Skocz do zawartości

Wypas w cenie 6-10 tys. Co kupić? Gdzie szukać?


Recommended Posts

Powoli rozglądam się za czymś nowym. Aktualnie mam iiyamę 40", ale trochę drażni mnie nierównomierność podświetlenia. Poniżej moje wymagania. Sprzęt nie musi spełniać wszystkich, ale chciałbym, aby był bliski ideału. Cena nie gra roli (chociaż zakładam budżet 6-10 tys.)

 

- 4K (warunek konieczny)

- OLED (duży plus)

- HDR (duży plus)

- 40 cali przy 16:9 lub 50 i więcej przy 21:9

- 120Hz (opcjonalnie)

 

Myślałem nad LG B7, ale 55 cali to trochę za dużo na biurko. Na 40 calach pracuje mi się idealnie, ale to już raczej maks ogarnięcia siedząc ok. 70 cm od ekranu.

 

Po lekturze dzisiejszej recenzji oraz konkurentach, czyli LG 32UL950-W / BenQ SW320 / Eizo EV3285, wygląda to fajnie, ale 32 to trochę za mało.

 

Z góry dziękuję za wszystkie propozycje :)

Link to post
Share on other sites

Głównie do gier. Chociaż jeśli miałbym wybierać pomiędzy szybkością matrycy, a jakością obrazu, to wybrałbym te drugie. Aktualnie siedzę na 1080Ti, ale powoli rozglądam się za czymś mocniejszym - pewnie po wakacjach, jak wyjdą nowe karty, strzele sobie coś z górnej półki. 

Link to post
Share on other sites

Sam mam monitor do gier z odświerzaniem 144 Hz i potwierdzam że dodatkowe "herce" to nie marketingowy bełkot jak na większości części/wyposażenia komputera z słowem "gaming".

Co do szybkości mam model 27" 2560x1440 na matrycy IPS z Free Sync ( pod nowsze karty AMD, nie wiem czy by działał Adaptive Sync z kartami GTX 1XXX i RTX 2XXX), modele te zaczęto produkować w 2016 r, i nie ma żadnych problemów z smużeniem itp ( mino "średniej" jakości panel-ów jakie produkuje AUO, elektronika robi naprawdę dużą równicę z funkcją przyspieszania reakcji matrycy "Overdrive" ustawioną na tryb  "Enhanced", o kolorach innych ustawieniach nie wspominając).

Problemy z płynnością zwłaszcza w ciemnych scenach miały monitory z ekranem VA, ale ostatnie wersje tych matryc są znacznie poprawione.

 

Co do monitorów OLED tego jest mało w niewielkich rozmiarach i bardzo drogie.

OLED ma ma skłonności do wypalania się zwłaszcza na statecznych elementach ( np interfejs w grze z ilością "życia" czy z gdy strategicznej po wielu godzinach, nie wspominając dolnego paska zadań /pulpitu w Windows), a dlaczego takie drogie bo jest dodatkowa elektronika z sterowaniem ustawień (w TV ekran jest raz skalibrowany w fabryce i dla użytkownika pozostaje nie wiele możliwości sterowania ustawieniami obrazu).

Nie zapowiada się by pojawiły się ekrany o większej przekątnej w ciągu roku, o przystępniejszych cenach choćby dla Berg-a czy Smis-a.

Co do HDR  jedynie co sobie dobrze radzi z tym w monitorach dla graczy, to topowy ASUS PG 27UQ  27" 3840x2160 IPS 144 Hz z G-SYNC ( w formacie pikseli 2:2:4, w formacie Full RGB 4:4:4 max 120 Hz), przekraczający Twój budżet, ale nie niespełniający Twoich wymagań co do wielkości ekranu.

Nawet te monitory z obsługą Free Sync 2 ( pod gry) niby mają HDR, ale tylko na papierze, bo jasność i tak jest za mała by osiągnąć zadowalający efekt.

Co do podłączania TV zamiast monitora mam złe doświadczenia( jeśli chodzi o płynność w grach), może znalazł by się ktoś z odmiennym zdaniem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...