Skocz do zawartości

zus jak długo


Recommended Posts

Witam, jestem na chorobowym 2 miesiące, ponieważ wypadł mi dysk z tego, co wiem na ZUS-ie można być 6 miesięcy potem jakiś zasiłek rehabilitacyjny tylko czy te 6 miesięcy liczy się od pierwszego miesiąc czy od 2 jak zaczyna płacić ZUS? I druga sprawa to jest obecna 3-letnia umowa kończy mi się 31 lipca jeżeli po tym czasie będę na ZUS-ie czy na tym zasiłku to czy pracodawca musi mi przedłużyć tak jak bym był w pracy czy może mnie zwolnic?

Link to post
Share on other sites

Okres zasiłkowy 182 dni, po tym możesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne o ile stan zdrowia rokuje, że po rehabilitacji wrócisz do aktywności zawodowej i tu masz w zależności od stanu zdrowia od 3 do 12 miesięcy na rehabilitację :)

 

Co do umowy to pracodawca nie ma obowiązku przedłużania z Tobą umowy z tym, że ta, która Ciebie obowiązuje wydłuża się do momentu zakończenia świadczenie rehabilitacyjnego :)

 

Lepiej szybko się rehabilituj :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a zus liczy się od pierwszego miesiąca chorobowego czy drugiego bo 1 płaci pracodawca to jak to jest??

 

To zależy....pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni choroby dla pracownika do 50 roku życia, a później dostajesz zasiłek chorobowy z ZUS. Natomiast dla osób powyżej 50 roku życia pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 14 dni, a od 15 dnia ZUS wypłaca zasiłek chorobowy i tak chorujesz do 182 dnia. Później to już tylko świadczenie rehabilitacyjne o ile rokujesz powrót do zdrowia, jak nie to renta, ale to już inna historia :)

 

Tu masz wszystko ładnie wytłumaczone http://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania

Edytowane przez Tomashec
Link to post
Share on other sites

To zależy....pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 dni choroby dla pracownika do 50 roku życia, a później dostajesz zasiłek chorobowy z ZUS. Natomiast dla osób powyżej 50 roku życia pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 14 dni, a od 15 dnia ZUS wypłaca zasiłek chorobowy i tak chorujesz do 182 dnia. Później to już tylko świadczenie rehabilitacyjne o ile rokujesz powrót do zdrowia, jak nie to renta, ale to już inna historia :)

 

Tu masz wszystko ładnie wytłumaczone http://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego/prawo-do-zasilku-i-okres-przyslugiwania

czyli jak mi pracodawca płacił 1 miesiąc to zus od 2 miesiąca??

Link to post
Share on other sites

Tomashec - jeśli w ZUS słyszałeś różne odpowiedzi , to skąd pewność , że twoje są prawdziwe ? To nie złośliwość , tylko zwykła ciekawość ... :)

 

Nie w tym konkretnym temacie, o którym pisze autor. Zresztą podałem link do strony ZUS, gdzie wszystko jest dokładnie opisane tak jak mówię, poza tym pracuję w dziale HR w jednej z większych firm w kraju, gdzie takich przypadków mamy na pęczki i troszkę liznąłem tematu :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

ale po 6 miesiącach pracodawca ma prawo mnie zwolnić tak? 

 

Tak pod warunkiem, że nie rokujesz powrotu do zdrowia. Jednak ciekawi mnie Twoja dokładna sytuacja... Jesteś na zwolnieniu ile dni ?? Złożyłeś wniosek o świadczenie rehabilitacyjne/rentę ? Opisz dokładnie co i jak :)

Link to post
Share on other sites

nie no jestem od 3miesięcy dopiero a za 3 mam na operacje lekarz powiedział że do pracy będę mógł wrócić po 1-2 miesiącach co-najmniej boje się że mnie wy********ą z robot albo nie przedłużą

 

To składaj papiery na świadczenie rehabilitacyjne, weź papier (zaświadczenie od lekarza), że rokujesz na powrót do zdrowia), pójdziesz na świadczenie na te 1-2 miesiące i wracasz do pracy...Z drugiej strony pracodawca, może, ale nie musi Cię zwolnić, także lepiej pogadać z pracodawcą o swojej sytuacji, przynajmniej będziesz wiedział na czym stoisz :) Nie znasz intencji drugiej strony, a to że sam wyjdziesz z tematem to tylko na plus i jeszcze to, że rokujesz powrót do zdrowia, to tym bardziej :) Myślę, że jak przedstawisz sprawę jasno to poczekają na Ciebie. Co do samego świadczenia, to złóż odpowiednio wcześniej dokumenty, bo ZUS-owi zajmuje to trochę czasu.... niestety...

Edytowane przez Tomashec
Link to post
Share on other sites

To składaj papiery na świadczenie rehabilitacyjne, weź papier (zaświadczenie od lekarza), że rokujesz na powrót do zdrowia), pójdziesz na świadczenie na te 1-2 miesiące i wracasz do pracy...Z drugiej strony pracodawca, może, ale nie musi Cię zwolnić, także lepiej pogadać z pracodawcą o swojej sytuacji, przynajmniej będziesz wiedział na czym stoisz :) Nie znasz intencji drugiej strony, a to że sam wyjdziesz z tematem to tylko na plus i jeszcze to, że rokujesz powrót do zdrowia, to tym bardziej :) Myślę, że jak przedstawisz sprawę jasno to poczekają na Ciebie. Co do samego świadczenia, to złóż odpowiednio wcześniej dokumenty, bo ZUS-owi zajmuje to trochę czasu.... niestey

właśnie dzwoniłem do zusu też powiedzieli żeby złożyć papiery 2 miesiące przed a zasiłek liczy się od 1 miesiąca tylko że jak chce jeszcze zrobić tak że iść po operacji do pracy bo robotę mam naprawdę lajtowa nie wiem tylko czy mnie lekarze puszczą 

Link to post
Share on other sites

właśnie dzwoniłem do zusu też powiedzieli żeby złożyć papiery 2 miesiące przed a zasiłek liczy się od 1 miesiąca tylko że jak chce jeszcze zrobić tak że iść po operacji do pracy bo robotę mam naprawdę lajtowa nie wiem tylko czy mnie lekarze puszczą 

Tego to nikt nie wie jak będzie po operacji... Musisz się najpierw wyleczyć, a później myśleć o pracy :) Porozmawiaj w kadrach z kierownikiem/kierowniczką uzgodnijcie jakieś porozumienie w tej sprawie i myślę, że nikt Cię z pracy nie wyrzuci :) Wiadomo różne rzeczy mogą się przydarzyć, ale zakładam, że po operacji i okresie rehabilitacji, wracasz do zdrowia i do pracy :)

Link to post
Share on other sites

a gdy po tym okresie wrócę do pracy i załóżmy będę musiał iść na chorobowe znowu to wtedy znowu mam 6 miesięcy od początku,bo się zastanawiam czy do czasu operacji nie spróbować iść do pracy  bo jak bym przerobił te 3miechy to później znowu mam 6 od nowa czy jak to jest??

Edytowane przez maxiu27
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...