Skocz do zawartości

Karta dedykowana nie działa na zewnętrzym monitorze / GTX1060 / Eizo


Recommended Posts

Cześć!

Mam problem z używaniem dedykowanej karty graficznej na monitorach zewnętrznych. W żaden sposób nie jestem w stanie przełączyć się na używanie GTX'a, próbowałem wymusić systemowo używanie tej karty przez programy, ale nic to nie daje. Sprawdzam to w Menedżerze zadań - Intel wykazuje jakieś zużycie, GTX 0%. Całkowicie inaczej jest na monitorze laptopa, tam działa wszystko sprawnie i bez zarzutów.

 

Monitory mam podłączone kablami DVI do stacji dokującej, natomiast stację kablem USB do laptopa. Pulpit mam rozszerzony na monitory zewnętrzne, monitor laptopa jest odłączony. Próbowałem jednak każdej kombinacji - tylko jeden monitor, monitor laptopa powielony na jeden monitor, itp - jednak nic nie pomaga. Czy problem może wynikać jakoś z połączenia Monitory->Stacja->Laptop?

1.Konfiguracja komputera (Laptop HP):
Procesor: i7-8750H
RAM: 8GB
Grafika dedykowana: GTX1060 Max-Q
Grafika zintegrowana: Intel UHD Graphics 630
Monitory zewnętrzne: 2x EIZO FlexScan EV2316W
Stacja dokująca: Lenovo USB 3.0 Dock (Model: DU9019D1) - wcześniej miałem laptopa Lenovo z kartą zintegrowaną.

2.System operacyjny: Windows 10 Home 64bit

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: brak, problem występuje od samego początku.

4.Używany program antywirusowy: brak, systemowy.

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: przegrzebałem Internet, większość rozwiązań jakie znalazłem opierała się o przepięcie kabla pod poprawną grafikę w stacjonarce.

6.Informacje dodatkowe: brak oczekujących aktualizacji dla Windowsa, sterowniki NV 430.86.

 

 

Dziękuję z góry za podpowiedzi!

Edytowane przez Chwilowy
Link to post
Share on other sites

No problem jest taki że ta stacja jest kompatybilna tylko z lapkami Lenovo/IBM gdyż zapewne jest transmitowany dodatkowy protokół za pośrednictwem USB.

 

Ale generalnie i tak nie da się wymusić aby to na zewnętrzne monitory były obsługiwane przez GTX-a bo wszystkie wyjścia w tym przypadku są podłączone przez UHD to wynika ze specyfikacji technologii optimus.

 

Ewentualnie pod GTX-a może być podpięty TB3

Link to post
Share on other sites

Cytat ze specyfikacji GTX1060 Max-Q: Układ GP106 jest produkowany w wersji 16nm FinFET na TSMC i oferuje szereg nowych funkcji, takich jak DisplayPort 1.4 (gotowy), HDMI 2.0b, HDR, jednoczesna projekcja wielopunktowa (SMP) i ulepszone usuwanie i kodowanie wideo H.265 (PlayReady 3.0). I w przypadku takich urządzeń jak Lenovo USB 3.0 Dock mają problem z funkcją HDR. Z tym ograniczeniem radzą sobie najnowsze produkty. 

Link to post
Share on other sites

No problem jest taki że ta stacja jest kompatybilna tylko z lapkami Lenovo/IBM gdyż zapewne jest transmitowany dodatkowy protokół za pośrednictwem USB.

 

Ale generalnie i tak nie da się wymusić aby to na zewnętrzne monitory były obsługiwane przez GTX-a bo wszystkie wyjścia w tym przypadku są podłączone przez UHD to wynika ze specyfikacji technologii optimus.

 

Ewentualnie pod GTX-a może być podpięty TB3

 

Pod stacje podłączałem również Della, HP, Asusa - nie było problemów z kompatybilnością.

Czyli nie ma możliwości używania karty dedykowanej podczas korzystania z zewnętrznego monitora?

 

Czym jest TB3?

 

Cytat ze specyfikacji GTX1060 Max-Q: Układ GP106 jest produkowany w wersji 16nm FinFET na TSMC i oferuje szereg nowych funkcji, takich jak DisplayPort 1.4 (gotowy), HDMI 2.0b, HDR, jednoczesna projekcja wielopunktowa (SMP) i ulepszone usuwanie i kodowanie wideo H.265 (PlayReady 3.0). I w przypadku takich urządzeń jak Lenovo USB 3.0 Dock mają problem z funkcją HDR. Z tym ograniczeniem radzą sobie najnowsze produkty. 

 

Nie bardzo rozumiem. To GTX1060 radzi sobie z funkcją HDR czy jest za stary i dopiero nowsze karty sobie z tym radzą?

Link to post
Share on other sites

Tylko pytanie pod jakie modele to podpinałeś. Jaki jest dokładny model tego HP-ka.

 

Jakaś tam stacja della miała większe możliwości ale nie pamiętam już modelu.

 

W sumie tak myślę i zastanawiam się dlaczego nie podepniesz tych 2 monitorów co masz jednego po dp a drugiego po hdmi?

 

TB3 - Thunderbolt 3

Link to post
Share on other sites

Dedykowaną kartę mam w HP Pavilion Gaming (model 15-cx0030nw).

 

Niestety nie mam DP w laptopie, jedynie jedno HDMI, więc ten pomysł odpada. Sprawa jest ogólnie mocniej skomplikowana i coś takiego nie wchodzi w grę, bo w obecnej sytuacji mam do stacji dokującej podpięte dwa monitory, klawiaturę i myszkę. Stacja schowana jest pod biurkiem a na widoku mam jedynie kabel USB, który przepinam pomiędzy laptopami w razie potrzeby - jest to bardzo wygodna opcja w porównaniu do przepinania 4 kabli za każdym razem (a robię to kilkanaście razy dziennie).

 

Informacyjnie jeszcze jak próbuję wejść w ustawienia Nvidia na monitorze zewnętrznym dostaję komunikat "Ustawienia ekranu NVIDIA nie są dostępne. Użytkownik nie korzysta obecnie z monitora podłączonego do karty graficznej NVIDIA".

Link to post
Share on other sites
natomiast stację kablem USB do laptopa

 

Z informacji które znalazłem wynika że:

- Obraz transmitowany poprzez USB nie jest generowany jedynie przez GPU, a połączenie GPU i CPU. GPU generuje, przekazuje do CPU, a ten kompresuje i wysyła dalej. (Dodatkowo windows widzi te wyświetlacze jako urządzenia USB więc sterowniki nvidii nie mają prawa do kontrolowania tego)

- Windows domyślnie używa zintegrowanej karty graficznej dla ekranów podłączanych pośrednio.

 

Niestety nie widzę rozwiązania dla twojego problemu. Może inna stacja dokująca, ale czy to zadziała? Nie wiem.

Edytowane przez PLSBX
Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Cześć, mam ten sam problem. nie mogę uruchomić dedykowanej karty na jednym monitorze.

Sprzęt:

Laptop

Acer vx5-591g

i7-7700HQ + GeForce GTX 1050 4gb

Monitor

Samsung Odyssey G3

Chciałem uruchomić go w 144 hz ale jedyna opcja jaką widzę w ustawieniach panelu sterowania nVidia to ustawienia 3D.

Wyłączenie integry powoduje brak połączenia z monitorem i brak możliwości przełączenia monitora. Logicznym jest z kolei przełączenie wyświetlania tylko na monitorze - ale niestety to nie działa.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić?

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
W dniu 10.08.2021 o 10:08, h10l8 napisał:

Cześć, mam ten sam problem. nie mogę uruchomić dedykowanej karty na jednym monitorze.

Sprzęt:

Laptop

Acer vx5-591g

i7-7700HQ + GeForce GTX 1050 4gb

Monitor

Samsung Odyssey G3

Chciałem uruchomić go w 144 hz ale jedyna opcja jaką widzę w ustawieniach panelu sterowania nVidia to ustawienia 3D.

Wyłączenie integry powoduje brak połączenia z monitorem i brak możliwości przełączenia monitora. Logicznym jest z kolei przełączenie wyświetlania tylko na monitorze - ale niestety to nie działa.

Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić?

cześć, mam ten sam problem z tym samym monitorem czy udało ci sie znaleść odpowiedz ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...