Skocz do zawartości

Problem z włączoną funkcją szybkiego uruchamiania


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez jarrino,

Recommended Posts

Cześć,

Na wstępie podam specyfikacje mojego komputera, jakby to było do czegoś pomocne:

System operacyjny: Windows 10 Pro 64-bitowy (10.0, kompilacja 17134), postawiony na dysku SSD 120GB
Płyta główna: GIGABYTE Z170-Gaming K3
Procesor: i7-7700K 4.2GHz
RAM: 16GB
Karta graficzna: GeForce GTX 1080 8GB

A teraz do sedna sprawy: mam problem z włączoną funkcją szybkiego uruchamiania komputera (Opcje zasilania-->włącz szybkie uruchamianie), a mianowicie chodzi mi o to, że przy włączeniu tej funkcji i ustawieniu w biosie również funkcji "Ultra Fast Boost" , komputer faktycznie włącza się kilka sekund, ale po kilku minutach kompletnie się zawiesza i jedyna opcją jest jego wyłączenie i ponowne włączenie, co niesamowicie irytuje. Przy odznaczeniu opcji szybkiego uruchamiania wszystko jest w jak najlepszym porządku, jednak bootowanie systemu trwa 3-4min., co przy takiej konfiguracji PC moim zdaniem nie powinno mieć miejsca. Nie mam za bardzo pomysłu jak można rozwiązać ten problem, próbowałem porady z tej strony: https://www.drivereasy.com/knowledge/windows-10-freezes-startup-solved/ jednak bez pozytywnego rezultatu. Proszę o pomoc, będę wdzięczny za każdą radę.

Link to post
Share on other sites

dyski SSD o pojemności poniżej 128GB mają dużo mniejszą przepustowość od dysków powyżej 200 GB to wynika bezpośrednio z ich konstrukcji to raz

 

 

 

 

przywróć bios do ustawień domyślnych i pozmieniaj to co niezbędne tylko i nie spodziewaj się cudów bo takie dyski SSD mają wydajność bardzo zbliżoną do zwykłych HDD 7,2k rpm

 

Link to post
Share on other sites

Nie do końca rozumiem do czego ma się odnosić ta odpowiedź o dyskach, problem leży raczej gdzie indziej, bo wcześniej bez problemu działał mi fast boot bez zawieszania się systemu, więc albo weszła jakaś aktualizacja systemu, albo co innego, nie wiem. Dyski przeskanowane, bez błędów, wirusów żadnych też nie mam. Spróbuje z tym przywróceniem biosa do ustawień fabrycznych.

Link to post
Share on other sites

Ta funkcja "fast boot" na płytach Gigabyte (miałem trzy) , też mi po jakimś czasie sprawiała kłopoty . Powiedz czy masz WSZYSTKIE aktualizacje do płyty ,bios, sterowniki pod używany system ? Ja tego naprawić nie potrafiłem ,dlatego po prostu z tej funkcji nie korzystałem. Czy korzystasz z programu producenta APP center ?

Link to post
Share on other sites

Aktualizacje wydaje mi się, że mam wszystkie, nawet przed chwilą aktualizowałem biosa poprzez APP Center (korzystam z programu od razu odpowiadając na pytanie), tam też ustawiałem tę opcję "Ultra Fast Boost". Sterowniki też aktualne, na bieżąco aktualizuje do wszystkiego. Mimo wszystko w kilka sekund do pulpitu, a w kilka minut robi dla mnie różnicę, bo przy takim czasie oczekiwania szkoda mi komputera przez dzień wyłączać, żeby za każdym razem nie czekać.

Link to post
Share on other sites

Jak zostawię włączoną funkcję i wyłączę całkowicie Ultra Fast Boot, to jest dokładnie tak samo jak z włączoną funkcją Ultra Fast Boot, czyli komputer się bootuje momentalnie, ale od razu zawiesza się po kilku sekundach na pulpicie. Reasumując, żeby komputer się szybko bootował muszę mieć zawsze włączoną funkcję w Windowsie, a te ustawienia w biosie chyba nawet nie mają żądnego znaczenia. Tylko pytanie co zrobić teraz żeby komputer się nie zawieszał po tym fast boocie?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Program APP dość różnie się spisuje u ludzi. Czytałem gdzieś (sam też miałem) o kłopotach, które użytkownikom sprawiał. Sprawdź "ręcznie" jakie aktualizacje są na stronie producenta i porównaj z tymi, które wgrało APP. Porównaj po prostu czy wszystko masz najnowsze.

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z170-gaming_k3-eurev_10#support-dl

 

Czy poza ultra fast bios, ustawiałeś jeszcze coś po swojemu w biosie ? Jeśli tak to spróbuj jak się zachowa na ustawieniach default, tylko z włączoną funkcją szybkiego rozruchu.

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@jarrino dziękuję serdecznie, prawdopodobnie rozwiązałeś mój problem! Tak jak napisałeś, porównałem zainstalowane sterowniki z najnowszymi i się okazało, że miałem starszą wersję sterowników biosa. Wydawało mi się, że skoro aktualizowałem go automatycznie przez APP Center to wgra mi najnowsze, jednak okazało się, że tak nie było... Wgrałem ręcznie najnowsze i do tej pory zero "zwiechy" (parę razy wyłączałem i włączałem komputer). Dla porównania teraz system bootuje 20s., a przedtem 5min. (mierzyłem), także znaczna różnica. Jeszcze raz bardzo dziękuję!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...