Skocz do zawartości

Czy jest sens wymiany I7 3770 na Ryzen R5 2600


Recommended Posts

Witajcie.

Tak sie zastanawiam czy jest sens wymiany mojej i7 3770 na Ryzena R5 2600.

Mój sprzęt w sygnaturce.

Płyte do Ryska bym chciał brać tą 

MSI B450M PRO-M2 

 https://allegro.pl/oferta/msi-b450m-pro-m2-fvat-23-7825981721

Lub ta 

Gigabyte B450M DS3H

https://allegro.pl/oferta/gigabyte-b450m-ds3h-nowy-bios-ryzen-1-2-gen-7823617339

 

A pamięci któreś z tych:

Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-3000MHz, C16

https://allegro.pl/oferta/corsair-vengeance-lpx-8gb-ddr4-3000mhz-c16-black-7841515153

GOODRAM DDR4 IRDM X 8/3000 16-18-18 

https://allegro.pl/oferta/goodram-ddr4-irdm-x-8-3000-16-18-18-czerwony-7521887896

ADATA XPG DDR4 8GB, 3000Mhz, CL16

https://allegro.pl/oferta/adata-xpg-ddr4-8gb-3000mhz-cl16-1-2v-red-7834438127

 

czy na tej płycie da radę podkręcić Ryska do 4 GHZ lub więcej i czy te ramy również da się podkręcić do 3200 mhz/ 3333Mhz lub więcej. I czy one nie będą robiły problemów z Ryzenem.

 

No i najważniejsze na jaki wzrost mogę liczyć wydajności , czy raczej poziom wydajności będzie ten sam.

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

@KnOw3913 wiem o tym promo, ale Ryzen 5 2600 trochę lepiej działa w grach ma lepszy minimalny FPS i wyżej się kręci. Mi chodzi tylko o gry i tu lepiej wypada R5 2600 jak bym chciał do zastosowań Pro to bym brał R7 1700.

Generalnie chodzi mi na jaki wzrost mogę liczyć wydajności w grach czy to będzie 5 PFS czy może jednak 15-20 FPS , jeśli będzie to ten niższy zakres to poczekam jeszcze rok i zobaczę jak będzie się sprawować 3 Gen Ryzenów (ponoć mają się kręcić do 5 Ghz) i wtedy zamienię platformę. Na tą chwilę nie cierpię jakoś na brak wydajności. Po prostu mam trochę wolnej kasy (zwrot podatku ;) )

A tez nie chce mi się za pół roku pluć w brodę ze nie poczekałem bo 3gen będzie sporo wydajniejszy ,a tak może być w końcu 1 Ghz do wydajności to bardzo dużo. A Wedle zapowiedzi to nawet R3 mogą być bardzo interesującymi prockami bo mają mieć 6 rdzeni i chyba 6 wątków.


Zrobiłem taką zmianę (CPU + grafika) i jestem zadowolony i zdecydowanie Corsair Vengeance polecam do tego CPU bez problemowe i jeszcze się kręcą (działałem jakiś czas na 3600Mhz)

a o jakim wzroście wydajności mówimy ? w śieci ciężko znaleźć takie porównania jak i7 3770 vs Ryzen 5 2600 z ramami podbitymi na 3000 Mhz +

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy kojarzysz ale grając w Nier:Automata mogłem na tym CPU z rx 580 8gb grać w 4k na i7 miałem tak jak by spowolnioną rozgrywkę na tych samych ustawieniach nie wiem do dziś dlaczego tak było. O jakim wzroście mówisz to pytanie dzieli się na dwie kolumny: gry i zastosowania pro Jak do gier to jakiś super wielki nie jest ale np. w PUBG mogłem w 144kl/s grać a na i7 miałem z 20-25 klatek mniej i w sumie na tym to się kończy(w mało gier AAA gram(tak wiem że pubg nie jest taką grą) a jak już to sprzed kilku lat) a jeszcze nie dawno obudowe sprzedałem i nie mam gdzie wcisnąć platformę intela żeby w innych tytułach sprawdzić. Chyba że jakoś specjalnie się nie śpieszy bo będę chciał sobie ogarnąć małą obudowę i mógłbym zerknąć i popatrzeć na większą pule gier. Pytanie też czy chcesz tylko grać czy też nagrywać/streamować


I czy masz zamiar zmieniać na 3 gen. ryzenów bo jeśli tak to bym został na tym intelu w tym wypadku. Ja zmieniałem na koniec wakacji i mi się zmiana podobała widziałem wzrost klatek ale z moją grafiką nie poszaleje zwłaszcza że wróciłem na GTX 1060 6GB, którego też planuję sprzedać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Rafs0n Nie kojarzę gry Nier:Automat , ja gram w trochę inne ;) bardziej wyścigi F1 2018, Dirt Rally 2.0, Project Cars 2, Assetto Corsa  Czy RaceRoom , i powiem że ten typ gier ma swoje wymagania co do procka podejrzewam ze większe jak np taki Nowy Tomb Rider czy Metro Exodus. Czasem dla rozluźnienia pogram w coś innego, Resident Evil, czy wspomniany Tomb Rider, w tych grach za bardzo nie odczuwam jakiś problemów że procek nie domaga. Jeszcze porozmawiałem z innymi ludźmi i generalnie polecają poczekać na premierę 3gen Ryśków i tka chyba zrobię. Wytrzymałem na tym kompie kompie dość długo to i wytrzymam kilka dodatkowych miesięcy, po co mam potem kombinować ze sprzedażą procka albo pluć sobie w brodę że nie poczekałem a było na co. A jak sie okaże że nie ma na co to się kupi Ryśka 5 lub 7 2-giej generacji pewnie taniej jak teraz. Przykład gdzie r7 1700 jest w cenie r5 2600

Link to post
Share on other sites

 

 

polecają poczekać na premierę 3gen Ryśków i tka chyba zrobię.

I to jest super pomysł napisałem wyżej zresztą żeby na intelu przesiedzieć do czasu premiery 3 gen. Ryzenów. Jeśli to będzie prawda że będą miał mocniejsze taktowania na rdzeniach (nawet do 5GHz) to będzie mała rewolucja względem poprzedniej ale jak to faktycznie będzie to niestety pożyjemy zobaczymy

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A co powiecie o potencjalnej wymianie na i5 9400f. Cena upgradu by była podobna jak przy Ryzen5 2600 a jednak w testach ten i5 wychodzi średnio 10 Fps więcej czasem i 20 klatek zależy od gry. Ta i5 na 6 rdzeni i 6 wątków więc chyba nie jest źle jak na dzisiejsze czasy. I czy jest sens przy tym i5 iść w płytę z Z z przodu , chodzi mi i to czy jest duża różnica pomiędzy ramem 2660 a 3000 MHz przy Intelu, bo przy Ryzenie różnica jest, a jak jest to z Intelem i5 9400F

W porównaniu do mojej i7 3770 ten nowy i5 też chyba na te 20/30 klatek więcej?

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Od Core Gen 4 są wymierne korzyści z zastosowania szybszego RAM ( wymaga chipsetu  Z który obsługuje szybrze RAM-y).

Obecnie nawet obsadzenie zablokowanego procesora na chipsecie Z z szybszymi pamięciami daje wymierne korzyści.

Tu jeszcze jest pytanie do czego ma być komputer, bo jeśli pod zadania profesjonalne tu dodatkowe rdzenie w procesorach AMD mogą się przydać.

Generalnie i7 3770 jest całkiem dobrym procesorem mimo swojego wieku, i z takim GTX 1070/Vega 56 powinien sobie poradzić w grach, zwłaszcza jeśli gramy na wyższych rozdzielczościach niż popularne FHD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Głównie do grania , gry wyścigowe Simy. One potrzebują dość mocneg proca do obliczeń fizyki, dla tego myślę że ta i7 moja może za jakiś czas nie wyrabiać. Grafikę mam gtx1080. Płytę pod te i5 chyba bym brał z Z używaną za 350 idzie kupić, za procka i5 699 zł nowego no i za ramy 420 nowe ddr4 3000 MHz, lub używane ddr 4 2400 MHz ale za 320 zł no i je kręcić do tych powiedzmy 3000 MHz, np te https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-crucial-16gb-2400mhz-cl16-7877675508?utm_source=facebook&utm_medium=app_share&utm_campaign=AndroidShowitemShare

O ile mają do tego potencjał

 

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Nier Automata na PC to padaka. Gra ma bardzo zły port z PS4 na pc.

 

Zmiana platformy na am4, przyniesie sporo korzyści. Szybszy ram, więcej fizycznych rdzeniow i wątków. Taka CIV V, VI na ryzenie 2600 to aż "pali gumy".

Przesiadka z i5 2500k na R5 2600 to był odczuwalny skok.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dla tego się pytam czy jest sens. Na tą chwilę wyrabia w każdej grze.

Ale ile czasu jeszcze da radę, jak coraz to wzrastają wymagania gier bo producenci mają w d...e optymalizację. Teraz też coraz więcej gier kożystać będzie z większej ilości rdzeni.

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Jeśli obecna karta wyrabia się przy i7 to nie wiem po co się martwić.

By sprawdzić obciążenie trzeba np w MSI Afrerburner włączyć monitorowanie procesora, jeśli przez większość czasu podczas uruchomionej gry, CPU będzie "piłowany" na 100% trzeba mocniejszego procesora.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jeśli obecna karta wyrabia się przy i7 to nie wiem po co się martwić.

By sprawdzić obciążenie trzeba np w MSI Afrerburner włączyć monitorowanie procesora, jeśli przez większość czasu podczas uruchomionej gry, CPU będzie "piłowany" na 100% trzeba mocniejszego procesora.

Aż z ciekawości sprawdzę. Monitoruje tylko kartę ale zaciekawiłeś mnie i może się okazać że nie potrzebnie się martwię i chce wydać hajs.

Czyli jak proc powiedzmy chodzi na 70% w jakiejś mega wymagającej grze to jest jeszcze zapas mocy, tak?

Bo gram różnie w Fhd i 2k zależy od gry, i jak w 2k muszę obniżyć detale to raczej wina grafiki a nie procka ?

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Tak wyższa rozdzielczość  "gniecie" bardziej kartę graficzną.

Co do obciążenia to jak pisałem wyżej, jak zużycie procesora przez większość czasu gry jest na 100%, to procesor nie wyrabia (oczywiście zależy od gry więc watro sprawdzić na kilku tytułach dla pewności).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...