnie) nawet jak jest cicho to właśnie ciągle coś tam brzęczy.

Link to post
Share on other sites

a zmieniając założenia - gdybym chciał cały zestaw kupić od zera, i do tego monitor 120/144 Hz (24 cale bo więcej miejsca na biurku nie mam) - czy uda się zmieścić w 7 tysiącach lub nieco powyżej żeby wymagające gry potrafiły wyświetlić tyle klatek żeby taki monitor miał sens? Tu od razu też pojawia się pytanie - co w przypadku gdy jakaś mega wymagająca gra będzie wyciągać max 60-70 fps? Jak to będzie wyglądać na 120/144 Hz monitorze? Czy w takich monitorach można zmieniać ustawienia żeby działał jak 60 Hz?

 

Już nie musi być koniecznie intel, mogę poczekać na premiery ryzenów, ale z tego co czytałem to płyty główne do nich będą bardzo drogie

Edytowane przez mrk46_23
Link to post
Share on other sites

Nie dopłacałbym zbytnio do 9600K mając taki monitor. 

Czemu? Monitor łatwiej i taniej zmienić niż procka, 120 fps nadal lepiej wygląda niż 60 na 60hz.

a zmieniając założenia - gdybym chciał cały zestaw kupić od zera, i do tego monitor 120/144 Hz (24 cale bo więcej miejsca na biurku nie mam) - czy uda się zmieścić w 7 tysiącach lub nieco powyżej żeby wymagające gry potrafiły wyświetlić tyle klatek żeby taki monitor miał sens? Tu od razu też pojawia się pytanie - co w przypadku gdy jakaś mega wymagająca gra będzie wyciągać max 60-70 fps? Jak to będzie wyglądać na 120/144 Hz monitorze? Czy w takich monitorach można zmieniać ustawienia żeby działał jak 60 Hz?

 

Już nie musi być koniecznie intel, mogę poczekać na premiery ryzenów, ale z tego co czytałem to płyty główne do nich będą bardzo drogie

 

Drogie to bedą X570  za sprawą PCIe 4.0, nie musisz kupować najnowszego chipsetu zeby uzywać ryzów 3x00, wystaczy b450. Ogólnie jezeli nie grasz profesjonalnie w CSa, fortnita itp to monitor +144hz jest ci zbędny.  Ja ze swojej stroy polecałbym kupić jakiegoś fajnego IPS 75hz (1440p). Ogólnie do premiery nowych konsol na i5 z K i 2070 wszystko powinno chodzić ultra z duzym zapasem klatek ww monitora. A później, nie wiem co wykombinują zeby zmusić nas do zmiany kart.

Edytowane przez stach122
Link to post
Share on other sites

 

 

Czemu? Monitor łatwiej i taniej zmienić niż procka, 120 fps nadal lepiej wygląda niż 60 na 60hz.

 

Jeżeli będzie zmiana monitora to ok. Jeżeli nie to nie ma to sensu wg mnie. Różnica w cenie to 500 zł + chłodzenie + lepsza płyta co razem do około 700 zł różnicy w cenie czyli praktycznie koszt monitora 144 Hz VA. 

 

 

 

120 fps nadal lepiej wygląda niż 60 na 60hz.

 

 

Ogólnie jezeli nie grasz profesjonalnie w CSa, fortnita itp to monitor +144hz jest ci zbędny

 

Dziwne. Jeżeli jednak twierdzisz, że monitor 144 Hz jest zbędny do grania, to nie mam pytań. Laik nawet przy niższym fpsie odczuje różnice. 


 

 

gdybym chciał cały zestaw kupić od zera, i do tego monitor 120/144 Hz (24 cale bo więcej miejsca na biurku nie mam) - czy uda się zmieścić w 7 tysiącach lub nieco powyżej żeby wymagające gry potrafiły wyświetlić tyle klatek żeby taki monitor miał sens?

 

Tak.  

Link to post
Share on other sites

a wracając jeszcze do tych Hz - Jak to będzie działało kiedy za jakiś wyjdą gry bardziej wymagające i komp już nie będzie dawał ponad 100 klatek tylko około 60, czy to jakoś nie "popsuje" obrazu, czy wszystkie monitory można ustawić jako 60 Hz?

 

chciałbym oczywiście wydać jak najmniej, za ile minimalnie by można złożyć taki zestaw, razem z monitorem, żeby najbardziej wymagające gry teraz, ale też w przyszłości (jeśli w ogóle można oszacować przyszłe wymagania gier) potrafiły pójść w tych ponad 100 klatkach? Gram głównie w tytuły AAA, zupełnie nie gram w CS, Fortnite'y itd

Edytowane przez mrk46_23
Link to post
Share on other sites

 

Dziwne. Jeżeli jednak twierdzisz, że monitor 144 Hz jest zbędny do grania, to nie mam pytań. Laik nawet przy niższym fpsie odczuje różnice.

 

Tak, 144hz na dzień dzisiejszy to nadal zbędny bajer dla normalnego gracza, druga sprawa żeby wykorzystać tę 144hz trzeba mieć sprzet a taki już trochę kosztuje, chyba że autor będzie grać w HD na low.

 

Już lepiej zainwestować w większą rozdzielczość niż odświeżenie

Link to post
Share on other sites

Mam dość Twoich bredni. Naprawdę. 

 

Dla Ciebie lepiej jest mieć 120 klatek na monitorze 60 Hz ale natomiast monitor 144 Hz, to zbędny bajer?

W budżecie 5-6-7000 zł wg Ciebie stworzy się zestaw do grania na którym trzeba będzie grać w 720p na low żeby mieć klatki pod monitor 144 Hz? Proszę Cię. Nie ciągnij tej dyskusji dalej bo nigdy chyba nie miałeś styczności z monitorem 144 Hz. 

 

 

 

Już lepiej zainwestować w większą rozdzielczość niż odświeżenie
 

 

 

 

Na komie będę grał głownie w FPS-y

 

 

EOT. 

Link to post
Share on other sites

Tak, 144hz na dzień dzisiejszy to nadal zbędny bajer dla normalnego gracza, druga sprawa żeby wykorzystać tę 144hz trzeba mieć sprzet a taki już trochę kosztuje, chyba że autor będzie grać w HD na low.

 

Już lepiej zainwestować w większą rozdzielczość niż odświeżenie

Kolego może nic już nie pisz bo wprowadzasz zainteresowanego w błąd.

 

Bo nie miałem styczności  %-)

To po co zabierasz głos!

Link to post
Share on other sites

im więcej czytam tym głupszy jestem :) , jeszcze kilka pytań, zaczynając od zadanego już wcześniej:

 

a wracając jeszcze do tych Hz - Jak to będzie działało kiedy za jakiś wyjdą gry bardziej wymagające i komp już nie będzie dawał ponad 100 klatek tylko około 60, czy to jakoś nie "popsuje" obrazu, czy wszystkie monitory można ustawić jako 60 Hz?

 

- czy warto się pchać w 1440p? (jak wspominałem - nie zmieszczę więcej jak 24 cale na biurko)

- czy jak już kupować monitor to z g-sync/free-sync? czy to zupełnie niepotrzebne?

- ile by kosztował zestaw razem z monitorem (na jakim procu i karcie graficznej musiał by być oparty), który da radę uciągnąć najbardziej wymagające teraz, ale także gry z niedalekiej przyszłości, w tych 144 fps?

Link to post
Share on other sites

im więcej czytam tym głupszy jestem :) , jeszcze kilka pytań, zaczynając od zadanego już wcześniej:

 

 

- czy warto się pchać w 1440p? (jak wspominałem - nie zmieszczę więcej jak 24 cale na biurko)

- czy jak już kupować monitor to z g-sync/free-sync? czy to zupełnie niepotrzebne?

- ile by kosztował zestaw razem z monitorem (na jakim procu i karcie graficznej musiał by być oparty), który da radę uciągnąć najbardziej wymagające teraz, ale także gry z niedalekiej przyszłości, w tych 144 fps?

 

Co do ostatniego, do 60-75 na dłuższa mete, z 4k (sama buda), do 144 na dłuzej, dobre 6,5-8k

Link to post
Share on other sites
czy warto się pchać w 1440p? (jak wspominałem - nie zmieszczę więcej jak 24 cale na biurko)

 

W takim przypadku nie warto

 

czy jak już kupować monitor to z g-sync/free-sync? czy to zupełnie niepotrzebne?

 

Zależy jakie gry oraz jaki sprzęt da się ugrać.

 

ile by kosztował zestaw razem z monitorem (na jakim procu i karcie graficznej musiał by być oparty), który da radę uciągnąć najbardziej wymagające teraz, ale także gry z niedalekiej przyszłości, w tych 144 fps?

 

9600K/9700K po OC + RTX 2070/2080.  

Tak mniej więcej bym to widział z nowym monitorem 24 cale FullHD VA 144 Hz

https://proline.pl/koszyk/5b3230c3

Montaż za 1 zł kod - PROSET

 

i7 8700 to około 10% wydajności mniej w FullHD w grach. Różnica w cenie jednak dość spora. 

Jeżeli nowy monitor pójdzie na bok i zostanie zakupiony za jakiś czas, to na teraz brać nawet RTX 2080 choć nie miałbym parcia na 2080 pod FullHD. 

 

Również bez parcia na sztywne 144 klatki bo w grach single AAA wcale tyle nie potrzeba aby cieszyć się obrazem. Tam gdzie potrzeba będzie większej ilości klatek, zawsze przecież można zejść nieco z ustawień choć przy i7 8700 oraz RTX 2070 szybko takiej potrzeby nie będzie. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...