Skocz do zawartości

Jaki polecacie kompilator?


Recommended Posts

Poszukuję dobrego kompilatora do C++. Ktoś moze poleci coś fajnego i darmowego?
Podstawy już znam, chcę się dalej uczyć. Używałem Dev C++, Code Blocks, ale nie przypadły mi do gustu. Chociaż jeśli nie znajdzie się coś lepszego to zostane przy CB

Link to post
Share on other sites

Szukasz kompilatora czy IDE?

 

W cpp juź lata nie programowałem, ale co najmniej 3 rzeczy możesz wypróbować:

Visual Studio z wtyczką ReSharper c++ (IMO Visual bez wtyczki był bardzo słaby do c++, z c# sobie jako tako radził, a wtyczka ponoć bardzo fajna, pomocna, ale z tego co pamiętam kiedyś była płatna).

CLion

Eclipse

 

Dwa pierwsze masz tu https://www.jetbrains.com/cpp/

eclipse sobie na pewno znajdziesz. Kiedyś do cpp głównie z niego korzystałem, ale pojawiają się nowe narzędzia, które warto wypróbować. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Visual studio to kombajn, wg mnie nic lepszego nie znajdziesz. Ma intuicyjne funkcjonalności, świetne skróty klawiszowe i jest najprzyjemniejszym dla oka IDE z jakiego korzystałem. https://www.youtube.com/watch?v=ritj3qyEYQ4 - film pokazujący najprzydatniejsze skróty, BTW jeżeli będziesz się chciał nauczyć C# to ten kanał to najlepszy kanał z jakim sie kiedykolwiek spotkałem.

Jedyne o czym warto pamiętać, to że gotowy projekt startowy Console application proponowany przez VS dodaje z automatu #include "stdafx.h", który nie jest wspierany przez nie Microsoftowe kompilatory. O tym co to jest i dlaczego microsoft korzysta z takiego rozwiązania możesz poczytać w tej odpowiedzi: https://stackoverflow.com/a/4726838 . Jeżeli Ci to nie pasuje to po prostu robisz empty project i dodajesz plik źródłowy source.cpp. 

Warto pamiętać, że z C++ jest prosta droga do Javy/C#. Do Javy jest parę rozsądnych IDE (niestety nie VS, ale m.in. Eclipse i IntelliJ. Eclipse był podany przez kolege wyżej, IntelliJ jest tego samego producenta co CLion. Nigdy z CLion nie korzystałem, ale podejrzewam że będzie podobny do IntelliJ - ja z niego korzystam do Javy i jest ok), natomiast do C# jest praktycznie tylko jeden - VS. Warto się z nim zaprzyjaźnić już na poziomie C++, później praca z C# będzie o niebo przyjemniejsza. 

Edytowane przez Drzewo97
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Visual studio to kombajn

I właśnie dlatego nie polecałbym go początkującym. Kiedyś się nawet od niego odbiłem od programowania bo był tak wielki i "dziwny" w obsłudze. Początkujący powinien skupić się na nauce języka a nie obsługi IDE.

 

Już lepiej VS Code, bardzo podobny ale lekki, darmowy, mnóstwo wtyczek.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

VSCode lekki..... chyba nie na Macu...... 1,9GB RAM na 'dzień dobry'.... bez otwarcia projektu,  po otwarciu to nawet i 6gb

 

Kompilator? DCMApiSourcerer. Darmowy, wieloplatformowy, szybki, trasowany

 

Małopopularny za sprawą PHP i Zeevika (F/O)

Edytowane przez macfan-pl
Link to post
Share on other sites

Jak kompilator to normalnie gcc/g++. IDE to już co kto lubi, dev-cpp to raczej średnia opcja bo już nie jest rozwijany. Jeśli dopiero sie uczysz i nie pracujesz na kilkunastu plikach to równie dobrze możesz pisać kod w notatniku i dalej kompilować z terminala w g++. Wiadomo, w notatniku to tylko masochiści ale vscode (vscodium jak nie lubisz microsoftu) albo atom z odpowiednimi wtyczkami to dobre edytory, na electronie to na electronie ale dobre. Jak dobrze skonfigurujesz to możesz kompilować kod pod przyciskiem, masz podświetlanie składni, autocomplete, automatyczne formatowanie np. przez clang-format i inne ładne rzeczy.

Jeśli chodzi o IDE... tutaj to już kwestia tego co lubisz, codeblocks jest w miarę ale tak jak dev-cpp już średnio rozwijany. Ja lubię https://www.kdevelop.org głównie dlatego, że jest w Qt, a ja używam KDE Plasmy.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

GCC do tego MinGW Minimalist GNU for Windows. Duże repozytoria, mnóstwo bibliotek a jako IDE codeblocks. 
Do aplikacji okienkowych można wykorzystać wxWidgets, ostatnio najnowsza wersja to 3.12 także jest jeszcze rozwijany jako tako. :P 

Fajnie jest już znać trochę z C++11. Chociaż wiadomo, że nie trzeba wszystkiego wykorzystywać.

Link to post
Share on other sites

Poszukuję czegoś darmowego, jak na razie cały czas się uczę. Wypróbuję obydwa podane przez kolegę  CLion oraz Eclipse, zobaczymy czy przypadnie mi do gustu.

Eclipsa omijaj. Fajny do momentu aktualizacji (od lat jest jakiś błąd i programiści nie umieją/nie chce im się) tego naprawić......

 

 

 

wszystko co z K na początku (pochodzące od KDE) to shit.... zapamiętaj to....

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...