Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem nowy na forum ale przestudiowałem już kilkdziesiąt wątków z ocenami zestawów. Za chwilę = 1-2 miesiące bedę organizował zestaw dla syna - sam box + system operacyjny.

Monitor już mamy 24 cale fullhd z amd sync (iyama) klawisze, mysz, fotel też. Na razie syn katuje mojego lapa z i3 na pokładzie bez dedykowanej grafiki. 

Zestaw ma posłużyć w 80% do gier dla syna a w 20% dla mnie :-)

Syn gra głównie w tytuły takie jak fortnite, cs-go, minecraft, apex legends, overwatch - ja dodatkowo pykam w battlefielda IV i jakieś simracingi.

 

Chciałbym aby ten sprzęt działał w tych grach w fullhd w co najmniej 60fps-ach w wysokich detalach.

Limit budżetu ustaliliśmy sobie na 4,5k (łącznie z windowsem) ale jestem tu jeszcze elastyczny - generalnie chodzi mi o to aby te pieniądze wydać w sposób najbardziej efektywny i opłacalny, nie jestem fanem płacenia kwoty X za kartę Y o wydajności Z jeśli za kwotę 0,7X kupię inną o wydajności 0,95Z :-).

Także o to mi chodzi.

 

Konfiguracja o jakiej myślimy:

Ryzen 2600

Płyta z chipsetem B450

GPU - RX580 8GB

RAM 16GB 3000Mhz

SSD v2 - 512 GB + 1TB HDD

Zasilacz 650W

 

Skomentujcie proszę, zależy mi na tym abyście polecili też konkretne sprawdzone modele konkretnych producentów jeśli chodzi o płytę, GPU RAM oraz dysk.

 

No i kilka pytań:

1. czy do Ryzena 2600 lub 2700 warto wchodzić w RAM 3000 Mhz czy 2666 w zupełności wystarczy ?

2. czy w przypadku grania zyskuje sie na szybkości kiedy gry zainstalowane są na SSD a nie na HDD ? tym samym czy SSD ma być w zasadzie tylko do systemu operacyjnego czy warto na niego wrzucić także tytuły w które najczęściej gramy ?

3. odnośnie GPU wybór padł na RX580 bo wydaje mi się wystarczalny do tych zastasowań no i kieruje się też tym że monitor obsługuje freesync amd - ale zastanawiam co w ogóle ten tryb daje i czy jednak nie rodzina Nvidii (np GTX1060 lub jednak RTX) ?

4. czy warto przy takiej konfiguracji bawić się w wodne chłodzenie ?

 

z góry dzięki za info

pozdrawiam

PRYMUS.

Link to post
Share on other sites

1. Jak najbardziej warto włożyć 3000, tyle samo praktycznie wydasz a Ryzeny lubią szybki RAM

2. O ile FPS nie wzrośnie, o tyle samo ładowanie gier przyśpieszy drastycznie, jak najbardziej warto wrzucić gry na SSD (ba, zrezygnowałbym z HDD i dołożyłbym do 1TB SSD)

3. FreeSync sprawia, że klatka obrazu wysyłana jest na monitor dopiero wtedy, kiedy jest gotowa, eliminuje to efekt darcia obrazu, karty Nvidii również od niedawna FreeSync wspierają, aczkolwiek trzeba googlować czy akurat Twój monitor jest wspierany. Konfiguracja CPU AMD + GPU AMD jest jednak podatna na wysoki narzut sterownika graficznego na procesor, aczkolwiek różnica pomiędzy GPU Nvidia/AMD będzie marginalna. Jednakże karty Nvidii są sporo wydajniejsze w ogóle gier.

4. Myśle że nie, Ryzen 2600 ma niskie TDP, wystarczy w zupełności fabryczne chłodzenie bądź tanie chłodzenie typu Spartan LT

 

 

Ja bym to rozegrał w taki sposób:

 

CPU: Ryzen 2600 (chłodzenie fabryczne jeżeli cisza nie jest aż tak potrzebna, bądź jakiś Spartan LT/Pro)

GPU: RX 590/GTX 1660Ti (pierwsza opcja tańsza, druga szybsza choć nieco droższa), generalnie różnice producentów to głośność, polecam obejrzeć porównania kart na YT, napewno im więcej wentylatorów tym lepiej, nigdy nie bierz jednego

Mobo: Asrock B450 Pro4 (według mnie jedna z najbardziej opłacalnych płyt pod Ryzeny, dobrze chłodzona sekcja zasilania, jedynie BIOS lekko ograniczony, pamiętaj koniecznie o jego aktualizacji po nabyciu do najnowszej wersji)

RAM: 16GB DDR4 3000 w dwóch kostkach, polecam Goodramy bądź HyperX

Zasilacz, obudowa: polecam duet Be Quiet, trochę kosztowny aczkolwiek na tych dwóch elementach się nie oszczędza

SSD: Crucial MX500 500/1TB, bardzo tani i opłacalny dysk do gier

HDD (o ile trzeba) Toshiba P300

Link to post
Share on other sites

https://www.x-kom.pl/lista/xybmgfvqc

Taki zestawik polecam, najlepszy stosunek jakość/cena moim zdaniem. W koszyku wychodzi 4592 zł można zmienić RAM na 16 GB 3000 Mhz (niedostępny w xkom) który można dostać 100 zł taniej w innych sklepach, można szukać tańszego windowsa. Zasilacz/obudowa kwestia wyboru.  

Link to post
Share on other sites

 

 

Monitor już mamy 24 cale fullhd z amd sync (iyama)

 

 

no i kieruje się też tym że monitor obsługuje freesync amd
 

 

Jaki model? Kłania się zakres działania FreeSync. O ile to jakieś szkło 75 Hz, z zakresem ~ 45-75 Hz, to raczej zabawy w FreeSync bym sobie darował. Aby to miało ręce i nogi, musiałbyś trzymać klatki w przedziale ~ 45-75 fps. Wychodzenie poza ten zakres, to szarpanie na ekranie. Górny limit można ograniczyć. Dolny już nie choć patrząc na w/w tytuły, problemu z tym żadnego by nie było. Gorzej jak dojdą bardziej wymagające tytuły. 

 

Jakby jednak nie patrzeć, RX 580 czy RX 590 to karty, które do gier wyżej w zupełności wystarczą. 

 

A może szkło 144 Hz macie? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...