Skocz do zawartości

Monitor <1000zł, programowanie, gry


Recommended Posts

Szukam monitora, do 1000zł, 24", IPS, 16:9 lub 16:10 - nie ma znaczenia większego, chociaż czytałem, że 16:10 lepsze.
Głównie programuje i gram, ale czasem zdarza się, że robię grafikę (mam TN i kolory na tym monitorze to jakaś porażka ze względu na kąty i przekłamanie barw).
Nie zależy mi na super cienkich ramkach, bo wiem, że to wiąże się często z problemami podświetlenia. Wiem też, że nie ma co szukać IPSa z większym odświeżaniem niż 60Hz.

 

Widzę, że polecane są Delle U2414H/U2419H czy U2415. Na morelach widzę, że dobrze sprzedają się P2419H, U2412M, P2417H.

Który monitor najlepiej wybrać? Warto pchać się na 1440p?

Link to post
Share on other sites

Mam IPS ( a właściwie typ matrycy AH IPS ) i zaręczam Tobie że daje radę w 144 Hz w grach ( ale wymaga odpowiednio wydajnej karty, chyba że masz monitor z Adaptive Sync/FreeSync lub G-SYNC w zależności od modelu posiadanej karty graficznej, tylko koszt jest wielokroć większy od Twego budżetu, wiem łatwo jest wydawać dużą kasę na monitor, nie piszę to by się chwalić ( spojrzy na brak stopki pod moimi postami) jednak czasami wydana kasa, oznacza też jakość.

Co do rozdzielczości 2560x1440 ( o 1440 p czy sławetnym "4 k" czyli 3840x2160  mówimy w przypadku standardów nadawania sygnału TV [ i-rozdzielczość z interpolacją -p rozdzielczość z przeplotem], a nie rozdzielczości monitorów, gdzie się stosuje czasem oznaczenia QHD dla 250x1440 lub UHD dla 3840x2160 przy proporcji ekranu 16:9), ta się przydaje na ekranach monitorów 27",  ze względu na małą wielkość plamki oglądanego z typowej odległości  50-70 cm.

Oczywiście jeśli mowa o edycji zdjęć tu przydaje się rozdzielczość 3840x2160 QHD ( 4 k) i odpowiednia matryca z podświetleniem, co kosztuje nie mało.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Mam RTX 2070 + i5 9600K, więc wyciągam dość dużo FPS. Nie chcę wydawać fortuny, w 1000zł chciałem się zamknąć, bo nie jestem zawodowym graczem i wydaje mi się, że 60Hz mi spokojnie wystarczy. Co do rozdzielczości to nawet nie myślę o większej niż 1440p.

Do 1000zł nie znajdę IPSa o większym odświeżaniu niż 60Hz. Wybór jest między 16:9, 16:10 i rozdzielczością 1080p lub 1440p.

Podałem wyżej monitory, które znalazłem w necie i uznawane są za polecane, ale nie wiem co z jakością ich obrazu - czy jest problem z podświetleniem oraz jak odwzorowują kolory - bo to jest mój największy problem z aktualnym monitorem TN, który straszliwie przekłamuje grafiki, które czasem tworzę - nie widać niektórych odcieni, jasności, pomijając już kwestię fatalnych kątów widzenia.

Link to post
Share on other sites

Sam szukałem od pół roku jakiegoś fajnego monitora z matryca IPS i co najmniej 75Hz,najlepiej z adaptive sync. Po długich poszukiwaniach na forach, zacząłem brać pod uwage także matryce VA. Już miałem upatrzonego Della p 2418d na IPS/2560x1440/60Hz,bez adaptive sync, ale zacząłem jeździć po sklepach i oglądać różne modele. Któregoś razu w media markcie miałem idealne porównanie, widziałem Delle na IPSach, AOC C24G1, MSI optix MAG241C, Acer Predator na TN 240Hz,Acer nitro na va i ips i w końcu samsunga lc24fg73fquxen. Mogłem sobie dowolnie majstrować w opcjach i widziałem różnice w wyświetlanym obrazie. Troche zaryzykowałem ale nie żałuje bo wybrałem ten ostatni i na razie od miesiąca jestem z niego bardzo zadowolony. Nie męczy oczu,matryca sprawdza się w różnych grach i mega fajnie ogląda się na niej filmy. Do zakrzywienia można się przyzwyczaić Niestety opinie w internecie są bardzo podzielone. Nie wiem czy ludzie mają tak wysokie oczekiwania czy po prostu trafiały im się jakieś wadliwe sztuki. Opinie na forach mogą pomóc ale najlepiej samemu zobaczyć różne monitory i dobrać taki który najbardziej nam będzie odpowiadał.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy koledzy z powyższych wypowiedzi mieli do czynienia z monitorami z odświerzaniem 120-144 Hz, ja po sobie wiem jedno nie widzę różnicy na monitorach 144 Hz-240 Hz.

Są tacy co widzą różnicę, tak samo jak są tacy którzy twierdzą że nie ma różnicy między 60 Hz a 120-140 Hz, i to ich zdanie i mi nic do tego.

Osobiście kupuję monitory tak by wystarczyły na lata ( ostatni HD MVA obsłużył przez niemal 10 lat 6 modeli kart graficznych), i wiem to po sobie że obecnie "nigdy" nie przejdę z powrotem na ekran z odświerzaniem 60 Hz.

Ale wiadomo "nigdy nie mów nigdy", więc to powiem tak gdyby przycisnęła "bieda" wtedy wrócił bym na 60 Hz monitor.

Wiem ceny zwłaszcza z nalepką "gaming" potrafią szokować do tego stopnia że człowiek się zapiera że nie wyda określonej ilości kasy na "głupi" monitor, ale ja kupuję j/w.

Na monitory  w technologii OLED/micro LCD nie zapowiada się by był w przystępnej cenie dla "Kowalskiego" w najbliższym czasie( ba dla Smys-a są szokujące ceny dostępnych monitorów OLED).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...